Порто узакони 30-ата си титла със сладък успех срещу Бенфика

Порто стана шампион на Португалия за юбилеен 30-и път. Отборът от "До Драгао" се нуждаеше само от точка при гостуването си на Бенфика, но успя да спечели с 1:0, а голът на Зайду Сануси падна в четвъртата минута на добавеното време. Кръг преди края на сезона Порто има 88 точки и не може да бъде догонен от Спортинг (Лисабон), който вдигна титлата през миналата кампания. Днес "зелено-белите" надвиха с 3:2 като гост Портимонензе.

Бенфика изпраща разочароващ сезон, в който достигна до 1/4-финалите в Шампионската лига, но в първенството много рано изостана от основните си конкуренти. Лисабонските "орли" са на цели 17 точки зад Порто и ще завършат на трето място. Спортинг пък ще е втори, независимо от изхода на оставащите си мачове.

Порто допусна една-единствена загуба през сезона - 0:1 срещу Брага. Тимът на Серджио Консейсао е реализирал цели 84 гола и беше най-стабилен в преките двубои с Бенфика и Спортинг. "Драконите" ще вдигнат титлата след седмица, когато посрещат Ещорил. След това на Порто предстои и финал за Купата на Португалия срещу Тондела.

Двубоят днес беше равностоен в по-голямата си част. Одисеас Влаходимос спаси опасен удар на Мехди Тареми в началото, а пред другата врата Дарвин Нунес не успя да преодолее Диого Коща. Бенфика имаше предимство в притежанието на топката, но и по отношение на чистите положения.

Малко след почивката Еванилсон беше близо до гол за Порто, но Влаходимос изби в корнер. В 52-ата минута Нунес вдигна публиката на "Луж" на крака, но попадението му беше отменено заради засада. В 66-ата минута уругвайският нападател на Бенфика отново се озова на добра позиция, но Диого Коща внимаваше и отрази изстрела му.

В края интересни ситуации имаше и пред двете врати, но късметът се усмихна на Порто. Гостите организираха светкавична контра в 94-ата минута, при която Пепе подаде на непокрития Зайду и нигериецът опъна мрежата. Това беше общо трети пореден успех за "драконите" срещу Бенфика