Balkan Grand Prix 6

Рилски нанесе първия удар в серията с Балкан чрез изригване на Павлин Иванов

Отборът на Рилски спортист триумфира в мач №1 от финалната серия за титлата срещу Балкан. Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров направиха първата крачка към трофея, след като спечелиха откриващото си домакинство в зала “Арена Самоков” с крайното 78:69 (21:17, 14:16, 27:24, 16:12). По този начин самоковци се снабдиха с аванс от 1-0 в серията за златото преди втория двубой, който ще се проведе в събота, отново в Самоков. Серията е във формат до три победи от пет възможни срещи.

Двата тима бяха подвластни на напрежението през първите 20 минути игра, в които ниската резултатност и честите грешки от двете страни бяха акцент в срещата. В третата четвърт обаче съперниците за златото излязоха преобразени и си вкараха общо 10 тройки за частта, като половината от тях бяха реализирани от героя за победата на Рилецо Павлин Иванов. Гардът наниза 15 от своите 22 точки в третия период, за да донесе нужната увереност на своя тим.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Най-полезният играч на редовния сезон Трей Портър рано-рано започна да тормози защитата на Балкан. Центърът стана автор на първите две точки в мача с мощна забивка след пас по въздух на Брендън Браун, а след това той успя да изкара и първото нарушение на играч от съперниковия тим - Дерик Маркс. Ботевградчани не успяха да отбележат нито един кош в първите две минути игра, докато от другата страна на паркета Рилецо увеличи минисерията си до 5:0 след първата точна стрелба от тройката на Браун.

14 Рилски спортист - Балкан, мач №1

В следващите минути двата тима показаха потенциал при стрелбата си, като Мирослав Васов и Крис Минков си поделиха по една тройка, но домакините запазиха петточковата си преднина при 10:5. Последва увеличаване на оборотите от страна на възпитаниците на Небойша Видич, които съкратиха напълно своето изоставане след кошове на Крисчън Джоунс и Маркс, като по този начин резултатът бе изравнен при 10:10. Устремът на гостите не продължи твърде дълго, тъй като баскетболистите на Рилски спортист отново се отскубнаха напред в резултата с актив от пет точки при 17:12.

Защитата на ботевградчани обаче продължаваше да изоставя сам в подкошието резервния център на самоковци Барет Бенсън, като той се възползва от двата подаръка и ги оползотвори с две забивки, за да вдигне преднината на своя тим на шест точки при 21:15. Една минута преди края на първата четвърт на паркета за Рилецо се появи гардът Ей Джей Хес, който пропусна полуфиналната серия срещу Спартак Плевен. Балкан понамали понесените щети в края на откриващия период, когато Крисчън Джоунс скъси изоставането на "зелените" на четири при 21:17.

Людмил Хаджисотиров: Ще става все по-трудно

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна по отличен начин за гостите от Ботевград, които стопиха разликата на само една точка при 23:22, след като американските състезатели на тима ДиВон Уошингтън и Крисчън Джоунс помогнаха на "зелените" да се доближат максимално до своя съперник. Още една лоша новина за Людмил Хаджисотиров и щаба му бе третото лично нарушение на капитана Златин Георгиев, който изкара фауловете си за по-малко от седем минути прекарано време на паркета. Носителите на Купата и Суперкупата на България загубиха концентрация и организация в офанзивен план и четирите им грешки в нападение в четвъртината бяха наказани от развихрилия се Крисчън Джоунс, който предизвика първата смяна на водачеството при 23:24. До този момент центърът на Балкан имаше 10 точки на личната си сметка.

Въпреки че не блестеше с абсолютно нищо в тази част, тимът на Рилски отново се сдоби с аванс в резултата, благодарение на успешна стрелба от тройката на Алекс Симеонов за 27:24. Двата отбора продължаваха да се надлъгват в следващите минути, като при оставащи 180 секунди до края на първото полувреме на таблото бе изобразен резултат 29:28 в полза на Рилски. Балкан обаче реагира чрез невероятен пробив на Дерик Маркс, който успя да отбележи през двама съперници и да изведе ботевградчани напред при 29:30.

Небойша Видич: Направихме много прости грешки

Прекъсването от Людмил Хаджисотиров внесе необходимото спокойствие у неговите баскетболисти, които записаха нова минисерия от четири безответни точки, като по този начин Рилски дръпна с 33:30 преди таймаут и от страна на Небойша Видич. След поредната кратка пауза Станимир Маринов и Брендън Браун си размениха по един мълниеносен пробив към коша, като Рилецо запази двуточкова преднина при 35:33. В последните 60 секунди от частта не се случи нищо по-интересно, като двата тима се оттеглиха на 15-минутна почивка при резултат 35:33 в полза на Рилски спортист.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна с по една отлична стрелба от тройката от двете страни, като първо Крис Минков реализира зад дъгата, а след това Павлин Иванов върна жеста от другата страна, за да върне водачеството в ръцете на Рилски при 38:36. Крисчън Джоунс обаче отново напомни за себе си и с четири бързи точки от негова страна тимът на Балкан отново предизвика промяна в резулата при 38:40. Като цяло, началото на третата четвърт бе изключително силно от двата отбора, които изглеждаха презарадени с енергия и лишени от напрежението, което ги тормозеше през цялото първо полувреме.

Павлин Иванов: Знаех си, че моята игра ще дойде

Ботевградчани достигнаха до най-голямата си преднина в мача при 41:44, но Павлин Иванов отново излезе на сцената, изравнявайки резултата с втората си успешна стрелба от далечно разстояние в четвъртината. Изключителното надвкарване между двата отбора достигна нови висини, след като Иванов наниза третата поредна тройка, преди от другата страна Димитър Димитров и ДиВон Уошингтън да отвърнат от другата страна - 49:52 в полза на "зелените".

Иванов просто не можеше да пропусне в този период, като точките му само в третата четвърт достигнаха 15, след като гардът стана автор на още две тройки. По този начин Рилски си върна контрола върху мача при 57:52, но героят за "зелените" Крисчън Джоунс съкрати разликата отново до едно притежание при 57:54. Изумителната размяна на точни стрелби от едната и другата страна продължи с такива и на Амад Рори и Алекс Симеонов, като домакините запазиха триточковото си предимство при 60:57 на старта на последните 60 секунди от третата четвърт. Успешна добавка на Алекс Симеонов сложи край на частта, след която Рилски спортист имаше преднина от пет точки при 62:57.

Дерик Маркс: Ще видите по-добър Балкан в следващия мач

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Серията от безответни точки на домакините се увеличи до 9:0, след като Трей Портър и Деян Карамфилов бяха точни за самоковци в началото на последната четвърт. По този начин преднината на Рилецо вече докосваше двуцифрените размери при 66:57. Сушата на момчетата на Небойша Видич стана твърде сериозна, като те не успяха да отбележат нито една точка в първите три минути и половина от решителната част. Рилецо пък нанасяше удар след удар от другата страна, като отново Карамфилов бе автор на отлично изпълнение, за да предизвика първата двуцифрена преднина на таблото в "Арена Самоков" при 68:57.

Най-сетне центърът на ботевградчани Крисчън Джоунс стопира пропадането на своя тим, след като реализира от средно разстояние, за да скъси дефицита на "зелените" на девет точки при 68:59. Разликата продължаваше да се поддържа между 10-12 точки в хода на финалния период и Рилецо вече докосваше победата, благодарение на аванса си от 72:60 при оставащи 3:26 на часовника. Плеймейкърът на гостите Амад Рори се опита да съхрани надеждите за обрат на своя тим, след като отбеляза следващите четири точки за ботевградчани, намалявайки дистанцията на 72:64 с точно 3 минути на таблото.

Страхотният Павлин Иванов се погрижи да успокои своите съотборници с шестата си тройка в мача за 75:64, но веднага след това баскетболистите на "зелените" отказаха да се предадат и скъсиха разликата на шест при 75:69 с оставащи 120 секунди до финалната сирена. Златин Георгиев обаче си спечели два изстрела от наказателната линия, като капитанът на Рилски отбеляза единия и пропусна втория, но Трей Портър успя да добави скъпоценни секунди на часовника за тима си с борба в нападение - 76:69 с оставащи 1:29. Именно Портър стана автор и на последните две точки в мача, за да оформи крайното 78:69 в полза на Рилски спортист.

Павлин Иванов бе най-полезен за успеха на Рилски с 22 точки, 4 борби и 4 асистенции. Брендън Браун добави още 12 точки и 6 асистенции, Трей Портър прибави 11 точки и 8 борби, а Алекс Симеонов наниза още 10 точки на сметката си.

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 12, Павлин Иванов 22, Мирослав Васов 3, Алекс Симеонов 10, Трей Портър 11 (Барет Бенсън 8, Златин Георгиев 6, Деян Карамфилов 4, Коди Карлсън 2, Ей Джей Хес)

БАЛКАН: Амад Рори 10, Дерик Маркс 13, Крис Минков 6, Димитър Димитров 8, Крисчън Джоунс 21 (ДиВон Уошингтън 8, Станимир Маринов 2, Николай Грозев 1, Илиян Пищиков)

Снимки: Start-photo.bg