Хърватия не успя да пречупи Мароко в първия си мач на световно първенство след финала с Франция

Сребърният медалист от миналото световно първенство Хърватия не успя да стартира с победа участието си на Мондиал 2022, след като завърши 0:0 с Мароко в първи двубой от група F, в която са още отборите на Белгия и Канада. Двата тима изиграха относително равностоен и неособено атрактивен двубой, но все пак „ватрените“ имаха малко по-добрите положения. Пропуснаха ги Влашич и Модрич. Мазрауи пък не успя да реализира най-добрия шанс за мароканците. Следващият двубой на хърватите в Катар е срещу Канада, докато „атласките лъвове“ се изправят срещу лидера Белгия.

„Ватрените“ влязоха в този двубой в серия от пет поредни победи – четири в Лигата на нациите и една в контрола срещу Саудитска Арабия, играна преди седмица. Мароканците пък бяха в поредица от седем срещи без загуба.

Марсело Брозович и Матео Ковачич, които доскоро лекуваха контузии, започнаха като титуляри в селекцията на Златко Далич. Ветеранът Деян Ловрен също стартира. Андрей Крамарич бе на върха на атаката, като нападателят на Хофенхайм беше подпомаган по крилата от Иван Перишич и Никола Влашич.

Хаким Зиеш, който имаше сериозни проблеми с предишния селекционер, започна за Мароко. Наиф Агер също бе титуляр, въпреки че има само един мач за Уест Хам в Премиър лийг през този сезон. Една от големите звезди на "атласките лъвове" - Ашраф Хакими, очаквано също стартира.

„Ватрените“ владееха повече топката в първите минути, докато мароканците се опитваха агресивно да пресират съперника. Африканският тим обаче допускаше грешки в средата на терена, когато изнасяше играта. Една такава на Амала в 17-ата минута даде шанс на Перишич да стреля опасно от 30-ина метра, но топката профуча над напречната греда.

33 Мароко - Хърватия 0:0, група "F"

Мароко отговори с опасна атака, при която Зиеш центрира добре отдясно. Ел-Несири изпревари Йованович, но не успя да засече с глава.

До почивката двата отбора продължиха да водят доста сериозна физическа битка, но така и не стигнаха до някакви интересни положения и така изпратиха едно от най-скучните полувремена от началото на Мондиала. Все пак в добавеното време на първата част Хърватия стигна до чисто положение, след като Соса много добре центрира към Влашич, който засече отблизо. Буну обаче успя да избие. Малко след това "шахматистите" пропуснаха и втори шанс. Изстрел на Перишич бе блокиран, а след това Модрич нанесе силен удар с левия крак, но топката профуча над вратата.

Влашич, който получи контузия в края на първата част, бе заменен за началото на второто полувреме от Пашалич.

В 51-вата минута грешка на Модрич създаде проблеми на хърватите. Удар на Буфал рикошира в тялото на Ловрен, след което Мазрауи направи добавка с глава отблизо, но Ливакович спаси. Играчът на Байерн получи контузия в тази ситуация, а мароканците имаха претенции за игра с ръка на бранителя на Зенит, но дузпа нямаше. Веднага след това корнер пред вратата на Буну създаде голямо разбъркване. Ловрен опита да насочи топката към ъгъла, но бранител изчисти пред голлинията.

В 65-ата минута Ливакович изби много силен удар на Хакими, след като преди това мароканците изпълниха късо фаул. В 71-вата минута Ел-Несири се намеси решаващо и успя да пресече опасно центриране на Модрич от свободен удар, след което топката отиваше в Пашалич. Нападателят на Мароко обаче се намеси блестящо в защитата, макар и да имаше риск да прати топката в собствената си врата.

До края не се случи нищо интересно и двата тима се задоволиха с това да вземат по една точка преди късния мач за деня, в който другите отбори от група F - Белгия и Канада, излизат един срещу друг.

Снимки: Imago