Гол в последната секунда доближи Левски до плейофите

Отборът на Левски постигна много важен успех с 1:0 в гостуването на Хамрун (Спартанс) в първия мач от третия предварителен кръг на Лигата на конференциите. Филип Кръстев, който изпусна дузпа в 11-ата минута, след като удари гредата от бялата точка, бе точен в 95-ата минута. Халфът вкара технично и зарадва всички фенове на тима. Така другата седмица играчите на треньора Мъри Стоилов ще имат нужда от два от три резултата пред пълните трибуни на "Герена", за да се класират за плейофите в надпреварата.

Двубоят е другия четвъртък на 11 август.

Над 300 фенове на "сините" подкрепяха мощно българите, като сериозна част от тях бяха в ложите на националния стадион "Та`Кали", където се изигра мача.

18 Хамрун Спартанс - Левски

Станимир Стоилов направи само една промяна сред титулярите, които започнаха мачовете с ПАОК (2:0, 1:1). Цунами се завърна за сметка на Патрик-Габриел Галчев.

Така Николай Михайлов бе вратар, а Сонко Сундберг, Келиан ван дер Каап и Хосе Кордоба бяха тримата централни защитници в схемата 3-4-3. Жереми Петрис и Цунами бяха на двата фланга, а Филип Кръстев и Георги Миланов бяха останалите в средата на терена, докато напред бе триото Роналдо, Уелтон и Билал Бари. Тримата вкараха по един гол във вратата на ПАОК и всички левскари се надяваха добрите им игри да продължат с нова порция голове срещу Хамрун.

Малтийският състав за първи път отстрани два тима в Европа - арменския Алашкерт с 4:2 (4:1, 0:1) и босненския Вележ Мостар с 2:0 (1:0, 1:0), и заслужено е на тази фаза, като след направената селекция е смятан определено за фаворит в местния шампион за спечелване на титлата, която би била девета за клуба и първа от 2020/2021 година. Треньорът Бранко Нишевич разчиташе на всичко най-добро.

Двубоят стартира силно за “сините. Удар на Уелтон бе избит в корнер във втората минута, а при последвалото центриране Бари стреля извън вратата. Бразилското крило пропусна сам срещу вратаря Бонело, който се хвърли в краката му и изби.

Малко по-късно таранът Бари бе хванат от противник при нов ъглов удар за гостите и реферът отсъди дузпа в 11-ата минута. Зад топката застана Филип Кръстев, който финтира вратаря и стреля силно, но за нещастие на столичани топката се отби в дясната греда.

Това вдъхнови над 4000 фенове подкрепящи домакините, които за първи път в историята си търсеха успех над трети пореден противник в евротурнирите.

“Сините” продължиха да водят играта и Уелтон отново стреля извън целта в 20-ата минута, а пет минути по-късно двата отбора получиха едноминутна почивка заради много топлото и задушно време. Последваха няколко силни минути за домакините, като вратарят Михайлов два пъти трябваше да се намесва при центриране и един път да избива удар с глава в корнер.

Цунами с глава бе много близо до гол, но прати топката покрай гредата в 37-ата минута.
В 44-ата минута пък играчите на Хамрун бяха близо до гол, като Прша центрира прострелно от фал между многото играчи, Михайлов изби, но кълбото рикошира в играч на малтийците и излезе в аут. Стражът имаше основание да иска нарушение срещу себе си, но такова не бе отсъдено.

Втората част започна с опасност през вратата на Михайлов, след което Роналдо стреля далеч от целта. Домакините обаче бяха определено по-свежи и вярваха повече в своите възможности. Въпреки това първо Уелтон, а след това и грешка в защитата на Хамрун, не бяха използвани от "сините".

Играчите на Хамрун пробваха далечни удари, а в 60-ата минута Джони преодоля Кордоба и центрира към Додо, който стреля от няколко метра, но Михайлов с отличен рефлекс с крак изби и запази вратата на българите "суха".

Соу и Неделкович влязоха за домакините и дадоха още по-вече свежи сили в атака. Играчите на Стоилов определено издишаха и трудно задържаха топката, като почти не опитваха да организират продължителни атаки. Уелтон пробва пореден техничен изстрел извън целта, а домакините атакуваха все по-опасно, но без да създават чисти положения.

В 77-ата минута Марин Петков замени безличния през втората част Роналдо, а след него Андриан Краев и Илиян Стефанов замениха Бари и Миланов. Смените върнаха част от силите на левскарите, които отново станаха по-активни и не позволяваха да има напрежение пред тяхната врата.

В 90-ата минута Кръстев проби хубаво, но вместо да подаде на играч в синьо центрира, където нямаше негов съотборник.

Последните секунди на даденото пет минути продължение Кръстев получи топката и финтира бранител, след което с левия крак прати топката в мрежата и донесе много ценен успех на Левски.

ХАМРУН 0:1 ЛЕВСКИ
0:1 Кръстев (90+5)

ХАМРУН СПАРТАНС (3-4-3): Бонело; Борг, Емерсон. Биеличич; Корбалан, Пърша, Гюламие, Камензули; Джони, Додо, Машике

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Сонко Сундберг, Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба, Жереми Петрис, Филип Кръстев, Георги Миланов, Цунами, Роналдо, Уелтон, Билал Бари.

СЪДИЯ: Вили Делажод (Франция)
СТАДИОН: "Та Кали", Малта
НАЧАЛО: 20:30 часа

Снимки: Startphoto.bg