Очаквайте в 17:00 - Женско футболно първенство: Пълдин - Локомотив (Стара Загора)

Балкан докосва втора поредна титла след нов моноспектакъл на Мануел Суарес

Отборът на Балкан Ботевград вече се намира на само една победа разлика от това да спечели втората си поредна и общо седма шампионска титла на България в своята история. Възпитаниците на Петър Златанович демонстрираха абсолютна доминация във втория мач от финалната серия срещу Черноморец, печелейки го без особени проблеми с крайното 87:64 (25:14, 16:10, 16:18, 30:22) в зала “Арена Ботевград”. По този начин “зелените” повеждат с 2-0 в общия резултат преди серията да се измести в Бургас за мач №3, който ще се проведе в четвъртък от 19:00 в зала “Арена Бургас”.

Големият герой и за днешния успех на актуалните шампиони бе Мануел Суарес. След като чилийският национал записа 26 точки и 16 борби в мач №1, то днес звездата на домакините отново си свърши работата и благодарение на неговите 25 точки и 8 овладени топки при 10/14 стрелба от игра за 24 минути на терена отборът му си извоюва недостижима преднина в срещата.

Ботевградчани отново стреляха солиден процент от тройката - 40% при 12 успешни стрелби от общо 30, докато от другата страна именно стрелбата беше слабото звено в играта на Черноморец. “Акулите” завършиха двубоя с 5/29 зад дъгата, като след тежкото поражение тази вечер трябва да върнат самочувствието си за следващия двубой, който ще се проведе на тяхна територия.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Балкан играеше умно и с търпение в първите минути от срещата, като ботевградчани си изработваха отворени стрелби, но не успяваха да ги реализират. Така след откриващите две минути игра "зелените" бяха вкарали само две точки, докато от другата страна Черноморец поведе при 2:4. Естествено, тимът на Петър Златанович продължаваше да разчита на далечната си стрелба и отбеляза следващите си два опита чрез Денг Адел и Мануел Суарес, които помогнаха на Балкан да поведе с 8:6. Двата отбора продължаваха да водят здрава гонитба в първата четвърт и за разлика от откриващия мач, в който Черноморец излезе рано с аванс след шоуто на Джордан Тъкър, този път това не бе така. Този път рецитал в началото на срещата изнасяше звездата на Балкан Мануел Суарес, който отбеляза 10 от първите 15 точки на отбора си - 15:14 в полза на домакините.

15 НБЛ: Балкан - Черноморец

Постепенно обаче "зелените" започваха да се откъсват в резултата, като чилийският национал не оставяше никакъв шанс на съперниковата защита - 23:14, като Суарес вече имаше толкова точки, колкото целият отбор на "акулите" в мача. След прекъсването от Васил Евтимов проблемите за неговия отбор станаха още по-големи - неспорстменско нарушение на Мунис Туту изпрати Илиян Пищиков на наказателната линия, като той реализира за 25:14 - първата двуцифрена разлика в срещата. Освен това домакините контролираха борбата, като само късметът спаси "акулите" от това да изостават с по-голяма разлика след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

"Акулите" продължаваха да не намират никакво решение срещу чудесно подредената защита на съперника, като сушата на бургазлии без кош достигна над пет минути. В това време Балкан пък не спираше да нанася удари по опонента си, като разликата скочи до 15 точки при 29:14 в минутите, в които Суарес не беше на паркета. Завръщането н Мунис Туту на паркета маркира и първия по-положителен период за момчетата на Васил Евтимов, тъй като те върнаха пет точки от своето изоставане и направиха резултата 29:19. Баскетболистите на Петър Златанович обаче сътвориха "чадърено парти", като в него Денг Адел и Мануел Суарес раздадоха по един чадър и впоследствие шампионите реализираха тройка чрез Христо Захариев за 32:19.

Топреализаторът на Черноморец Джордан Тъкър пък продължаваше да взима доста трудни стрелби, най-често през човек, които очаквано не бяха точни и той имаше само 3 точки при 1/7 стрелба от игра за 16 минути на терена. Разликата пък растеше, а Николай Грозев, Христо Захариев и Мануел Суарес направиха дистанцията 18 точки при 39:21. Бургазлии завършиха първото полувреме със само 1 отбелязана тройка от общо 13 опитани, като Балкан задържа убедителната си преднина и водеше с 41:24 преди началото на третата четвърт.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме стартира с първата тройка в мача за Павлин Иванов, който до този момент нямаше нито една точка в срещата. Все пак Черноморец не се отказваше и се опита да намали изоставането си, след като Брайс Нзи и Мунис Туту помогнаха на бургазлии да скъсят разликата до 15 точки при 46:31. Балкан обаче получи лоша новина, тъй като лидерът на тима Мануел Суарес получи физически проблем, след като падна лошо на гърба си, след като извърши третото си лично нарушение срещу Брайс Нзи. Така тимът на Васил Евтимов получи възможност да бъде далеч по-агресивен срещу своя съперник и това се отрази в изпълнението на наказателни удари, като "акулите" бързо изкараха пет отборни фала на шампионите и чрез успешните си стрелби от линията намалиха разликата до 12 точки при 49:37.

"Зелените" изглеждаха така сякаш са изпаднали в нокдаун в хода на третата четвърт и независимо от това, че Суарес се завърна на паркета, дистанцията продължаваше да пада - 49:40 в полза на шампионите след старт от 8:16 в периода. Само един таймаут беше нужен на Петър Златанович, за да могат състезателите му да си върнат концентрацията. Бившият играч на Кливланд Кавалиърс в НБА Денг Адел пое отговорност в този така важен момент и с пет поредни точки от негова страна авансът на домакините се вдигна до 14 точки при 54:40. Крилото на Балкан Христо Захариев сложи край на третата четвърт с фамозна тройка със сирената, за да оформи резултат 57:42 преди старта на финалния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Още по-фамозна бе страховитата забивка на Мануел Суарес, с която бе открита последната четвърт. Чилиецът полетя към коша на съперника и освен двете точки си спечели неспорстменско нарушение от Макол Мойен, като в последвалото притежание Христо Захариев върна 20-те точки разлика на таблото при 62:42. А с третата си тройка в последните няколко минути Захариев изгони интригата от залата и до голяма степен предреши крайния изход - 67:44 в полза на Балкан с оставащи малко под осем минути от редовното време. Една атака по-късно Суарес реализира 25-ата си точка в двубоя и така преднината на "зелените" достигна 26 при 70:44.

Треньорският щаб на гостите прецени да даде игрово време на по-младите си състезатели като Берк Мехмед и Красимир Маринчевски, като същото в следващите минути се очакваше и от страна на домакините. Николай Грозев се отличи с още една забивка, която вдигна домакинската публика на крака, като Балкан маршируваше към победата - 78:57 с оставащи две минути до края на мача. Илиян Пищиков се присъедини към компанията на своите съотборници и също разтресе коша на "акулите", а крайният резултат бе фиксиран при 87:64 в полза на Балкан.

Мануел Суарес завърши с 25 точки и 8 борби за победата на Балкан. Христо Захариев добави още 16 точки при 4/6 стрелба от тройката, Денг Адел се разписа с 12 точки и 9 овладени топки, а Николай Грозев наниза още 10 точки.

Мунис Туту бе най-резултатен за Черноморец с 13 точки, докато Брайс Нзи допринесе с дабъл-дабъл от 12 точки и 12 борби от резервната скамейка.