Лукаку зарадва Интер срещу 10 от Порто

Интер взе ценен аванс в осминафиналния си сблъсък с Порто, след като спечели домакинството си срещу този съперник с 1:0. Ромелу Лукаку се появи като резерва и отбеляза единствения гол в 86-ата минута, след като в 78-ата Отавио от състава на „драконите“ беше изгонен от игра. Реваншът на „До Драгао“ е на 14 март.

Симоне Индзаги предприе четири промени в стартовия си състав след победата с 3:1 над Удинезе. На вратата застана Андре Онана за сметка на капитана Самир Ханданович. В защита се завърна Милан Шкриняр и така Матео Дармиан беше преместен като десен халф-бек, което прати Дензъл Дъмфрис на пейката. Там беше и Марсело Брозович, след като Хакан Чалханоолу зае неговото място. Лаутаро Мартинес, който носеше капитанската лента, този път беше титуляр вместо Лукаку и така си партнираше с Един Джеко. Гостите пък разчитаха в предни позиции на Мехди Тареми, Пепе Акино, Отавио и Вендерсон Галено.

Мачът се играе повече от 75 хиляди зрители, изпълнили целия стадион. Точно преди неговото начало от „Курва Норд“ показаха специална хореография. На нея се виждаше как на черно-син фон фар осветяваше старата емблема на Интер. Придружаващият транспарант гласеше: „Любовта е неподвижен фар, който се издига над бурята“.

Още в първите секунди двата тима се втурнаха да атакуват противниковата врата, но до удари не се стигна. Първият такъв дойде в 13-тата минута, когато Лаутаро стреля много неточно с глава. Малко след това Николо Барела пробва далечен шут, който също се оказа разочароващ. В 18-ата минута Хакан Чалханоолу показа много по-точен мерник, но Диого Коща изби неговия шут. В 27-ата минута Марко Груич отправи първия удар за гостите, но той прелетя над вратата.

Десет минути по-късно Онана изби с крак шут именно на сърбина, а добавката с глава на Вендерсон Галено от чиста позиция не намери целта. В 40-ата минута имаше бърза проверка на ВАР за възможна дузпа на Галено срещу Дармиан, но такава не беше отсъдена. Последва разправия между играчите на двата отбора, която приключи с жълти картони за Отавио и Федерико Димарко. Секунди преди почивката Алесандро Бастони можеше да открие резултата след удар с глава при центриране от фал, но Коща изби топката с блестящ рефлекс.

Втората част започна с далечен удар на Матеус Урибе, който се оказа несполучлив. В 51-вата минута Галено беше принудително заменен от Еванилсон. Малко след това Барела опита воле, но топката мина покрай далечната греда. "Драконите" отговориха чрез шут на Тареми, който обаче беше спасен от Онана. В 57-ата минута гостите като по чудо не поведоха. Тогава Милан Шкриняр блокира удар на Зайду Сануси, след което Онана спаси нов изстрел на защитника и още един на Тареми

Веднага след това Лукаку появи в игра на мястото на Джеко. В 69-ата минута именно белгиецът свали топката за Барела, който обаче я изстреля над вратата. Малко по-късно нападателят пусна пас за Лаутаро пред вратата, но аржентинецът се размина с топката. В 73-тата минута Тареми направи поредния си опит да се разпише, но отново не успя да го постигне. Пет минути по-късно Отавио фаулира Чалханоолу и получи втори жълт картон, заради което беше изгонен от игра. В 84-тата минута Барела направи нов пропуск. Две минути след това именно халфът центрира към Лукаку, чийто удар с глава срещна гредата, но топката се върна при него и с воле вкара победния гол.

ИНТЕР - ПОРТО 1:0

1:0 Лукаку (86')

Интер: Онана, Шкриняр, Ачерби, Бастони, Дармиан, Барела, Чалханоолу, Мхитарян, Димарко, Джеко, Лаутаро

Порто: Коща, Марио, Пепе, Маркано, Зайду, Отавио, Урибе, Груич, Галено, Тареми, Пепе Акино

Снимки: Gettyimages