Психолог помогнал на Томова за топ 100

Психолог помогнал на Томова за топ 100

Първата ракета на България в женския тенис Виктория Томова говори за чувството да е част от топ 100 в света и посочи основните фактори за утвърждаването й в тази част на ранглистата. Макар да дебютира в стотицата на 8 август, Вики едва наскоро получава възможност да осмисли постижението си:

„В самото начало не усетих нищо различно. През последните седмици нямах турнири и седнах малко, помислих… Мога да кажа, че съм доволна от себе си и от това, че най-накрая преминах тази може би психологическа бариера, след като вече няколко години бях между 200 и 100. Щастлива съм, че успях. При мен всичко става много бавно и с много труд, по трудния начин, но когато си поставя нещо за цел, рано или късно успявам“, заяви тя в интервю за Tenniskafe.com.

Виктория Томова за първи път завършва годината в топ 100
Виктория Томова за първи път завършва годината в топ 100

„Оттук нататък ще е още по-трудно, понеже ще играя с тенисистки от топ 100. Всеки турнир ще е още по-тежък, давам си сметка за това, но работя много усилено и смятам, че мястото ми е точно там“, добави 27-годишната софиянка.

Вече прескочила границите между топ 300 и топ 100, Виктория смята, че от най-голямо значение, за да се направи този преход, е психиката.

„Започнах работа преди една година с психолог тук в България и много ми помага. Смятам, че това също оказа голямо влияние за преодоялването на тази психологическа бариера за топ 100,за която говорихме. Наблягаме на различни видове техники, които ти ействат успокояващо преди и по време на мач – както се тренира физически, с ума е същата работа“, сподели тя.

Сезон 2022 бе най-добрият в кариерата на Виктория Томова до момента, но достигането до така жадувания топ 100 не променя по никакъв начин желанието ѝ за надграждане. Определя се като максималист и всичко сочи към това, че прогресът ѝ ще продължи – да, с нейното темпо, но в правилната посока. А тя е само една:

„Първо искам да мина към 80-тицата и, разбира се, топ 50 ми е целта за другата година, няма как. Доста трудна цел, но смятам, че не е непостижима.“

През тази година Виктория Томова пътува често не само по турнири, но и към академията Good to Great в Швеция, а работата там допринася значително за развитието в играта, а съответно и в ранкинга ѝ.

Финалистка на "Ролан Гарос" сложи край на сезона на Томова
Финалистка на "Ролан Гарос" сложи край на сезона на Томова

„За мен това беше разковничето, за да стигна до тази позиция. Няколко години се бях забила точно между 200 и топ 100. Смятам, че разликите в топ 100 са много мънички, но се натрупват и са от голямо значение. Хората, които срещнах в академията, са уникални. На първо място като хора и отношение. Супер много ми помагат с всичко. Много се тренира там – по време на подготовката си сега там първата седмица правихме по два пъти фитнес на ден и един път тенис, а втората два пъти тенис и един път фитнес. Много ми харесва начина на работа. С всеки се отнасят супер индивидуално, а не като в другите академии, в които съм била – на Болитиери и т.н.“

Централно място в прогреса на българката заема треньорът Майкъл Тилстрьом, който през годините е бил в щабовете на състезатели като Григор Димитров, Гаел Монфис и световната №6 Мария Сакари.

“Обърна се към мен в много важен момент – още от първия път, в който отидох в академията през 2019 година. Супер скромен и земен човек е. Просто си ме прие, видя, че много се старя в тренировките. С него много бързо се разбираме – с по две думи. Беше с мен на “Уимбълдън”. Пробвах и с друг треньор в академията, тъй като Майкъл беше нает от Мария Сакари, но някак по-сложно се получиха нещата. Както се казва, с някои хора просто има клик.“

Друго ценно попълнение в щаба ѝ е кондиционният ѝ треньор, който изпълнява ролята и на неин физио:

