Манчестър Сити не срещна трудности и се класира за четвъртия кръг на ФА Къп

Английският шампион Манчестър Сити постигна убедителен успех с 4:1 при гостуването си на четвъртодивизионния Суиндън Таун и така се класира за четвъртия кръг на ФА Къп. Бернардо Силва (14'), Габриел Жезус (28'), Илкай Гюндоган (59') и Коул Палмър (82') се разписаха за „гражданите“, а Хари Маккърди (78') вкара единственото попадение за домакините. Жезус можеше да завърши мача с два гола, но пропусна дузпа през второто полувреме.

Въпреки седемте заразени с коронавирус играчи в състава на „гражданите“ и нивото на опонента им, титулярите на Сити бяха достатъчно респектиращи. Показателен е фактът, че промените след победата над Арсенал с 2:1 бяха само четири, и то повечето от тях бяха наложителни. В отсъствието на Едерсон, Рахийм Стърлинг и заминалия за Купата на африканските нации Рияд Марез титуляри бяха Зак Стефен, Палмър и капитанът в този мач Гюндоган, докато Кайл Уокър замени Аймерик Лапорт и така Нейтън Аке беше в центъра на отбраната.

Не беше изминала и една минута, когато Палмър опита изстрел, който беше избит от противников играч в корнер. В петата минута Силва беше намерен с пас на чудесна позиция, но ударът му мина над вратата. В 13-ата минута Жоао Кансело отправи шут по земя, който се оказа неточен. Минута по-късно Палмър нахлу в наказателното поле и пусна топката към Силва, който просто я добута в мрежата за 1:0 в полза на гостите. В 18-ата минута пред португалеца се откри златна възможност да вкара втори гол, но този път, останал сам срещу противниковия страж, той прехвърли вратата.

В 22-ата минута Кевин Де Бройне стреля по земя, но не затрудни вратаря. В 28-ата минута домакините допуснаха много груба грешка при изнасянето на топката и така белгиецът се възползва от възможността да асистира на Жезус за второто попадение в мача. В 32-ата минута Суиндън стигна до първия си удар за вечерта, след като Маккърди се опита да преодолее Стефен с далечен изстрел, но вратарят улови топката. В края на полувремето Кансело пробва техничен шут от разстояние и така прати топката във външната страна на мрежата.

Втората част започна при по-спокойно темпо без сериозни положения пред двете врати. Така се стигна до 59-ата минута, когато Гюндоган изпълни пряк свободен удар. Той завъртя топката покрай стената от играчи и я прати в близкия долен ъгъл на вратата за 3:0 в полза на Сити. Само две минути по-късно "гражданите" получиха дузпа за фал срещу Жезус. Именно бразилецът реши да стреля от бялата точка, но изпълнението му беше високомерно и противниковият вратар успя да избие топката. Малко след това домакините поискаха дузпа в своя полза, но съдията не уважи претенциите им.

В 73-ата минута Гюндоган стреля от разстояние и си спечели корнер. След изпълнението му резервата Джеймс Макатий се отчете с пропуск. В 76-ата минута Гюндоган отправи нов удар, който също беше отразен, а малко след това Палмър не намери целта. В 78-ата минута Родри допусна грешка, след която Маккърди успя да реализира почетното попадение за домакините. Четири минути по-късно една избита топка отиде при Палмър, който стреля от малък ъгъл и се разписа с помощта на две от гредите. В 90-ата минута обаче напречната греда попречи на Родри да добави името си сред голмайсторите, като неговият удар беше последното интересно положение в мача.

СУИНДЪН ТАУН - МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:4

0:1 Силва (14')

0:2 Жезус (28')

0:3 Гюндоган (59')

1:3 Маккърди (78')

1:4 Палмър (82')

Суиндън: Уард, Хънт, Конрой, Одимайо, Рийд, Кеслър, Лидън, Гладуин, Яндоло, Маккърди, Симпсън

Манчестър Сити: Стефен, Уокър, Диаш, Аке, Кансело, Родриго, Гюндоган, Де Бройне, Палмър, Силва, Жезус