Балкан показа зъби и превзе крепостта на Рилски спортист

Отборът на Балкан изравни резултата във финалната серия за титлата в мъжкото баскетболно първенство с Рилски спортист. Момчетата на старши треньора Небойша Видич показаха характер и спечелиха мач №2 от битката с крайното 86:82 (25:21, 16:18, 26:14, 19:29) в изключително качествен сблъсък в зала "Арена Самоков". По този начин ботевградчани върнаха паритета в серията при 1-1 победи, като следващите два двубоя ще се проведат на територията на "зелените". Третият мач ще се изиграе във вторник от 19:00 часа пред празните трибуни на зала "Арена Ботевград".

По този начин тимът на Балкан стопира серията от 18 последователни победи на Рилецо, чиято последна загуба се случи преди точно три месеца. Интересното е, че това бе и първото домакинско поражение за самоковци изобщо през настоящия сезон по българските терени. Носителите на Купата и Суперкупата на България постигнаха 13 поредни на свой терен в редовния сезон и още 3 в плейофите.

Небойша Видич: Може би имам още зайци в шапката

Тази вечер Балкан позволи на Рилски да вземе цели 14 борби в нападение, но това не се отрази толкова негативно на "зелените", тъй като те получиха само 12 точки от втори шанс на съперника. Ботевградчани бяха по-внимателни с владеенето на топката, допускайки 10 грешки срещу 16 за Рилецо, а също така вкараха 11 тройки, като някои от тях идваха в изключително ключови моменти. Момчетата на Людмил Хаджисотиров пък пропуснаха 10 наказателни изстрела, след като при стрелбата от линията бяха 18/28.

Людмил Хаджисотиров: Започнахме все едно бяхме упоени

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Балкан постави силно начало на днешния сблъсък, като благодарение на успешни изяви на Димитър Димитров и Крисчън Джоунс в подкошието гостите се отскубнаха напред с 2:6 след първите две минути и половина игра. Домакините започнаха двубоя с доста колебливи стрелби, като някои от тях дори не успяха да уцелят ринга. Ботевградчани пък продължаваха да властват в оцветената зона от паркета на своя съперник и Димитър Димитров увеличи аванса на "зелените" на 2:8 след борба в нападение и две точки на втори шанс.

Първият играч, който закъса с нарушенията рано-рано в срещата, бе Крисчън Джоунс, който натрупа два фаула още преди преполовяването на откриващата четвърт. Рилски пък върна разликата на едно притежание чрез кошове на Алекс Симеонов и Трей Портър за 6:8. Двата тима вдигнаха резултатността в следващите минути, като ботевградчани отново се сдобиха с аванс от пет точки при 10:15.

Брендън Браун върна две точки за домакините от Самоков, но след това плеймейкърът на "зелените" Станимир Маринов зарадва гостуващата агитка с две поредни тройки, чрез които Балкан се сдоби с актив от 16:23 при оставащи малко над две минути до края на първата четвърт. Крилото на Рилецо Алекс Симеонов също се отличи със силна игра в първата четвърт, като 11-ата му точка в мача позволи на неговия отбор да се доближи до своя съперник при 19:23. ДиВон Уошингтън и Златин Георгиев си размениха по две точки до края на откриващия период, който приключи при четириточков аванс в полза на Балкан - 21:25.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт от страхотния сблъсък също започна с висок интензитет от двата отбора, които продължаваха да правят изключителен спектакъл в Самоков. Отборът на Рилски спортист стопи дефицита си на само една точка след първата точна стрелба от далечно разстояние на Ей Джей Хес, който направи резултата 29:30 в началото на четвъртината. Завърналият се на терена център на гостите Крисчън Джоунс възстанови триточковата преднина на "зелените", но след това Хес отново наказа ботевградчани от тройката, а едно нападение по-късно и Трей Портър се разписа, за да може Рилски да се сдобие с първата си преднина в мача при 34:32.

Джоунс отново се прояви в офанзивен план за отбора на Балкан, връщайки паритета на таблото при 34:34, след което настъпи над двуминутна суша без кошове от двете страни. Все пак носителите на Купата и Суперкупата на България отново поведоха в резултата след добавка на Портър за 36:34. Лошата новина за щаба на ботевградчани бе третото лично нарушение на техния топреализатор Крисчън Джоунс, който седна на пейката до края на първото полувреме.

Сушата без кош на възпитаниците на Небойша Видич вече прехвърли четири минути, като междувременно Алекс Симеонов се освободи в подкошието на гостите и отбеляза кош и фаул, за да изведе Рилецо напред с най-голямата му преднина в мача до този момент при 39:34. Прекъсването от страна на Видич позволи на неговите баскетболисти да си отдъхнат и да съберат мислите си, като след паузата Балкан записа минисерия от четири безответни точки и благодарение на Дерик Маркс и Станимир Маринов тимът се завърна на само точка пасив при 39:38. Страхотна стрелба от тройката на Маринов постави успешен край на първото полувреме за "зелените", които си върнаха преднината при 39:41 преди началото на 15-минутната почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Домакините от Самоков откриха второто полувреме с четири последователни точки на сметката си, като по този начин бе провокирана още една смяна на водачеството при 43:41. Крисчън Джоунс обаче, който се завърна на терена след натрупаните си три фаула от първите две четвърти, възстанови равенството при 43:43. "Зелените" се развихриха в следващите няколко минути, в които Димитър Димитров отново пое диригентската палка в редиците на своя тим, като именно той изведе Балкан напред при 45:50 след страхотна забивка през ръката на Павлин Иванов.

Нашествието на добре играещи национали днес бе продължено от Алекс Симеонов, който отново съкрати дистанцията между двата тима на едно притежание разлика, но веднага след неговото изпълнение Димитров продължи наказателната си акция, вкарвайки втората си тройка в мача, за да помогне на ботевградчани да поведат с 47:53 в средата на третата четвърт. Гонитбата между двата отбора продължи с пълна сила след това, а ужасната новина за домакините бе четвъртото лично нарушение на най-добрия им играч в днешния мач Алекс Симеонов. Момчетата на Небойша Видич пазеха своя аванс при 50:55.

Вездесъщият Станимир Маринов пък не спираше да наказва домакините и чрез четвъртата си тройка в мача ботевградчани се доближиха до двуцифрената преднина при 50:58. Прекъсването от страна на Людмил Хаджисотиров този път не даде резултат, отборът му изхаби много време да организира нападение, а след пропуска на Трей Портър Станимир Маринов прелетя от единия до другия кош, за да постави двуцифрената разлика на таблото за първи път в мача при 50:60.

Гардът на домакините Брендън Браун върна три точки за своя отбор, но след това проблемите на Рилски спортист станаха още по-сериозни. Димитър Димитров отбеляза нова стрелба, а след това центърът на самоковци Барет Бенсън извърши неспорстменско нарушение, след което Крис Минков добави нови две точки към актива на ботевградчани - 53:64. В самия край на третата четвърт Балкан увеличи своята преднина до 14 точки, след като Минков отбеляза втората си тройка в мача, за да направи резултата 53:67 преди началото на финалния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последната четвърт започна равностойно, като след първите 90 секунди игра в нея разликата се запази непроменена при 56:70. Рилски спортист обаче натисна газта и показа, че няма да се предаде толкова лесно, като в този случай Деян Карамфилов запали искрата в своя отбор с пет бързи точки, чрез които дистанцията между двата тима падна до девет при 61:70. Неприятностите за ботевградчани продължиха с неспортсменско нарушение на Станимир Маринов, от което Рилски обаче успя да се възползва твърде минимално, тъй като Карамфилов вкара единия от двата си наказателни, а след това Алекс Симеонов пропусна от тройката.

Така дойде моментът за изригване и от страна на стрелеца на гостите Дерик Маркс, който наниза следващите седем точки за Балкан, като по този начин той изстреля отбора си с нова двуцифрена преднина при 65:77. Възпитаниците на Небойша Видич не даваха никакви лесни стрелби на своя съперник, който трябваше да се бори много здраво да своите точки. Авансът на "зелените" остана двуцифрен на влизане в последните три минути игра от редовното време - 68:79.

Точно в този момент капитанът на гостите Димитър Димитров напусна паркета с пет лични нарушения. Рилецо пропусна няколко възможности да съкрати разликата в мача, като при оставащи около 2:40 минути до края на мача прехвърчаха искри между състезателите на двата отбора Трей Портър и Дерик Маркс. В резултат на спречкването реферите отсъдиха по едно техническо нарушение на Павлин Иванов, Трей Портър, Амад Рори и Дерик Маркс. След подновяването на играта Иванов свали дефицита на домакините на девет точки при 70:79.

Гардът на Балкан Станимир Маринов също напусна терена с пет лични фаула, като Брендън Браун отбеляза само веднъж от наказателната линия за 71:79 с оставащи 1:40 на часовника. От другата страна обаче ДиВон Уошингтън също си спечели отиване до наказателната линия, като той не сбърка нито веднъж, за да доближи Балкан до победата при 71:81. Рилецо отказа да развява бялото знаме, като тройка на Ей Джей Хес съкрати дистанцията до седем точки при 74:81. Гостите от Ботевград обаче не позволиха отпускане и затвориха мача в своя полза след 82:86.

Трима играчи на Балкан завършиха с по 16 точки, като това бяха Крисчън Джоунс, Станимир Маринов и Димитър Димитров.

За Рилски най-резултатен бе Брендън Браун със 17 точки, Алекс Симеонов добави 16 точки и 9 борби, Ей Джей Хес наниза 12 от пейката, а Трей Портър се отличи с дабъл-дабъл от 10 точки и 11 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 17, Павлин Иванов 8, Мирослав Васов 5, Алекс Симеонов 16, Трей Портър 10 (Ей Джей Хес 12, Златин Георгиев 6, Деян Карамфилов 6, Коди Карлсън 2, Барет Бенсън)

БАЛКАН: Амад Рори 9, Станимир Маринов 16, Дерик Маркс 9, Димитър Димитров 16, Крисчън Джоунс 16 (ДиВон Уошингтън 9, Крис Минков 8, Николай Грозев 3)

Снимки: Балкан, НБЛ