Balkan Grand Prix 6

Кулибали прати заслужено Сенегал на 1/8-финалите на Световното

Сенегал си осигури участие на 1/8-финалите на Световното първенство в Катар, след като победи с 2:1 Еквадор в ключов двубой от група "А", в която като победил завърши тимът на Нидерландия. Африканският тим заслужи класирането си с по-добра игра, докато южноамериканците, които оставиха много добри впечатления в двубоите с Катар и "лалетата", станаха жертва на собствения си подход, тъй като явно излязоха с мисълта за равенство, което би им свършило работа. Исмаила Сар откри резултата от дузпа в самия край на първата част, а Мойсес Кайседо изравни в 68-ата минута. Само две минути след това обаче Калиду Кулибали донесе победата на шампиона на Африка, който на 1/8-финалите ще се изправи срещу победителя в група "В", в която в момента лидер е тимът на Англия.

Голямата новина в състава на Еквадор бе, че капитанът Енер Валенсия, който получи контузия при равенството с Нидерландия, започна като титуляр. Бившият нападател на Уест Хам, който в момента играе за Фенербахче, отбеляза и трите гола за Еквадор на Мондиал 2022, но днес не успя да покаже познатото ниво. Иначе Густаво Алфаро бе направил две промени - Франко и Груес стартираха на местата на Поросо и Мендес, който бе наказан.

Алиу Сис предприел три корекции от срещата с Катар. Пате Сис, Пап Гей и Илиман Ндиайе стартираха на местата на Менди, Диата и Диедиу.

Още в третата минута носителят на Купата на Африка можеше да излезе напред в резултата, след като ниско центриране отляво стигна до Идриса Гей в наказателното поле. Халфът на Евертън обаче стреля неточно от много добра позиция, пропилявайки първия шанс в мача.

Сенегал продължи да действа по-агресивно в началото и в осмата минута Диа пропусна втори шанс за африканския тим, след като получи подаване от Сабали зад гърба на отбраната на Еквадор, но ударът му по диагонала премина встрани от далечната греда.

50 Еквадор - Сенегал 1:2, група "А"

След известно затишие напрежението отново бе пред вратата на Еквадор в 25-ата минута, когато хубав удар на Идриса Гей от границата на наказателното поле, премина много близо до сглобката след лек рикошет в бранител на Еквадор.

В края на първото полувреме по-добрата игра на Сенегал преди почивката даде резултат, след като "лъвовете от Теранга" получиха дузпа. Сар нахлу в наказателното поле, а Инкапие се блъсна в него и го повали, без да играе за топката. Бранителят претендираше, че е играл рамо в рамо, но ВАР потвърди решението на главния рефер. Исмаила Сар изпълни хладнокръвно наказателния удар, давайки заслужен аванс на Сенегал.

Еквадор очаквано започна по-дейно втората част, но превъзходството на южноамериканците бе предимно позиционно и по отношение на владеенето на топката, като положенията пред Едуар Менди липсваха. Все пак Еквадор се възползва от статично положение, за да изравни резултата. В 67-ата минута Торес засече с глава центриране от корнер, след което Кайседо, който бе напокрит на далечната греда, подложи крак отблизо за 1:1.

Само две минути след това обаче Сенегал възстанови преднината си. Отбраната на Еквадор на пръв поглед изчисти центриране от свободен удар, но Кулибали посрещната топката от въздуха и с мощен шут я прати във вратата. Това бе и първи гол на централния бранител на Челси с националната фланелка.

Сармиенто и Диа пропуснаха по един шанс до края, но резултатът не се промени и Сенегал заслужи класирането си на 1/8-финали на световно първенство за първи път от 2002 година.

Снимки: Gettyimages