Лапи излезе начело след откриващата отсечка на рали "Сардиния"

Финландският пилот на Хюндай Есапека Лапи оглави класирането след първия състезателен етап на рали „Сардиния“, шести кръг за сезон 2023 в Световния рали шампионат (WRC).

Лапи даде време от 2:24.9 минути в суперспециалния етап в Олбиа, където е базирано и ралито. Така той победи с 0.2 секунди миналогодишния победител в италианското състезание Ойт Танак от екипа на М-Спорт. Третото най-добро време бе записано от втория пилот на Хюндай Тиери Нювил, който бе с точно половин секунда по-бавен от Лапи.

Четвърти и пети се класираха Такамото Кацута и Кале Рованпера, които бяха със съответно 0.9 и 1.2 секунди по-бавни и Лапи. Техният съотборник в Тойота Себастиен Ожие финишира етапа на шестата позиция на 1.3 зад Лапи, а четвъртият пилот на японския производител Елфин Еванс се класира на осмото място, на 2.0 от лидера. Пред уелсецът се нареди и третият пилот на Хюндай Дани Сорди, чийто пасив от Лапи бе 1.8 секунди.

Според Ожие и Рованпера рали "Сардиния" ще е по-тежко от рали "Сафари"

Най-бавен от пилотите в Rally1 класа беше Пиер-Луи Лубе от екипа на М-Спорт. Младият французин изостана на 2.1 секунди от победителя в етапа Лапи.

След финала на отсечката всички пилоти заявиха пред репортерите, че утрешният първи същински състезателен ден на рали „Сардиния“ ще бъде изключително важен и тежък. Той ще включва цели шест отсечки, включително двете минавания на дългата 49.9 километра „Монте Лерно“. Общата дължината на петъчните специални етапи ще бъде 138.04 километра, като това ще бъде и най-дългият ден на състезанието.

Снимки: WRC.com