Марсилия огорчи Меси и компания след зрелищно дерби за Купата на Франция

Марсилия спечели с 2:1 голямото френско дерби с Пари Сен Жермен. Двата гранда се изправиха един срещу друг в сблъсък от 1/8-финалите на Купата на Франция и с този успех домакините на "Велодром" си гарантираха място в следващата фаза на турнира, докато парижани за втора поредна година претърпяха огромно разочарование, отпадайки на тази фаза. Големите съперници изиграха доста зрелищен двубой, особено през първото полувреме, когато положенията пред двете врати се редяха едно след друго и можеха да паднат и повече попадения. Марсилци поведоха с гол от дузпа на Алексис Санчес в 31-вата минута, а в 45-ата Серхио Рамос изравни. Победният гол за домакините бе дело на Руслан Малиновский в 57-ата минута.

Игор Тудор бе избрал да започне мача с Алексис Санчес на върха на атаката, като той имаше подкрепата на Руслан Малиновский и Дженгиз Юндер. Жонатан Клос и Жордан Верету оперирахат по крилата, а Матео Гендузи и Валентен Ронжие си партнираха в средата на терена.

Кристоф Галтие не можеше да разчита на няколко ключови играчи, като най-силно правеше впечатление липсата на голямата звезда Килиан Мбапе. Така Лионел Меси и Неймар водеха атаката с подкрепата на Витиня, а Марко Верати, Фабиан Руис и Данило бяха триото в средата на терена.

Домакините започнаха по-настъпателно и още във 2-рата минута те поискаха дузпа за игра с ръка на Ашраф Хакими в наказателното поле. Съдията обаче бе категоричен, че тя е била неумишлена и няма да посочи бялата точка.

ПСЖ отговори с шанс пред Нуно Мендеш, който напредна по лявото крило и стреля опасно, но Пау Лопес бе заел добра позиция и успя да блокира удара му в близкия ъгъл.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Веднага след това и марсилци стигнаха до първия си точен удар. Дженгиз Юндер шутира от границата на пеналта и Джанлуиджи Донарума направи блестящо спасяване под напречната греда.

В 10-ата минута се стигна до още по-сериозна опасност пред вратата на парижани. Донарума бе прехвърлен, топката стигна до Юндер на метър пред вратата, но ударът му с глава бе блокиран от защитник на голлинията.

Пет минути по-късно имаше до нов шанс за домакините. Този път Малиновский стреля към вратата и Донарума отново трябваше да се намесва решително.

В 20-ата минута Колашинац бе оставен да се нагласи и да шутира извън наказателното поле, като ударът му не бе никак лош и мина на сантиметри от гредата.

В 26-ата минута за втори път защитник на ПСЖ трябваше да чисти топката пред голлинията, този път след изстрел на Гендузи. При последвалия корнер отново Гендузи стреля с глава и Донарума спаси.

В 29-ата минута Дженгиз Юндер се измъкна от Серхио Рамос, който го изблъска в гръб и съдията този път посочи бялата точка - дузпа за Марсилия. Зад топката застана Алексис Санчес и хладнокръвно реализира за 1:0.

Този гол разтърси гостите, които вдигнаха оборотите в края на полувремето. В 38-ата минута те си спечелиха фаул пред наказателното поле, Меси шутира, но над напречната греда.

След това в 40-ата минута Неймар се освободи на границата на пеналта и отправи изстрел по земя, като топката се отби от гредата.

Секунди по-късно пък домакините организираха прекрасна контраатака, Жонатан Клос се измъкна зад защитата и стреля силно, но Донарума направи поредно блестящо спасяване.

В 42-рата минута Дженгиз Юднер получи около точката на дузпата, успя да укроти топката и да шутира много опасно, но на сантиметри над напречната греда.

В добавеното време на първото полувреме след центриране от корнер Серхио Рамос се реваншира за дузпата и с глава възстанови равенството - 1:1.

Втората част и двата тима започнаха по-предпазливо и в началните десетина минути положенията пред двете врати липсваха.

В 57-ата минута обаче Марсилия отбеляза втори гол с първата си по-опасна атака за полувремето. Удар на Санчес бе блокиран от защитник, но топката стигна до Малиновский, който със страхотен шут от воле заби неспасяемо топката в сглобката на вратата за 2:1.

Последва натиск на ПСЖ, който обаче завършваше някъде около наказателното поле на съперника. Чак в 79-ата минута Меси се озова на добра позиция за стрелба, но ударът му мина над напречната греда.

В добавеното време на мача ПСЖ бе близо до изравняването. Първо топката се отби от напречната греда, след това Серхио Рамос отблизо стреля с глава и въпреки усилията на Самюел Жиго, който дори игра с ръка, тя премина голлинията. За радост на домакините обаче се оказа, че има засада и голът не бе зачетен, а играчът на домакините се размина с червен картон.

След това Серхио Рамос отново обстрелва вратата на домакините в 93-тата минута, но този път Пау Лопес спаси.

В крайна сметка Марсилия удържа победата и продължава към 1/4-финалите на надпреварата. Пари Сен Жермен пък се сбогува с турнира и ще съсредоточи усилията си в първенството и в останалите надпрвевари, в които все още участва.