Буркина Фасо е първият четвърфиналист след луд мач с 19 дузпи

Буркина Фасо е първият четвърфиналист на тазгодишното издание на Купата на африканските нации, след като отстрани Габон в осминафиналния двубой помежду им. В редовното време и продълженията резултатът беше 1:1, а при дузпите той нарасна до 8:7 в полза на победителите. В срещата бяха изпълнени цели 19 дузпи – една в редовното време и 18 след края на продълженията.

В 18-ата минута „жребците“ получиха правото да изпълнят дузпа след фал на Сидни Обиса срещу Иса Каборе, заради което защитникът получи жълт картон. Мощният удар от бялата точка на Бертран Траоре обаче разтресе напречната греда. Само 10 минути по-късно капитанът на тима се реваншира. Тогава Буркина Фасо организира контраатака, при която изведеният с чудесен пас Траоре преодоля излезлия извън наказателното си поле вратар с удар по земя. В 41-ата минута „пантерите“ решиха, че са изравнили, но голът на Аарън-Салем Бупендза не беше признат поради негова засада.

Така се стигна до 67-ата минута, когато Обиса извърши ненужен фал пред наказателното си поле и беше изгонен с втори жълт и съответно червен картон. Съперниковият отбор натисна в търсене на още едно попадение, но не стигна до такова. Междувременно, Траоре напусна терена с контузия. Както се виждаха на ¼-финалите, „жребците“ бяха принудени да играят продължения, за да стигнат до тях. Причината е, че в добавеното време Адама Гуира си отбеляза автогол с глава след центриране от корнер.

В 101-ата минута тяхната резерва Абдул Тапсоба прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада. До края на продълженията не се случи нищо интересно и така се стигна до дузпи. При първите общо десет изпълнения и двата отбора сбъркаха по веднъж – при четвъртите опити. Така се стигна до „внезапна смърт“. Там Габон отново направи пропуск, но такъв последва и от страна на Буркина Фасо. При 17-ата дузпа Лойд Палун реши да се прави на техничар и нацели гредата, а при следващата дузпа Исмаила Уедраого беше хладнокръвен и класира отбора си в следващата фаза на турнира.