Ожие отново дръпна пред Льоб с 9-та си победа в рали "Монте Карло"

Осемкратният световен рали шампион Себастиен Ожие спечели своята девета победа в рали „Монте Карло“. По този начин французинът отново излезе начело в класацията за най-много победи в Княжеството, където преди този уикенд той и деветкратния световен шампион Себастиен Льоб имаха по осем успеха.

Льоб обаче не защитаваше своята победа от преди година, което позволи на Ожие да стигне сравнително лесно до успеха. Френският пилот на Тойота спечели 9 от 18-те отсечки в хода на състезание, като на финала той победи с 18.8 секунди действащия световен шампион Кале Рованпера.

Финландецът за втора поредна година бе най-бърз в „пауър стейджа“ на рали „Монте Карло“, което практически го прави лидер в генералното класиране, въпреки че той завърши зад Ожие. Французинът обаче и през тази година няма да се бори за световната титла, тъй като ще кара с ограничена програма в Световния рали шампионат (WRC).

Трети на подиума в Княжеството се качи пилотът на Хюндай Тиери Нювил, който завърши на 44.6 секунди от Ожие, като белгиецът даде четвъртото най-добре време във финалната отсечка. Пред него в нея освен Рованпера завършиха още Ойт Танак и Елфин Еванс, които бяха втори и трети.

В крайното подреждане Еванс се нареди на четвъртата позиция, докато завърналият се в М-Спорт през зимата световен шампион за 2019 Танак финишира пети. Четвъртият пилот на Тойота Такамото Кацута остана шести, а пилотите на Хюндай Дани Сордо и Есапека Лапи затвориха челната осмица. Двамата бяха и последни от пилотите в WRC, като топ 10 в крайното класиране допълниха победителят в WRC2 Николай Грязин и неговият подгласник Йоан Росел.

Сезон 2023 в Световния рали шампионат продължава след три седмици с единственото асфалтово рали в календара – рали „Швеция“, което за втора поредна година ще се проведе край Умеа.

Снимки: WRC.com