Странни съдийски отсъждания белязаха Тунис - Мали

Мали спечели с минималното 1:0 срещу Тунис в двубой от група F на Купата на африканските нации. Единственото попадение в двубоя бе дело на Ибрахима Коне в 48-ата минута, а победителите се представиха доста по-добре в по-голяма част от мача. Въпреки това най-големи дискусии след края предизвикаха изключително странните решения и отсъждания на съдията от Замбия Джани Сиказве.

Играчите на Мали поведоха в 47-ата минута до дузпа благодарение на Коне. Тя бе отсъдена, след като топката се удари в ръката на Елиас Шкири след удар от границата на наказателното поле на играч на символичните гости в тази среща.

Футболистите на Тунис получиха много подобна дузпа в 75-ата минута, когато центриране отдясно срещна ръката на бранител. Топката веднага бе хваната от играч на бившата френска колония, които протестираха много сериозно. Съдията впоследствие трябваше да се консултира с ВАР и в крайна сметка посочи бялата точка. Уахби Хазри застана зад топката, но стражът на Мали Ибрахим Мункоро спаси изпълнението му и запази преднината на своя тим.

В самото начало на 86-ата минута ръководещия двубоя Джани Сиказве от Замбия свири край на двубоя, а впоследствие показа, че се е объркал. Само две минути след това ново странно решение от негова страна доведе до червен картон за играча с номер девет Ел Билал Туре от тима на Мали за нарушение в средата на терена.

Суматоха и напрежение предизвика решението на съдията да свири край на двубоя десет секунди преди да изтече редовното време, което предизвика бурно недоволство от страна на щаба на Тунис. Представители на щаба нахлуха на терена и искаха обяснение от страна на рефера, а четвъртият съдия дори удари в груб един от техните представители. Това решение на съдията Джани Сиказве бе меко казано странно, след като на няколко пъти по време на второто полувреме имаше ситуации, които бяха преразглеждани с ВАР, девет смени, две отсъдени дузпи, паузи за пиене на вода от страна на играчите, поради високите температури, както и червен картон, което предполагаше поне няколко минути продължение.