Балкан покори баскетболния връх на България за шести път!

Отборът на Балкан е шампион на България за първи път от 2019-а и за общо шести в своята история! Както и преди три години, така и сега старши треньорът на "зелените" Небойша Видич отново изведе ботевградчани до шампионския триумф, след като те спечелиха финала срещу доминатора от редовния сезон Рилски спортист с 3-1 победи. В оказалия се последен мач №4 от серията тимът от Ботевград надделя с 66:54 (23:18, 19:9, 14:14, 10:13) на своя територия и заслужено стигна до триумфа, след като надигра по всички показатели своя съперник във финалния сблъсък.

Ако трябва да бъдем точни, това е втора титла за Балкан от последните два напълно завършени сезона в мъжкия баскетбол, тъй като първенството през 2019/20 не се доигра заради пандемията от COVID-19. Както е известно, ботевградчани стъпиха на върха отново след 30-годишна пауза през 2019-а, а сега не само свалиха от трона миналогодишния първенец Левски, след като го победиха на полуфиналите, ами и убиха надеждите за историческа първа титла във витрината на Рилски спортист.

37 Балкан - Рилски спортист

За втора поредна година момчетата на Людмил Хаджисотиров се провалиха на последното стъпало. В последните два сезона Рилски спортист се превърна в истински доминатор в редовния сезон от кампанията, завършвайки непременно на първото място в крайното класиране, но силите на самоковци приключваха точно накрая. През миналия сезон в техен кошмар се превърна отборът на Левски, който ги победи с 4-1 във финалната серия, а сега те отново успяха да спечелят само един мач в спора за трофея. Въпреки това не може да се каже, че годината беше неуспешна за Рилецо, който постигна дубъл, след като грабна Купата и Суперкупата на България. Най-престижният и най-желан трофей в българския баскетбол обаче ще остане мираж за феновете в Самоков поне за още един сезон.

Куп фенове на Балкан се събраха пред "Арена Ботевград"

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Битката между съперниковите центрове започна още от самото начало на двубоя, след като Крисчън Джоунс и Трей Портър станаха автори на първите кошове в мача - 2:2. Страхотната защита на ботевградчани под коша обаче успя да спре 210-сантиметровия гигант на Рилецо в рамките на три пъти, като "зелените" отново взеха аванс в резултата при 4:2, след като Станимир Маринов реализира на пробив. Проблемите на носителите на Купата и Суперкупата се превръщаха във все по-сериозни, тъй като организацията им в нападение не въреше, а освен това Златин Георгиев извърши неспортсменско нарушение.

По този начин баскетболистите на Балкан записаха четири точки на сметката си в рамките на едно притежание, като серията им бе удължена допълнително след чудесна стрелба от средно разстояние на Крисчън Джоунс - 10:2 в полза на "зелените". Макар и намиращ се под сериозно напрежение след колебливия старт на серията, Трей Портър бе единственият точконосител на Рилецо, като американецът отбеляза всичките седем точки на отбора си до този момент - 13:7 за Балкан. Баскетболистите на Небойша Видич не се впечатлиха от разигралата се звезда на съперника и продължиха да действат изключително балансирано в офанзивен план, достигайки за първи път до двуцифрената преднина в мача при 19:8.

До този момент баскетболистите в зелено-бели екипи нямаха пропуск при стрелбата от зоната за две точки - 8/8 за старт на срещата. Рилски спортист обаче съкрати известна част от дефицита си благодарение на един от своите лидери - Павлин Иванов, който собственоръчно наниза пет безответни точки за Рилецо, за да направи резултата 21:15. ДиВон Уошингтън отбеляза два изстрела от наказателната линия, след което Деян Карамфилов сложи край на първата четвърт с отлична стрелба от далечно разстояние, за да съкрати пасива на своя отбор на пет точки при 23:18.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима акцентираха върху дефанзивната си игра в откриващите минути на втората четвърт, като в първите 120 секунди от периода не падна нито един кош. Карамфилов отново пое отговорност в този момент, нанизвайки изстрел от средна дистанция, след което Мирослав Васов завърши с мълниеносен пробив на бърза атака, за да направи разликата само една точка при 23:22 в полза на отбора на Балкан. Самоковци определено повишиха концентрацията в своите редици и започнаха да играят все по-убедително на висока скорост, като поредната грешка на "зелените" бе наказана от забивка на Коди Карлсън, след която стана факт и първата смяна на водачеството при 23:24 в полза на Рилски спортист.

