Лом и Лондон: български поглед при "вълците" от Премиър лийг

Лом и Лондон: български поглед при "вълците" от Премиър лийг

Каква е разликата между работата във футболните школи в Англия и тези у нас? С какво се различава целият методологичен процес в академиите на Острова и тези отсам Калотина. Отговори на тези въпроси потърсихме от българския футболен треньор Петър Петков, който се завърна наскоро от посещение в Уулвърхамптън. Петков е бивш експерт в ММС и бивш наставник в школата на ЦСКА - София. Понастоящем развива "Академия Петков". Нашенецът е бил още свидетел на работата в школите на Милан и Аталанта

Ето какви впечатления сподели Петър Петков пред Sportal.bg:

"Обучението беше в рамките на 4 дни, като имахме възможността да наблюдаваме както тренировки на почти всички възрастови групи, така и мач на отбора на Уулвърхамптън до 21 г. Клубът има ясна философия и визия за развитието на подрастващите играчи. Първата официална възрастова група е U9. Във възрастите U7 и U8 тренировки се провеждат, но все още академията няма подписан контракт с родителите на децата. Контракт се сключва с основната идея друг клуб да не вземе техните деца, без да плаща компенсация. Във всички възрастови групи тренировките се водят от няколко треньори, като при малките възрасти се разделят на няколко групи по пет-шест деца. В академията на Уулвс има треньори на пълен и непълен работен ден и това спомага на тренировките да има повече на брой наставници.

Дали има такса, за да тренираш в школата им? Не, не се плащат такси. Затова и после можеш да вземеш компенсация от друг клуб. Инфраструктурно разполагат с естествени и изкуствени терени, като всяка тренировка на юношите се снима и по желание може да се анализира отделен компонент от треньорския екип. Школата си има собствен фитнес, но предпочитат повечето упражнения да се правят със собствена тежест. Хранят се на базата, като храната е топ и спрямо тренировъчния ден съдържа повече или по-малко въглехидрати.

Когато решат да освободят дадено дете от школата, му се прави CV плюс видео и се изпраща на всички академии в Англия като препоръка. Детето може да продължи да тренира с набора си, докато си намери нов отбор. В този случай се плаща компенсация от другия клуб. В общи линии голямата разлика е, че на Острова се държи изключително много на академиите на клубовете. Борда на директорите на Уулвърхамптън изисква на две години по един футболист да се качи в мъжкия отбор и да е на ниво професионален футбол. По правило всяко дете в клуба трябва да изиграе поне 50% от времето от мачовете.

Последният продаден футболист от клуба е именно от академията им и са го продали за 42 милиона паунда, като с това са си покрили разходите за последните 10 години. Уулвс развива и женски футбол. Терените само за академията бяха един естествен, два изкуствени и още един естествен, който не е в перфектно състояние, защото го ползват заедно с едно съседно училище. На базата им има и други естествени терени, но на тях тренира само първият отбор на Уулвърхамптън. Първият отбор и академията разполагат с две отделни сгради, като в тази на академията си имат офиси, фитнес, стол за хранене и т.н.

Нещо важно - при тях до 16-годишната възраст няма първенства, точки и т.н. Премиър лийг им организира тристранни турнири всеки уикенд, но те не са за класиране. И друго важно е, че Премиър лийг изцяло им контролира тренировъчния процес. Клубовете пращат програма, тренировки и т.н. в Премиър лийг. Всичко в детайли. Да, даден клуб има директор на ДЮШ, но всички клубове минават мониторинг по няколко пъти в годината - дали работят по плана, който са им изпратили в началото на сезона. При засечка на мониторинга, дават препоръки на съответния клуб. Ако вече не спазиш втори или трети път предварителната програма, могат да ти вземат точки. На базата на точките има категоризация - в първа категория компенсациите за клубовете са по-високи. Уулвс е първа категория.

В Англия до 15-16 годишна възраст нямаш право да вземеш дете от по-далечен град, освен ако няма доказателство, че родителите на детето се местят по работа или други причини. Това се следи стриктно, включително от ФИФА. Освен в Уулвс, съм бил още в Аталанта и Милан. Смятам, че нашите деца са много по-талантливи, но тотално се различаваме като начин на работа. Тук няма единна философия в школите, няма контрол - както вътре в школите, така и външен контрол. В Англия контролът идва от Премиър лийг. И на трите места (Уулвърхамптън, Милано и Бергамо) системата на работа е сходна - ясна структура, ясен модел на работа от най-малките до най-големите. Кадрите им в голямата си част са топ ниво и спазват философията на първите отбори.

В чужбина се знае кой какво трябва да работи и всичко е ясно - например знае се какво се иска от U8, U9, U13 и т.н. Няма хаос като в България. У нас повечето треньори са селекционери, а не треньори. Това го подчертавам! Реално те не развиват децата, а се стараят да развиват себе си и отборите си чрез печелене на турнири и купи. По този начин обаче нито развиват себе си, нито децата като футболисти. Честно казано, не съм видял някъде у нас да се прилага методиката на Аякс, с която от БФС се хвалят. В Англия децата U7 и U8 тренираха два часа, треньорът им ми обясни детайл по детайл за какво ще работят в съответния ден. От U9 нататък всеки юноша си има собствен профил. Вратарите ли? Петима специалисти работят с вратарите - от U9 до първия тим.

В Уулвс работи българин - треньор е на U14. Там си наставник на определена възраст и всяка година реално ти идват нови юноши, не е като при нас по три-четири години. В Аталанта например това го правят на две години, в Милан също на две. В Милан точно това казаха, че според тях на първата година и половина е хубаво да си смениш набора - профилират ги да са силни в определена възраст. Това е много голям плюс за тях и за децата. В Англия имат академии за индивидуални тренировки като нашата, но държат да имат връзка с треньорите, за да знаят какво работят. Казаха, че има доста такива школи на Острова, в Италия обратното - не. При италианците индивидуалната работа не е така развита, правят го в самите клубове, имат си тренировки по позиции и т.н. И в английските клубове има такива, но все пак в Италия е доста по-изразено."

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички