Мнозинството от държавите, които ще изпратят свои делегации на Олимпийските игри в Пекин тази зима, отказват да се включат в дипломатически бойкот. Това заяви президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Томас Бах, цитиран от агенция Ройтерс.
САЩ, Великобритания и Австралия са сред страните, които обявиха дипломатически бойкот на Олимпиадата в Пекин. Като причина те изтъкват систематичното нарушаване на човешките права в страната, докато Китай тълкува това като "политическо позьорство". Франция пък призова Европейския съюз за обединена позиция, но подобно становище най-вероятно няма да има.
"Това е решение на страни като САЩ, Великобритания и Австралия", каза Бах в интервю за ZDF.
"Да речем, че МОК ще изпрати 90 делегации на Олимпийските игри. В момента предполагаме, че повече от 70 или дори 80 правителства не застават зад тази позиция. Всички обаче имат едно нещо, което ги обединява и то е подкрепата към олимпийските им отбори. Всяка една от тези държави иска спортистите й да изпълнят олимпийската си мечта".
Решението на МОК да даде домакинство на Китай за втори път в рамките на 14 години бе широко критикувано и от организации за защита на човешките права. През миналата седмица тибетски студенти се приковаха към олимпийските пръстени пред централата на МОК в Лозана и призоваха за всеобщ бойкот. Подобни протести имаше и по време на възпламеняването на олимпийски факел в Гърция през октомври.
"Случващото се на политическата сцена не е под наш контрол. МОК не може да бъде винен за това, което една генерация политици не успя да постигне. Ние отговаряме за Олимпийските игри и смятаме за преувеличени очакванията, че те могат да променят политическата обстановка", добави Бах.