Рекорд за Джеко, победа и първо място за Босна на Петев

Босна и Херцеговина ще летува на първо място в групата си в Лигата на нациите. Отборът на Ивайло Петев надви Финландия с 3:2 в Зеница и събра 8 точки, с които оглавява група 3 в Лига "В". Миралем Пянич откри резултата от дузпа в 5-ата минута, а другите два гола за домакините вкара Един Джеко, който подобри рекорда на Емир Спахич за най-възрастен футболист, разписвал се с екипа на националния отбор.

Финландците допуснаха втора поредна загуба след тази от Румъния. Те имат 4 точки и нищожни шансове за първата позиция. Втори е тимът на Черна гора със 7 точки, а на дъното е Румъния с 3.

Преди десет дни двата отбора се срещнаха в Хелзинки и домакините водеха до последните секунди, когато Смаил Превляк донесе ценно равенство на Босна и Херцеговина. След това тимът на Петев надви с 1:0 Румъния и направи 1:1 като гост на Черна гора, което му позволи да оглави класирането в групата.

Днешният мач беше поверен на българска съдийска бригада, начело с Георги Кабаков. Още в 5-ата минута той даде дузпа за Босна и Херцеговина за нарушение на Саули Вайсанен срещу Джеко. Зад топката застана Пянич и не сбърка. Много бързо обаче нещата се обърнаха в полза на гостите. В 10-ата минута Теему Пуки изравни след пас на Бенджамин Калман, а в 18-ата двамата си размениха ролите и Финландия поведе.

В 29-ата минута Пянич изведе Джеко и той технично се разписа за 2:2. Първоначално голът беше отменен заради засада, но след като ситуацията беше преразглелдана с помощта на ВАР, домакините можеха да се зарадват.

Второто полувреме започна с голям пропуск на Пуки, а в 58-ата минута Джеко вкара трети гол за Босна и Херцеговина. В края домакините бяха подложени на сериозен натиск, но не се огънаха и удържаха скъпоценната победа.

Снимки: sportsport.ba