Световното първенство по лека атлетика върна на дневен ред проблема с допинг

Световното първенство по лека атлетика върна на дневен ред проблема с допинг

Със старта на Световното първенство по лека атлетика, темата за употреба на допинг отново се прокрадва. Малко след миналогодишните Олимпийски игри, пробите на повече от шест дузина спортисти, които се състезаваха в Токио, показаха следи от забранени стимуланти, пише в анализ агенция АП.

На хоризонта се зададоха наказания, които бяха избегнати благодарение на антидопинг специалисти от САЩ и Германия. Учените откриха, че следи от стимуланти могат да бъдат открити в някои слънцезащитни продукти, които свободно се продават в търговската мрежа без рецепта.

„Нанасям слънцезащитен крем по цялото си тяло. Хората в офиса ми се смеят“, разказа д-р Мат Федорук, главен учен в Американската антидопингова агенция, който идентифицира проблема и стана доброволец при тестването в собственото си проучване. „Редовно изпращах проби от урината си в лаборатория. В рамките на 48 часа отговорът на въпроса, който си задавахме, бе ясен“, добави Федорук.

А това е въпрос, който засяга доста по-сериозен проблем от състоянието на човешката кожа.

Титли за Япония и Перу на 20 км спортно ходене на Световното първенство по лека атлетика в Юджийн
Титли за Япония и Перу на 20 км спортно ходене на Световното първенство по лека атлетика в Юджийн

Забранените субстанции вече се установяват с все по-чувствителна апаратура и методи, които могат да улавят и най-миниатюрните количества в организма на даден спортист. Понякога те се приемат умишлено, но не са малък брой случаите, в които забранените вещества попадат в телата на атлетите неволно – през кожата чрез слънцезащитен крем или грим, замърсени лекарства или храна.

„Повечето лаборатории се радват на наистина съществен напредък в технологиите“, обясни изпълнителният директор на Американската антидопингова агенция Травис Тайгарт. „Важното е науката и правилата също да се променят, за да можем да сме сигурни, че не само улавяме умишлени измами, но и че не наказваме невинни спортисти“, каза още Тайгарт.

Казусът със слънцезащитните продукти започна да привлича вниманието след като д-р Мат Федорук установява, че двама атлети от коренно различни спортове – фигурно пързаляне и смесени бойни спортове дават положителни тестове за 4-хлорфеноксиоцетна киселина (4-CPA). Въпросната субстанция е част от списъка на забранените стимуланти, но се смята за остарял продукт. Федорук прави тестово изследване и установява, че веществото се съдържа в слънцезащитен крем. Включват се и учени от антидопинговата лаборатория в Кьолн, Германия, където много от тестовете от Игрите в Токио бяха изпратени за анализ. В крайна сметка работата на антидопинговите служители доведе до нови инструкции относно праговете при тестване за въпросната субстанция.

Около 80 са спортистите в Токио, при които е установено, че са погълнали метаболита чрез слънцезащитен крем, но не издържаха на агонията да доказват невинността си. Други прекарват месеци в съдебни дела и дори наемат на детективи, които да помагат при установяването на начина, по който може да са приели забранени субстанции.

И докато детективска работа по различни казуси продължава, проблемът със слънцезащитните продукти изглежда решен.

„Искаме да бъдем справедливи към спортистите“, коментира Мат Федорук. „И искаме да сме сигурни, че можем да вземаме решения в полза на спортистите, когато не става дума за умишелно приемане на допинг“, увери още той.

Следвай ни:

Още от Лека атлетика

Виж всички