Причините за кошмарите на Цветелин "CeRq" Димитров и EG

Причините за кошмарите на Цветелин "CeRq" Димитров и EG

В момента Counter Strike изживява повторно златните си години. Милиони геймъри се събират в сървъра, за да играят или да подкрепят любимия си отбор. През тези прекрасни дни за играта се наблюдава един сериозен проблем. В абсолютно всички големи международни турнири, отборите извън европейския регион рядко успяват да излязат от плейофите. Това са бивши грандове, които доскоро са били или преки претенденти, или пък носители на така желания Мейджър трофей. Най-ярко се наблюдава тази пробойна в съставите отвъд океана. Северноамериканският CS, макар никога толкова силен, колкото европейския, в този момент изживява едни от най-тъжните си дни. 

Цветелин "CeRq" Димитров постигна първата голяма цел за сезона
Цветелин "CeRq" Димитров постигна първата голяма цел за сезона

Към днешна дата има две по-престижни организации в NA – Complexity и състава на Цветелин "CeRq" Димитров - Evil Geniuses. Въпреки че са на върха в континента си, и двата тима са на светлинни години от играчите в Европа. Интересно е например да се oтбележи, че последният успех за EG срещу S-Tier съперник е бил по време летния IEM 16 срещу Heroic. "Гениите" също не са печелили турнир от севрноамериканското издание на ESL ONE. 

Защо за състава на българина е толкова трудно да бъде сред най-силните в момента? 

Няколко са причините и повечето не се фокусират изцяло върху точно този тим, а по-скоро са разковничето в упадъка на региона. Най-големият виновник за отслабването на NА сцената безспорно е пандемията от COVID-19 и последвалата в света на електронните спортове "Онлайн ера". Това е тази една година, през която организацията на публични мероприятия и международното пътуване бяха забранени. Тези мерки се оказаха много проблемни за американските организации, които трябваше да играят наравно с европейците, без да могат да стигнат лесно и сигурно до Европа, а лошата връзка при онлайн мач с EU състав означаваше, че за да могат няколкото останали северноамерикански организации да запазят формата си, то те трябваше да организират много чести тренировъчни лагери, които да продължават по няколко месеца. 

За отбора на ЕG специфично, това се отрази страшно зле. Итън "Ethan" Арнолд, който със сигурност можеше да се нарече основата на състава, не издържа на постоянното пътуване и многото въпростителни около организацията и се наложи да напусне. За негов заместник бе избран Оуен "oBo" Шлатер, а малко по-късно поради лошите резултати, легендата Тарик "tarik" Челик отстъпи мястото си на Мишал "MICHU" Мюлер. Слабите резултати продължиха и от отбора бяха освободени Петър "stanislaw" Яргуз, а също oBo и MICHU. 

Ясно стана, че за да възвърнат някогашната си слава, от EG трябва да направят нещо голямо. След като назначиха нов треньор в лицето на Дамиен "maLeK”" Марсел, "гениите" направиха истински трансферен удар. Те взеха някои от играчите на бившия Cloud9, носители на единствения Мейджър за NA. Stewie2k, Rush и autimatic се наредиха редом до ветераните в EG Цветелин "CeRq" Димитров и Винсент "Brehze" Кайонт. Трансферният бум в света на CS:GO не успя да постигне желания ефект, понеже играта на EG продължава да бъде под нужното ниво. 

Големи звезди на американската CS:GO сцена стават съотборници на Цветелин "CeRq" Димитров
Големи звезди на американската CS:GO сцена стават съотборници на Цветелин "CeRq" Димитров

След втория си опит, все пак успяха да се класират на предстоящите квалификации за Мейджър – RMR, а в групата си на ESL Pro League завършиха на последно място, като дори загубиха американското дерби срещу Complexity. Остава факторът, че съотборниците на Цветелин Димитров още не са се обиграли като едно цяло, а разчитат повече на безспорните си индивидуални умения. 

Други причини за загубите им и като цяло за неуспехите от страна на щатските отбори са VАLORANT и самото отношение на геймърите в Северна Америка към CS:GO и електронните спортове. Новото заглавие на Riot привлече много от младите таланти в региона, които притежават преди всичко страхотна прецизност с мишката. 

Такъв пример е Tenz, който от посредствен Counter-Strike играч се превърна в звезда във VАLORANT. Другата причина е отношението на средностатистическия геймър в САЩ и Канада към електронните спортове. Докато в Европа играчите могат да тренират сами и да се подготвят на доста добро ниво, благодарение на FaceIt и "сборките", които срещат геймъра с други талантливи съмишленици. Платформите като ESEA и FaceIt имат доста по-различна роля за един състезател от Северна Америка. 

Докато в Европа още от по-ниските нива на CS:GO се разчита на стратегията, в NA сървъра на първо място винаги е прецизността и соловите отигравания. Изброените причини водят до най-големия проблем за Цветелин Димитров и компания, а именно липсата на силна местна конкуренция. В собствените си сървъри, играчите на EG могат да практикуват с много малко отбори, защото повечето просто са прекалено далеч от нужното ниво, за да си №1 в света.

Aвтор: Йоан Иванов
Снимка: HLTV

Следвай ни:

Още от eSports

Виж всички