Интер би Аталанта и за четвърта поредна година ще играе на полуфинал в Купата на Италия

Отборът на Интер победи Аталанта с 1:0 в първия сблъсък от 1/4-финалите за Купата на Италия. Единствения гол в срещата отбеляза Матео Дармиан (57'). Така "нерадзурите" се класираха за следващата фаза на турнира и вече са по-близо до защитата на трофея си от миналата година, когато спечелиха купата.

Голямата новина в Интер беше завръщането на Ромелу Лукаку сред стартовите 11. В началото на месеца той получи леко възпаление на сухожилието в лявото коляно и напусна терените. От тогава бе включен единствено в групата за мача с Милан за Суперкупата, но там не записа игрово време. Като цяло това е един от най-лошите сезони в професионалната кариера на 29-годишният белгиец. Той има записани едва 377 игрови минути в Серия “А” и е стартирал в само 8 от 20 шампионатни мачове за клуба си. Тази вечер Симоне Индзаги гласува доверие на играча си и с надеждата, че ще допринесе за продължаването на отбора в следващата фаза на клуба без да получи нова травма. Белгиецът бе сравнително активен, като не отбеляза гол и игра до 71-ата минута, когато бе заменен от Един Джеко.

Наставникът на отбора от Милано реши да излезе освен с Лукаку, и с останалите си звезди. В защита изпъкваха имената на Стефан де Фрай и Франческо Ачреби, в халфовата линия бяха непримиримите Хакан Чалханоолу и Хенрих Михитарян, а атаката беше водена от световния шампион от Катар - Лаутаро Мартинес.

Джан Пиеро Гасперини се опита да противопостави Аталанта на Интер със схема 3-2-2-2-1. В отбора му блестеше името на Марио Пашалич, който бе един от героите за Хърватия на Мондиал 2022, където се появи в цели 7 от срещите на “шахматистите”. Пашалич направи силен сезон и в отбора от Бергамо досега, с който се появи в цели 18 от 20 възможни срещи в Серия “А”.

Изборът в нападение на Гасперини обаче бе в известен смисъл притеснителен и логично доведе до анемичния резултат. Той се бе спрял на футболист на върха на атаката, който меко казано има слаб сезон. Това е Дуван Сапата, който досега е присъствал в 13 от мачовете на Аталанта във вътрешния шампионат и е отбелязал един-единствен гол и е направил също така една асистенция. Може би надеждите на наставника на отбора са, че 31-годишният колумбиец ще се отпуши в различен турнир спрямо местния шампионат.

Мачът започна с вдъхновена игра от страна на Интер. "Нерадзурите" наложиха преса и Аталанта изнасяше топката твърде трудно. До реални опасности не се стигна в първите двадесет минути и единствено Лаутаро Мартинес и Дензъл Дъмфрис опитаха да внесат смут в противниковото наказателно поле, но бранителите на отбора от Бергамо демонстрираха хладнокръвие и отблъснаха опасностите.

В 21-ата минута домакините за първи път упражниха рефлекса на Хуан Мусо. Николо Барела пропиля обещаващо положение, стигайки до отбита топка на границата на наказателното поле и шутира към долния десен ъгъл, където обаче бе и стражът на гостите и уверено хвана топката.

В 30-ата минута Интер отново имаше възможност, от която не се възползва максимално. Лаутаро Мартинес шутира от ръба на наказателното поле в целта, но опитът му бе добре блокиран от защитник.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

След това Аталанта погледна една идея по-смело и опитаха да организират нещо в атака, но не стигнаха до нищо повече от разигравания в половината на Интер. Близо 40 минути след първия съдийски сигнал те все още нямаха какъвто и да е удар в посока на вратата на съперника.

Дъмфрис напомни отново за умелите си центрирания малко преди края на редовното време на първата част, когато подаде от ляво и малко остана на Ромелу Лукаку да засече с глава, но в наказателното поле имаше играч на Аталанта, който изби в странично хвърляне.

Почти веднага след това Хакан Чалханоолу направи най-интересното положение до момента. Той опита късмета си от средна дистанция извън наказателното поле, но ударът му с левия крак срещна страничния стълб и мрежата на Хуан Мусо остана суха.

В 45-ата минута секунди преди да изтече първото полувреме Аталанта най-накрая също бе близо до гола. Дуван Сапата прецени добре включването си и засече центриране на границата на малкото наказателно поле, но не успя да натисне топката надолу и тя прелетя високо над напречната греда.

В началото на второто полувреме нищо не се промени от гледна точка на създадените положения. Единственото ново бе, че Аталанта вече бе по-чест гост в половината на Интер, а реалната борба се премести в центъра на терена.

В 51-ата минута домакините опитаха обичайния си удар от границата на наказателното поле. Този път негов автор бе защитникът Робин Госенс, но по подобие на своите колеги прати топката в страни от левия страничен стълб.

Три минути по-късно Аталанта можеше да избухне с откриващ гол, но Йоаким Меле прати топката над вратата.

В 57-ата минута Интер най-накрая събра плодовете на силната си преса. Матео Дармиан овладя по елегентен начин добро подаване от страна на Лаутаро Мартинес закова неспасяемо топката в долния десен ъгъл с удар от ръба на наказателното поле.

Аталанта опита веднага да върне гола и се отвори. Така "нерадзурите" още в 61-ата минута можеха да дръпнат след една контраатака. Лаутаро Мартинес прокара топката до Хенрих Мхитарян на ръба на наказателното поле, последният се обърна и стреля, но на косъм встрани от левия страничен стълб. Топката излиза извън игра и Аталанта ще изпълни удар от вратата.

В 68-ата минута Аталанта отново бе близко до гола. Резервата Адемола Луукман овладя подаване около границата на наказателното поле, прицели се и стреля. Опитът му беше отправен към центъра на вратата, но Андре Онана беше подготвен и не позволи промяна в резултата.

В 78-ата минута Лаутаро Мартинес можеше да убие интригата за заключителните минути, но въпреки красивият му удар, страничният съдия вдигна високо флагчето си и отсъди засада.

В заключителните минути Интер върна безударната си преса от първото полувреме, с което като че ли тотално отказа Аталанта. Отборът от Бергамо едва докосваше топката, а когато това се случваше, играчите на Джан Пиеро Гасперини в съвсем редки случаи преминаваха централната линия.

Все пак в добавеното време гостите стигнаха до ъглов удар, но при неговото изпълнение не се стигна до нищо сериозно. Веднага след това съдията даде последния сигнал в мача, с което узакони успеха на Интер.

Така Интер се класира за четвърта поредна година на 1/2-финалите в турнира, където ще опитат да преодолеят новото предизвикателство по пътя си към защитата на купата. Аталанта пък не успя да победи "нерадзурите" в девети пореден мач и за отбора от Бергамо остана единствена борбата за четвъртото място в Серия "А".