Арсенал продължава да е непоколебим и без Жезус

Арсенал увеличи преднината си на върха в Премиър лийг на седем точки, след като победи с 3:1 Уест Хам след обрат на "Емиратс". Саид Бенрама даде аванс на "чуковете" в това лондонско дерби, след като бе точен от дузпа в 27-ата минута. След почивката обаче лидерът във временното класиране демонстрира за пореден път през този сезон характер, въпреки че е в период, в който трябва да се справя без една от големите си звезди - Габриел Жезус. Букайо Сака (53') изравни, а Габриел Мартинели (58') и Едуард Нкетия (69') донесоха обрата за "топчиите". Така Арсенал има седем точки преднина пред Нюкасъл, който днес излезе на второ място. Шампионът Манчестър Сити обаче е с мач по-малко и може да се върне на пет пункта зад лидера, ако след два дни победи Лийдс като гост в последния мач от кръга, който започна на "Боксинг дей". За Уест Хам това бе четвърта поредна загуба в първенството.

Микел Артета замени Габриел Жезус, който се контузи по време на Световното първенство, с Еди Нкетия. Вилиам Салиба бе титуляр, въпреки че бе в тима на Франция, а последният мач на "петлите" бе преди осем дни на финала на Мондиала. Олександър Зинченко остана на пейката за началото, след като доскоро лекуваше контузия.

Микаел Антонио е възстановен от травма в прасеца и водеше атаката на Уест Хам. Капитанът Деклан Райс и Лукас Пакета бяха сред титулярите, въпреки че играха на Световното съответно за Англия и Бразилия.

Още в четвъртата минута Букайо Сака прати топката във вратата на Фабиански, след като получи пас от Йодегор. Попадението обаче правилно бе отменено заради засада на английския национал. "Топчиите" продължиха да играят по-активно и в 11-ата минута Фабиански спаси удар на Джака от границата на наказателното поле. Десетина минути след това бившият страж на Арсенал и настоящ такъв на Уест Хам отрази и удар отблизо на Йодегор. В 24-тата минута ентусиазмът на домакините бе попарен, след като Салиба се хвърли в краката на нахлуващия в наказателното поле Джаръд Боуен. Бранителят на Арсенал не игра с топката, а звездата на "чуковете" остана на краката си и дори опита изстрел. Контактът обаче се оказа решаващ и Майкъл Оливър посочи бялата точка. Саид Бенрама стреля в центъра на вратата, давайки преднина на Уест Хам.

В добавеното време на първата част главният рефер Майкъл Оливър отсъди и дузпа в полза на Арсенал, мислейки си, че Кресуел блокира с ръка удар на Йодегор от границата на наказателното поле. Повторенията обаче показаха, че игра с ръка няма. ВАР се намеси и призова Оливър да прегледа ситуацията. Той логично се отказа от първоначалното си решение.

Арсенал започна активно второто полувреме. В 47-ата минута Фабиански изби удар на Пертей от границата на наказателното поле. Шест минута по-късно домакините имаха късмет, след като изстрел на Йодегор от далечна дистанция рикошира и се озова на пътя на Сака, който овладя в наказателното поле и стреля в ъгъла за 1:1.

Само пет минути след това Арсенал направи пълен обрат. Мартинели получи от Джака отляво, влезе в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл. Фабиански не се бе позиционирал добре и не се намеси подобаващо - 2:1.

В 69-ата минута домакините "убиха" интригата с трети гол. Бен Уайт се бе включил е предни позиции и много елегантно се освободи от Бенрама, след което намери Йодегор. Капитанът веднага пусна към Нкетия в наказателното поле. Младежът се обърна много добре, освобождавайки се от Келер, след което стреля в далечния ъгъл за 3:1.

До края Арсенал се забавляваше и заслужено постигна четвърта поредна победа в Премиър лийг. Уест Хам пък допусна четвърта последователна загуба и остава само на точка над зоната на изпадащите.

Снимки: Imago