Аржентина понесе първия шок на Мондиала, саудитците празнуват след бърз обрат

Първата “бомба” на Мондиал 2022 е факт! Аржентина, които са сред фаворитите за трофея на Световното първенство в Катар, допуснаха обрат и загубиха с 1:2 на "Лусаил" от пълния аутсайдер в група С Саудитска Арабия в първия мач на двата тима в турнира. Двубоят започна обещаващо за “Албиселесте” с гол от дузпа на капитана им Лионел Меси още в 10-ата минута. Последваха три незачетени гола на “гаучосите” заради засади. Така се стигна до началото на втората част, когато в рамките на 6 минути Салех Ал-Шахри (48') и Салем Ал-Досари (53') със своите голове изцяло промениха развоя на двубоя в полза на саудитците. До края южномериканците не направиха нужното, за да избегнат поражението, и победата отиде при “зелените соколи”. Така серията на Аржентина от 36 мача без поражение (от юли 2019-а насам - б.р.) приключи и поредицата от 37 срещи без загуба на Италия (2018 - 2021 г.) остава номер 1 в това отношение.

Селекционерът на Аржентина Лионел Скалони заложи на най-силния възможен състав, като нямаше изненади сред неговите титуляри. Както се очакваше, той предпочете схемата 4-3-3 с Меси, Лаутаро Мартинес и Анхел Ди Мария като нападатели. Наставникът на Саудитска Арабия Ерве Ренар избра същата подредба, като неговите нападатели бяха Ферас Ал-Бурайкан, Ал-Досари и Ал-Шехри.

30 Феновете на Аржентина и Саудитска Арабия

Меси не се забави и още във 2-рата минута отправи шут по земя, който обаче беше отразен от Мохамед Ал Оваис. Още в осмата минута Славко Винчич се допита до ВАР заради нарушение на Сауд Абдулхамид срещу Леандро Паредес при центриране от корнер. Така съдията посочи бялата точка, откъдето Меси беше точен за 1:0.

В 22-рата минута нападателят вкара втори гол, но този път го направи при вдигнат флаг за засада. Преди него Лаутаро и Алехандро Гомес също бяха в нередовна позиция при свои шутове.

Шест минути по-късно именно попадение на голмайстора на Интер беше отменено от ВАР поради засада. На компютърното повторение се видя, че само ръката му е била пред близкия защитник.

В 35-ата Лаутаро за втори път прати топката в противниковата врата, но отново при вдигнат флаг.

В добавеното време Ди Мария успя да отправи точен удар, който обаче беше спасен от вратаря. Веднага след това саудитците извършиха принудителна смяна и така Навас Ал Абид влезе на мястото на капитана Салман Ал Фараж.

35 Аржентина - Саудитска Арабия

Втората част започна чудесно за арабите, които изравниха с първия си точен изстрел в двубоя. В 48-ата минута Ал-Бурайкан изведе Ал-Шехри, който се пребори с Кристиан Ромеро за топката и с диагонален удар я прати покрай защитника и вратаря за 1:1.

Само пет минути по-късно "зелените соколи" завършиха пълния обрат. Тогава шут на Ал Абид беше блокиран, но хвръкналата във въздуха топка се приземи при Ал-Досари, който се разписа с чудесен шут.

В 63-тата минута малко след изпълнение на корнер резервата Лисандро Мартинес стреля и Николас Таляфико отклони топката, но с блестящ рефлекс Ал Оваис изби топката в корнер. Последва продължителен натиск на "Албиселесте", но той доведе само до неточен удар с глава на влезлия като смяна Енцо Фернандес при корнер в 76-ата минута. Четири по-късно Меси изпълни пряк свободен удар, с който прати топката в аут. След още четири минути именно той отправи изстрел с глава, който беше лесно уловен от Ал Оваис.

В началото на добавеното време удар на резервата Хулиан Алварес беше изчистен от голлинията, но така или иначе беше свирен фал срещу вратаря. Малко след това именно Ал Оваис нокаутира съотборника си Ясин Ал Шахрани с коляно в главата. Първоначално Винчич не спря играта, но впоследствие се наложи да го направи и така 8-минутното добавено време беше удължено с още почти 6. В тях на стража на саудитците само му се наложи да улови удар с глава на Алварес.

Така Саудитска Арабия изненадващо поведе в група С с актив от 3 точки, а Аржентина е на дъното преди мача между Мексико и Полша от 18:00 часа.

АРЖЕНТИНА - САУДИТСКА АРАБИЯ 1:2

1:0 Меси (10' - дузпа)

1:1 Ал-Шехри (48')

1:2 Ал-Досари (53')

Аржентина: Мартинес, Молина, Ромеро, Отаменди, Таляфико, Де Паул, Паредес, Гомес, Меси, Лаутаро, Ди Мария
Саудитска Арабия: Ал Оваис, Абдулхамид, Алтамбакти, Абдулахи, Ал Шахрани, Канно, Ал Малки, Ал Фараж, Ал-Бурайкан, Ал-Досари, Ал-Шехри

Снимки: Gettyimages