Астън Вила остави Лийдс близо до опасната зона

Астън Вила се наложи с 2:1 над Лийдс в първи мач от 20-ия кръг в Премиър лийг. Леон Бейли (3') и Емилиано Буендия (64') отбелязаха головете за тима на Унай Емери, а резервата Патрик Бамфорд върна едно попадение за гостите в 83-ата минута. Вила е на 11-о място в класирането с актив от 25 точки, колкото има и Челси, а Лийдс остана с едва 17 пункта и е в опасна близост до зоната на изпадащите.

Астън Вила влезе в двубоя като отборът в безспорно по-добра форма. Бирмингамци загубиха само един от предишните си 5 мача в шампионата, но пък допуснаха шокиращ провал срещу четвъртодивизионния Стивънидж за ФА Къп. Лийдс пристигна на "Вила Парк" след 4 поредни срещи без победа в Премиър лийг.

Мати Кеш отсъстваше за Вила заради контузия, а Леандер Дендонкер изтърпява наказание. От титулярите срещу Стивънидж днес започна само Джейкъб Рамзи. В предни позиции Емери заложи на Леон Бейли и Оли Уоткинс, който получи травма в средата на първото полувреме и беше заменен от Дани Ингс.

В 11-те на гостите също личаха много промени. На върха на атаката започна Родриго, а възстановеният Патрик Бамфорд остана на пейката. Джак Харисън, Брендън Аарансън и Вилфред Ньонто действаха зад испанския нападател.

Домакините взеха преднина още във 2-ата минута. След корнер пред тяхната врата футболистите на Вила организираха светкавична контра и Бубакар Камара подаде на Бейли, а националът на Ямайка с прецизен удар в далечния ъгъл прати топката в мрежата. Малко по-късно обаче левият бек на "виланите" Люка Дин се контузи и вместо него влезе новото попълнение Алекс Морено, който направи дебют в Премиър лийг.

Лийдс реагира след получения гол и до почивката беше отборът, който изцяло доминираше. В 22-ата минута Харисън нацели гредата, а в 33-ата още един футболист на Вила получи травма. Оли Уоткинс пострада след единоборство с Робин Кохй и остана известно време на терена, но след това отстъпи мястото си на Дани Ингс.

Малко преди почивката Алекс Морено предотврати голяма опасност пред вратата на домакините, като  блокира удар на Родриго. Последва спасяване на Емилиано Мартинес срещу Харисън и попадение на Родриго, което обаче правилно беше отменено заради засада. Астън Вила завърши полувремето без друг удар освен гола на Бейли.

Натискът на Лийдс продължи и в началото на втората част, но Илан Мелие също имаше работа. В 55-ата минута Ньонто напредна опасно, но не успя да преодолее Мартинес. Последва възможност за Астън Вила, пропиляна от Дъглас Луис. В 64-ата минута Буендия излезе на добра позиция и стреля, Мелие изби, но при добавката аржентинецът покачи на 2:0.

При 0:2 Джеси Марш пусна в игра Бамфорд и закупеният наскоро Максимилиан Вьобер. Мачът стана много двуостър и положенията се редуваха и пред двете врати. В 83-ата минута Бамфорд се оказа на точното място в наказателното поле на домакините и намали с първия си гол за сезона, който бе и номер 100 за него в английския футбол. Лийдс положи огромни усилия в оставащото време да стигне ди равенството, но трит точки останаха за Вила.

Снимки: Gettyimages