Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Барса се разправи със Севиля и даде сериозна заявка за титлата

Барселона спечели с категоричното 3:0 домакинството си на Севиля от 20-ия кръг на Ла Лига. По този начин каталунците се възползваха от грешката на Реал Мадрид, който загуби от Майорка, и успяха да увеличат преднината си на върха на цели 8 точки, с което вече дадоха и сериозна заявка за спечелване на титлата. След по-мудно първо полувреме, през втората част домакините на "Камп Ноу" се развихриха и изковаха победата си с голове на Жорди Алба в 58-ата, Гави в 70-ата и Рафиня в 79-ата минута. Това бе пети пореден успех за тима в шампионата.

Чави заложи днес на Рафиня, Роберт Левандовски и Гави в предни позиции. В средата на терена действаха Педри, Френки де Йонг и Серхио Бускетс.

За гостите Хорхе Сампаоли бе избрал да започне с Юсеф Ен-Несири на върха на атаката, като той имаше подкрепата на Папе Гай и Оливер Торес на крилата. В средата на терена пък си партнираха Иван Ракитич и Жоан Жордан.

Срещата не започна добре за Барса, като още в 5-ата минута при една наглед безобидна ситуация Серхио Бускетс получи контузия в глезена и трябваше да бъде заменен принудително, а на негово място се появи Франк Кесие.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Домакините създадоха първата си голова възможност в 17-ата минута, когато Левандовски бе изведен в наказателното поле и стреля, но след рикошет топката мина покрай вратата.

При последвалия корнер каталунците имаха нов добър шанс, като изстрелът с глава на Роналд Араухо профуча до лявата греда.

В 26-ата минута Левандовски си освободи пространство пред наказателното поле и шутира мощно, но Ясин Буну се разтегна и направи блестящо спасяване.

Първият удар към вратата на Барса бе отправен от Папе Гай в 38-ата минута, но той бе доста неточен и не застраши по никакъв начин Марк-Андре тер Стеген.

В 42-рата минута Жорди Алба отигра топката с глава, която коварно се насочи към вратата, но все пак Гудел внимаваше и изчисти в корнер.

Хорхе Сампаоли явно не бе доволен от представянето на своя тим в предни позиции и още на полувремето направи две промени, пускайки Брайън Хил и Ерик Ламела на мястото на Юсеф Ен-Несири и Оливер Торес.

Барса обаче продължи да бъде по-активният отбор и в 52-рата минута Жорди Алба центрира в наказателното поле за Левандовски, който успя да играе с глава, но не и да насочи топката по посока на вратата.

В 58-ата минута каталунците материализираха превъзходството си. След многоходова комбинация топката стигда до Франк Кесие в наказателното поле, той елегантно я продължи към Жорди Алба, който отблизо успя да вкара за 1:0.

В 70-ата минута резултатът бе удвоен. Рафиня получи по дясното крило, напредна и подаде успоредно на голлинията, където Левандовски се размина с топката, но Гави също се бе включил от по-задна позиция и отблизо засече за 2:0.

В 77-ата минута след заучено положение от фаул Левандовски шутира опасно по земя и бе на косъм да отбележи трето попадение, но кълбото мина на сантиметри от гредата.

Само две минути по-късно третият гол все пак бе факт. Жорди Алба центрира остро по земя и Рафиня се отскубна и отблизо засече топката в мрежата за 3:0.

В 88-ата минута Севиля създаде може би най-доброто си положение в мача. При центриране от корнер Лукас Окампос стреля с глава и Тер Стеген трябваше да прави спасяване, макар и не прекалено трудно.

Минута по-късно Иван Ракитич опита нещо интересно. Той видя, че Тер Стеген е излязъл напред и реши да опита да го прехвърли от центъра, но прехвърли и вратата.

В добавеното време Левандовски се освободи в наказателното поле и шутира силно, но Буну внимаваше и успя да спаси.

Така Барса постигна изключително ценна победа, с която вече има 53 точки и преднина от 8 пред втория Реал Мадрид и цели 14 пред третия Реал Сосиедад. Севиля пък остава на 16-ото място в класирането с актив от 21 точки.