Хърватия излезе от групата, Лукаку провали Белгия с шокиращи пропуски

Хърватия и Мароко продължават на осминафиналите на Мондиал 2022 от група “F”, а Белгия отпада. Това стана факт след драматично 0:0 между “ватрените” и “червените дяволи”, докато по същото време африканците сразиха Канада с 2:1. Така победител в групата е Мароко, хърватите са втори, белгийците остават трети, а последното място е за Канада.

В първия етап от фазата на елиминациите мароканците ще спорят с втория от групата на Испания и Германия, а съперник на “шахматистите” ще е победителят от въпросната група “Е”.

Тимът на Белгия, който завърши трети на предишните финали в Русия, трябваше задължително да спечели заради развоя на другата среща. Това можеше да стане факт, но влезлият като резерва Ромелу Лукаку направи три изумителни пропуска на празна врата, макар единият да дойде след ситуация, при която топката да беше излязла в аут. В единия случай той удари греда, във втория насочи над напречната греда, а в третия засече прекалено слабо. През първата част пък дузпа за хърватите беше отменена заради засада.

“Ватрените” излязоха със същите 11, които в миналия кръг разбиха Канада с 4:1. Отново Марко Ливая беше на върха на атаката, а в халфовата линия бяха несменяемите Лука Модрич, Матео Ковачич и Марсело Брозович.

39 Хърватия - Белгия 0:0, група "F"

При белгийците имаше изненада и тя е свързана с капитана Еден Азар, който не беше сред титулярите. Нямаше го и Миши Батшуай, а в атака стартираха Дрис Мертенс и Леандро Тросар.

Хърватите стартираха вихрено и след само няколко секунди Иван Перишич можеше да вкара, но ударът му излетя в аут. Минута по-късно се стигна до нова опасност в наказателното поле на Куртоа.

Веднага след това белгийците се съвзеха и овладяха натиска на съперника. Така се стигна до 11-тата минута, в която Яник Ферейра-Караско получи възможност да стреля към вратата на Хърватия, но ударът му беше избит в корнер.

В 13-тата Де Бройне изведе Дрис Мертенс сам срещу Ливакович, но нападателят шутира над гредата.

В 15-ата минута главният съдия отсъди дузпа в полза на Хърватия за нарушение на Ферейра-Караско срещу Крамарич. Последва обаче преразглеждане от ВАР и в крайна сметка беше отчетена засада на хърватски футболист при центрирането в наказателното поле, довело до фала. Така в крайна сметка наказателният удар беше отменен.

Последваха минути с почти никакви положения, в които нито един от отборите нямаше превъзходство над другия.

Напрежението се върна в 42-рата, когато остро центриране в наказателното поле на Ливакович доведе до смут, но балканците все пак успяха да изчистят.

На полувремето селекционерът на "червените дяволи" Роберто Мартинес пусна в игра Ромелу Лукаку. Тази част започна с натиск на Белгия и набързо се стигна до две опасности пред Ливакович. При едната от тях Лукаку засече с глава.

17 Феновете на Хърватия - Белгия, група F

Играчите на Златко Далич обаче отговориха с атака, при която Матео Ковачич шутира много опасно и принуди Куртоа да отразява атрактивно. В 54-тата вратарят на Реал Мадрид пък блесна с две намеси в рамките на секунди след удари на Брозович и Лука Модрич.

Белгия пропусна най-чистия шанс за гол до момента в 60-ата минута чрез Лукаку, който от няколко метра стреля в лявата греда. Две минути по-късно нападателят на Интер не уцели опразнената врата и с глава, но при тази ситуация топката беше напуснала очертанията на игрището при центрирането към него.

Битката продължи с шанс за Модрич в 68-ата, който беше спасен от Куртоа.

С напредване на времето се заигра само в половината на "шахматистите". В 87-ата рикошет за малко да не доведе до попадение в мрежата на Ливакович.

Изумителен пропуск на Лукаку в 90-ата обаче накара всички фенове на Белгия да гледат невярващо. При това положение снажният таран засече с корем на празна врата, но топката се отклони твърде бавно от тялото му и беше хваната от Ливакович. Това се оказа и последният шанс за тима на Мартинес.