Изследователят-рекордьор Фиан Пол пред Sportal.bg за постиженията, мотивацията и последната му експедиция

Изследователят-рекордьор Фиан Пол пред Sportal.bg за постиженията, мотивацията и последната му експедиция

Фиан Пол е уникален хибрид с кариера в спорта, изкуството и психологията. Той е изследователят с най-много рекорди на Гинес, постигнати в рамките на една атлетическа дисциплина. 42-годишният исландец многократно е показвал, че няма невъзможни неща и 14 пъти е ставал "Първи в света" с различни постижения.

По време на експедициите си той постига 33 рекорда на Гинес и има повече от други изключителни атлети като Роджър Федерер и Майкъл Фелпс. Пол е известен като най-бързият океански гребец, а през 2020 г. става първият и единствен човек, който е прекосявал и петте океана, използвайки гребна лодка.

Когато не изпитва предела на физическите си сили, Фиан се занимава задълбочено с психоанализа и изкуство, което включва мащабни арт инсталации и фотография. Той ще има повече време да се концентрира върху тези дейности, тъй като му предстои последната океанска гребна експедиция. Исландецът обяснява, че е постигал целите си в тази област и смята да се концентрира в посоки, които не изискват толкова физически усилия. През януари той поема по пътя на британския изследовател Ърнест Шакълтън заедно с българина Стефан Иванов и още четирима гребци.

Докато се подготвя за поредното изпитание, което ще го отведе във водите на Южния ледовит океан, той намери време да разкаже пред Sportal.bg как се е родила идеята за последната му експедиция, какво го мотивира и какво го е накарало да покани Стефан да бъде част от проекта.

"Правя го официално. Уверен съм, че това ще е последната ми гребна експедиция по много причини. Мисля, че е винаги е добре да правиш промени в насоката на кариерата си, когато си на върха. Смятам, че сега е добър момент да напусна тази сцена и да се насоча към други неща", споделя Фиан.

"Освен това физическите усилия вече не са толкова моя територия, колкото когато бях по-млад. Знам, че можеш да се поддържаш в добра физическа форма много години, но моите експедиции бяха особено амбициозни физически. Аз не мога да се връщам назад, вървя само напред, а напред не остана много, където да вървя в тази насока. Това е един от факторите.

Стефан Иванов и първата в света океанска гребна експедиция през Южния океан
Стефан Иванов и първата в света океанска гребна експедиция през Южния океан

Освен това чувствам, че съм се изразил достатъчно. Себеизразяването беше голяма част от последните ми експедиции. В началото, когато започнах, ставаше дума да компенсирам нещо, да докажа нещо на себе си. Имах усещането, че трябва измина някакъв собствен път, да намеря и да допълня нещо, което ми липсваше вътрешно. След това, което постигнах, това вече не е нещо, което ме мотивира.

Сега искам да насоча усилията си към нещо не толкова физическо. Не би било толкова автентично вече, преди имах тази страст и желание да постигна неща и да разширя границите на това, което е способен да направи човек. Сега се чувствам по-спокоен вътрешно", казва още рекордьорът.

Пол разказа как се е вдъхновил за маршрута за последната си гребна ексепедиция: "В един момент си мислех за историята на Шакълтън. Лежах на открито до огъня и гледах нагоре към звездите. Помислих си, че било много красиво да организирам експедиция около тази история. Това беше началото. Реших, че това ще е прекрасен начин да станем част от историята, от нещо по-голямо. Буквално да стъпим на раменете на гиганти. И ние да пренапишем историята".

"Scotia Sea е най-трудната част от водите в този регион. Само 25 хора в историята са гребали успешно полярни океански води. Аз съм първият, който е гребал и по трите преминавани маршрута. Наистина аз имам опит в Южния океан. Трудността е по-висока по много причини. Маршрутът е изцяло в антрактически океански полярен фронт докато при проходът Дрейк е 50 процента. Освен това муршрутаът в Scotia Sea е 50% върху континенталния шелф. Това означава по-високи вълни и по-остри", обяснява Фиан.

