Дисквалификация промени класирането в рали “Финландия”

Часове след финала победителят в категорията WRC2 в рали “Финландия” Теему Сунинен (Хюндай) беше дисквалифициран, а първото място зае сънародникът му Емил Линдхолм (Шкода). Двамата се бореха за победата от старта до финала на най-бързото рали в календара, стигнаха до Топ 10 в генералното класиране, а накрая Сунинен спечели с аванс от едва 7,7 секунди.

Техническият преглед след финала е показал, че предната броня на колата на Сунинен тежи 3931 грама, с 579 грама по-малко от минималното тегло по хомологация.

От Хюндай са обяснили, че на колата по време на тестовете преди ралито е била сменена оригиналната броня, произведена от Хюндай Моторспорт, с друга, като смяната е била направена от екипа на Red Grey - тимът, който представлява Хюндай в WRC2, а собственици на отбора са естонските рали звезди Ойт Танак и Марко Мартин.

Предните брони на другите автомобили i20 N Rally2 също са били премерени вчера и техническата комисия е установила, че те тежат 5090 и 5000 грама, далеч над минималното тегло. И двата елемента са дело на Хюндай Моторспорт.

Танак спечели за трети път рали "Финландия"

Спортните комисари на рали “Финландия” приеха, че нарушението на Ред Грей е в резултат на човешка грешка, но също така напомниха, че тимът носи отговорността за това автомобилът на пилота да отговаря на изискванията на правилата. Сунинен има право да обжалва наказанието, но все още не е ясно дали ще го направи.