Десет от Торино шокираха Милан насред "Меаца" и го изхвърлиха от Купата

Отборът на Торино „хвърли бомбата“ в осминафиналите на Купата на Италия, след като отстрани шампиона на страната Милан, и то като гост с 1:0 след продължения. Резервата Мичел Ндари Адопо отбеляза единствения гол в мача в 114-ата минута, а стражът Ваня Милинкович-Савич „заключи“ вратата си, след като направи страхотните осем спасявания. Още по-впечатляващо е, че „биковете“ спечелиха, въпреки че завършиха мача с десет играчи на терена след червения картон на защитника им Кофи Джиджи в 70-ата минута.

Стефано Пиоли предприе изненадващ ход, след като смени любимата си схема 4-2-3-1 с 3-5-1-1, а в ролята на "фалшива деветка" беше Шарле Де Кетеларе, който все още няма гол с екипа на тима. Зад него играеше Браим Диас, докато с капитанската лента беше Сандро Тонали. Също така звездите Рафаел Леао и Тео Ернандес започнаха на пейката, като вместо това по левия фланг този път действаше десният бек Сержиньо Дест. В защита шанс за изява получи Матео Габия, а в халфовата линия – Астер Вранкс и Томазо Побега. Гостите пък бяха подредени в 3-4-2-1 с Алексей Миранчук, Никола Влашич и централния нападател Антонио Санабрия в предни позиции.

Първото голово положение се откри пред Саша Лукич в 12-ата минута, но Чиприан Татарушану излезе и спря неговия шут. В 26-ата минута Дест нанесе удар, при който топката рикошира в Самуеле Ричи и щеше да прехвърли Ваня Милинкович-Савич, но вратарят съумя да я избие в корнер. При последвалото му изпълнение Де Кетеларе стреля с глава, но далечната греда му попречи да се разпише. Секунди преди почивката именно белгиецът отправи далечен шут, но стражът успя да го отрази.

Втората част започна с удар от воле на Побега, но Милинкович-Савич се справи с него. Последваха пропуски на Тонали и Миранчук пред двете врати. В 67-ата минута Пиоли реши да пусне в игра Леао заедно с Жуниор Месиас, който секунди по-късно не успя да се разпише от малък ъгъл. В 70-ата минута именно бразилецът се втурна в контраатака, но беше спрян с фал от Джиджи, който видя втори жълт картон и така беше изгонен от игра. Седем минути след това Жиру и Ернандес също се появиха на терена като смени. В 84-тата минута Дест опита удар, който обаче мина покрай вратата. В добавеното време Милинкович-Савич спаси изстрели на Ернандес и Де Кетеларе и така прати мача в продължения.

Няколко минути след тяхното начало Леао опита шут, който обаче беше спрян от вратаря. В 99-ата Милинкович Савич отрази и опасен удар по земя на Дест. Гостите веднага отговориха с далечен изстрел на резервата Карол Линети, но топката прелетя над вратата. Пет минути по-късно Жиру получи топката пред вратата, но противниковият страж се справи и с неговия шут. В 111-ата Леао пробва далечен удар, който не намери целта. Три минути по-късно "биковете" организираха контраатака, при която Браян Байейе пусна пас към Адопо, който отблизо добута топката за дебютния си гол за тима, оказал се и победен в мача. Малко след това Милинкович-Савич спаси удар и на Давиде Калабрия, а буквално в последната секунда Ернандес пропусна да отбележи изравнителен гол с 34-ия удар на домакините в мача.

Това е втора победа за Торино над Милан през сезона, след като в края на октомври спечелиха с 2:1 на свой терен в двубой от Серия "А" и нанесоха единствената шампионатна загуба на „росонерите“ като гости през 2022-ра. "Биковете" нямаха две победи над този съперник в една кампания от 1985-а насам, а в два различна турнира го бяха направили за последно през 1969-а. На четвъртфиналите за Купата на Италия „граната“ очакват победителя от мача между Фиорентина и Сампдория, който е в четвъртък.

МИЛАН - ТОРИНО 0:1

0:1 Адопо (114')

Милан: Татарушану, Калюлю, Габия, Томори, Салемакерс, Вранкс, Тонали, Побега, Дест, Де Кетеларе, Диас

Торино: Милинкович-Савич, Джиджи, Шуурс, Буонджорно, Синго, Лукич, Ричи, Родригес, Миранчук, Влашич, Санабрия

Снимки: Gettyimages