Исландецът разкри с каква мотивация започва пътуванията си и как е успял да постигне неща, които никой друг преди него не е постигал: "Обичам постиженията, обичам абмицията. Тези пътувания не винаги са ми приятни. Всъщност някои от тях бяха доста неприятни, даже ужасни. Постиженията са голяма част от мотивацията ми. Успях да преодолея некомфортните моменти, за да постигна целите си. Понасях неудобствата. В дълбинната психология го наричаме The Warrior Archetype (прототипа на боец) - функция в човека да понася дискомфорта, за да постигне целта. Когато един човек не го притежава, той трудно би постигнал цел, която изисква постояннство, мотивация, преодоляване на трудности...".

Фиан сподели и какво го е впечатлило в Стефан Иванов, за да го покани на експедицията "Мисията на Шакълтън". "Доста от хората, които се занимават с подобни неща, са до голяма степен обикновени. Стефан със сигурност не е обикновен човек. Първо, той е успешна, талантлива и амбициозна личност. Това го отличи в моите очи още от началото. Когато осъществяваше предишния си проект, той го направи много професионално и на много високо ниво в бизнес отношение. Подходът му беше много модернистичен.

Това ми показа, че той е професионалист в живота и знае как да направи нещата да работят добре и на високо ниво. Едно е да искаш да направиш нещо, друго е да знаеш как да го направиш добре и аз усетих, че той е от вторите. Стефан е ръководител на високо ниво, а такива хора обичат да пренаписват границите, да поставят високи стандарти и притежават амбицията. Той е такъв човек - интелигентен, успешен и амбициозен. Освен това той има много полезни качества. Той направи собствена лодка, много е способен, както и харесван, защото е добър баща. Той е благ човек. Радвам се, че е част от екипа. Постоянно споделя неговия опит, а той има какво да предложи. В добра форма е, подходи сериозно към тренировките", казва изследователят.

Последното гребно плаване на Пол има за цел не само да подобри някои рекорди, но и да обърне внимание към опазването на района около Антарктида. За исландеца е много важно и да бъде напомнено за един член от експедицията на Шакълтън, който не е получил заслуженото признание. Хари "Чипи" МакНиш има големи заслуги за спасяването на членовете на експедицията и една от целите е да му бъде присъден "Полярен медал".

"Аз винаги съм много директен. Трябва още в началото да приемем собственото удовлетворение. Без това ще бъде идеалистична приказка. Така че първо казвам - да, това е приятно за мен, постиженията, харесва ми да се изразявам по този начин. Правя го, защото искам да съм първият човек, направил нещо", откровен е Фиан.

"Извън това имаме мисия. За други мисията може да е по-важна от личното удвовлетворение, но това научих от психолигията - за да си откровен със себе си, трябва да признаеш това. Ако си казваш прекалено много красиви неща за живота си, никога няма да стигнеш до същността.

Има мисия. Основната мисия за мен е да присъждането на "Полярен медал" на Хари "Чипи" МакНиш. Знам, че това не е много близко за българската публика, защото той е британски изследовател. Неговата история е основна за тази експедиция. Има и eлемент, свързан с околната среда. Стефан е по-обвързан с тази част. Разбира се, тази част от океана има нужда да бъде запазане и има нужда да се обърне внимание на това и надявам се ние да помогнем", обяснява пътешественикът, променил вижданията за човешките възможности.

Исландецът говори и за плановете си за бъдещето: "Целите ми са да е нещо креативно и интелектуално, най-вероятно ще бъде свързано с психоанализа или изкуството, вероятно и двете. Готов съм и животът да ме изненада с нещо, което не очаквам. Със сигурност търся нещо също толкова амбициозно, но по-малко физическо, но креативно.

Целият ми живот съм работил върху това да мога да се изразявам. Никога не ми е бил приоритет приходите или търговския аспект в работата ми, което мисля, че е очевидно, ако се погледне с какво съм се занимавал. Ще продължа със същия подход. Изкуството винаги е било част от живота ми. винаги е имало такъв поток енергия към мен. Ще се радвам да се занимавам повече в тази област. Психонализата също, да работя с хора. Разбира се, ще се раздвам да имам и повече публично присъствие - публично говорене, водене на телевизионно предаване. Наскоро влязохме в партньорство с Гинес и верятно ще водя телевизионно шоу за тях. Разглеждаме различни възможности".

Гребната експедиция „Мисията на Шакълтън“ ще може да бъде следена в реално време на:
www.facebook.com/NeverestOceanRow, както и на тракера на www.rowlaughexplore.com/the-shackleton-mission.

ЕМИЛ ЯНЧЕВ

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти