Валенсия лиши Атлетик Б от трети пореден финал за Купата на краля

Валенсия e първият финалист в тазгодишното издание на Купата на краля. Тимът на Хосе Бордалас се наложи с 1:0 над Атлетик Билбао в реванша от полуфиналите и елиминира баските с общ резултат 2:1. Победното попадение за "прилепите" отбеляза Гонсало Гедеш в 43-ата минута.

Валенсия е осемкратен носител на трофея. За последно тимът от "Местая" вдигна Купата на краля през 2019 година след победа във финала над Барселона. Атлетик Билбао не можа да стигне до директния спор за отличието за трети пореден сезон. Миналата година баските отстъпиха на Барселона с 0:4 и не са печелили купата от 1984 година.

Мачът на "Сан Мамес" в началото на февруари завърши 1:1. Треньорът на Атлетик Билбао Марселино запази част от звездите си в гостуването на Барселона преди няколко дни, но днес разчиташе на оптимален състав. Валенсия беше без наказания Максимилиано Гомес, а заради контузии не играха Тиери Корея и Яспер Силесен.

Въпреки че по пътя си към полуфиналите елиминираха Барселона и Реал Мадрид, футболистите на Атлетик Билбао не показаха истинското си лице в двубоите с Валенсия. Гостите имаха шанс да поведат в 41-ата минута, но Иняки Уилямс пропусна. Две минути по-късно домакините поведоха. Лошо отбита топка попадна на крака на Гедеш, който си намери позиция на границата на наказателното поле и разстреля Агиресабала.

През второто полувреме Валенсия се защитаваше добре, а гостите нямаха почти никакви идеи в офанзивен план. Мамардашвили трябваше да се намесва сериозно само след удар от статично положение на Иниго Мартинес. В последните минути срещата се изнерви, което беше изцяло от полза за Валенсия.

Съперника на "прилепите" във финала ще определят Бетис и Райо Валекано. Фаворит са севилци, които имат преднина след победата с 2:1 като гост.