Изведнъж обаче Деян Карамфилов закъса с фауловете, след като извърши три лични нарушения до средата на втората част, докато от другата страна Балкан отговори с минисерия от 7:2, за да се завърне напред при 31:26. Ботевградчани вече също имаха състезател с три нарушения на личната си сметка, като това бе резервата Николай Грозев, който бе заменен почти веднага от Крис Минков. Въпреки това ботевградчани първи успяха да влязат в "бонус"-а, станаха още по-агресивни и отново поведоха с девет точки при 35:26 след силно включване на капитана Димитър Димитров.

Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров нямаха никакъв отговор срещу свирепата защита на съперника, докато в нападение почти всичко за домакините се получаваше - втората тройка на Амад Рори увеличи разликата до 12 точки при 38:26. Ботевградчани можеха да отправят съвсем спокойно към съблекалните, тъй като Крисчън Джоунс и Дерик Маркс се погрижиха да увеличат дистанцията между двата тима на цели 15 точки между двете полувремена - 42:27 в полза на Балкан.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме не можеше да започне по-добре за домакините от Ботевград, които нанесоха първия удар за третата четвърт чрез тройка на Димитър Димитров за 45:27. Абсолютно нищо не се получаваше в играта на Рилски спортист на старта на частта, като сушата без кош на тима прехвърли двете минути, а освен това Балкан овладя няколко борби в нападение и изкара три бързи фаула на играчите на съперника. Крисчън Джоунс продължи доминацията си с невероятна стрелба с табло, за да вдигне преднината на "зелените" на цели 20 точки при 47:27.

Гостите от Самоков най-сетне намериха пролука към излизането от дълбоката пропаст, след като Алекс Симеонов и Павлин Иванов реализираха в две поредни нападения, за да сведат дистанцията до 15 точки при 47:32. В следващите няколко минути Балкан продължаваше да води с убедителна преднина, като до този момент Рилски не изглеждаше психически готов да се пребори за обрат в мача - 52:34 в полза на домакините. Домакините от Ботевград затвориха третата четвърт с убедително представяне, което им донесе 15-точков актив преди старта на финалната четвърт - 56:41.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Алекс Симеонов даде глътка въздух на Рилски спортист, след като реализира втората си тройка в мача, но веднага след това отборът на Балкан намери как да противодейства с успешен далечен изстрел на ДиВон Уошингтън - 59:44 в полза на домакините. Изключителни неприятните пропуски под коша на играчите в сини екипи започваха да тежат все повече и повече върху раменете им, а след това пък грешен пас на Деян Карамфилов към Барет Бенсън перфектно описваше цялостното представяне на самоковци в днешния мач - 59:45 с оставащи малко над шест минути до края на редовното време.

Носителите на Купата и Суперкупата на България не можаха да отбележат нито един кош в следващите близо четири минути игра, а точно в средата на финалния период Трей Портър получи контузия в рамото и седна на пейката. Павлин Иванов пък продължаваше да бъде единственият състезател в редиците на гостите, който изглеждаше подготвен да донесе обрата. Националът наниза пет поредни точки в актива на гостите, чрез което разликата падна до под 10 точки за първи път от много време насам - 59:50 с оставащи 3:58 на часовника.

Очертаващият се като MVP на финалната серия Крисчън Джоунс обаче охлади ентусиазма на гостите, за да повдигне дистанцията отново до двуцифрените размери при 61:50. До края на двубоя вече оставаха по-малко от три минути, а стрелбите на Павлин Иванов вече не влизаха. Гардът отново превключи на агресивен режим с мощен пробив към коша за 61:52, но след това Амад Рори надигра високия Барет Бенсън на периметъра и го размина, за да доближи Балкан още повече до трофея - 63:52 с едва 1:17 минути до края на редовното време. Това беше и решителният удар в срещата, като Балкан триумфира с трофея след 66:54!

Амад Рори бе най-резултатен за новите шампиони със 17 точки при 7/13 стрелба от игра. Крисчън Джоунс добави дабъл-дабъл от 15 точки и 13 борби, а ДиВон Уошингтън се разписа с 10 точки.

Павлин Иванов бе над всички за Рилски спортист с 24 точки, но нито един негов съотборник не успя да прескочи двуцифрения точков актив. Следващият по резултатност за самоковци бе Трей Портър с 9 точки и 9 борби.

БАЛКАН: Амад Рори 17, Станимир Маринов 3, Дерик Маркс 8, Димитър Димитров 9, Крисчън Джоунс 15 (ДиВон Уошингтън 10, Николай Грозев 2, Крис Минков 2, Михаил Гавазов, Илиян Пищиков, Здравко Христов, Денислав Вутев)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун, Павлин Иванов 24, Златин Георгиев, Алекс Симеонов 7, Трей Портър 9 (Деян Карамфилов 8, Мирослав Васов 2, Коди Карлсън 2, Барет Бенсън 2, Ей Джей Хес)