„Познава много добре моите контузии и слаби места. С него сме много близки. Беше с мен в Бощад, където играх полуфинал, и много ми помогна, защото след Ийстбърн и “Уимбълдън” ми се натрупаха много мачове и бях физическа спаднала.“

Разликите между условията за подготовка в Good to Great и България определя като „доста големи“:

„Там не губя време да пътувам до фитнеса, до кортовете… Стаите, в които спим, са на втория етаж, а долу са ти ресторанта, фитнеса и кортовете. Не излизаш никъде и по цял ден тренираш. Съсредоточен си само върху това. Когато се върна тук имам доста задачи, които не мога да свърша, когато съм в чужбина, отнемат ми сили и се натрупа умора.“

Храненето е важен фактор, който влияе значително на здравословното ни състояние. В Good to Great на този аспект се обръща особено внимание:

„Там си има готвач, който готви само специални диетични неща, бих казала – риби, меса, пасти, ориз. Храната е на много добро ниво“, сподели още Томова.

Всяко усилие се възнаграждава, също както е и при най-добрата ни тенисистка: „Когато ми се яде пица, си позволявам, защото все пак по цял ден тренирам.“

Още едно от предимствата на прекараното време в Швеция е че там получава и възможност да се изправя срещу силни тренировъчни партньори:

„Определено има доста добри момчета. Случвало се е да тренирам и с някои момичета, които бяха в топ 100. Мона Бартел се подготвя там. Беше топ 30, но имаше контузия, сега се завръща и се класира за квалификациите на Australian Open. С нея сме в много добри отношения.“

Освен с бившата №23 първата ни ракета поддържа добри отношения и с други водещи състезателки, макар да признава, че „в тениса много трудно можеш да кажеш, че имаш приятели“.

„По-близка съм с момичетата от Сърбия и Хърватия – моята най-добра приятелка е от Хърватия и доста добре разбирам езика. Много ми е приятно да си говоря с тях. Повечето, като Данка Ковинич и Бернарда Пера, се знаем от деца. Те също са останали стъпили на земята, както се казва.“

Единственият минус на Good to Great е, че до там няма директни полети, което предизвика главоболия в и без това натоварения график на Виктория:

„Иска ми се да ходя и по-редовно, но винаги трябва да пътувам с поне два полета. Два пъти ми се случи цялото пътуване да е 17 часа вместо 6. При излитане на летището в София ударихме птици и трябваше да ни разпределят в други самолети, а на връщане заради силен вятър си пропуснах втория полет. Все такива истории ми се случват,“ разказва тя с усмивка. „Последния път не ми дойде багажът. Малки детайли, но когато пътуваш всяка седмица, ти се натрупва повече. Ще е много хубаво, ако се появят директни полети и мога да ходя по-често.“

Малко преди края на разговора повдигнахме и две актуални теми в тениса – призивите за налагане на някои компоненти от формата на NextGen ATP Finals в останалата част от Тура и недоволството на тенисистките при подбора на топки за турнирите, което придоби повече звучност покрай коментарите на Ига Швьонтек преди US Open.

“На мен много не ми харесват тези промени,“ коментира Томова турнира в Милано. „Както и това, че при девойките се играе без повторение на сервиса при закачане на мрежата. Според мен тенисът си е аристократичен спорт. Измислен е с едни правила, които не трябва да се сменят. Не ми харесват сетовете до четири гейма. Интересно е за гледане, гледах някои от мачовете, но общо взето предпочитам нормалния вариант.“

Относно топките, тя добави: „Всеки си намира някакви оправдания. Трябва да се свиква с всичко – времевите условия, топките… на всеки турнир са различни. Да, наистина, много е неприятно. И при мен, както и при други играчи, се появяват болки в лакътя на турнирите, където топките са тежки. Щеше да е много добре, ако на всички турнири се играе със сходни, но явно засега няма такива условия и трябва човек да се нагажда.“

tenniskafe.com

Последвайте каналите ни в:

Още от Тенис

Виж всички