Зенит отново се оказа по-силен от ЦСКА (Москва)

Шампионът Зенит спечели с 2:0 гостуването си на ЦСКА (Москва) от 16-ия кръг на РПЛ. Питерци за пети пореден път победиха "армейците" и отново имат аванс от 4 точки пред втория в класирането Динамо (Москва). Точни за гранда от Санкт Петербург бяха Клаудиньо в 34-ата минута и Андрей Мостовой в добавеното време.

През седмицата Зенит стигна до 1:1 срещу Малмьо в Шампионската лига и си осигури участие в пролетната фаза на Лига Европа. ЦСКА (Москва) пък имаше достатъчно време да се подготви за дербито, в което търсеше прекъсване на серията от три мача без победа в Премиер лигата.

"Армейците" започнаха със самочувствие и можеха да поведат още в 6-ата минута, но Михаил Кержаков изби топката в гредата след удар на Антон Заболотний. Малко по-късно Еджуке се откъсна и центрира опасно, но Деян Ловрен бе на точното място и изчисти.

Зенит постепенно взе инициативата, макар че срещата вървеше в доста бавно темпо. В 31-ата минута малком опита изненадващ удар, но Игор Акинфеев внимаваше. В 34-ата комбинация между двама от тримата бразилци на гостите завърши с гол. Малком напредна по десния фланг и подаде на Клаудиньо, а той стреля без забавяне и след лек рикошет топката се озова във вратата на ЦСКА.

Домакините имаха отличен шанс да изравнят веднаха след почивката, но от около 5 метра Максим Мухин прати топката в аут. В 58-ата минута Заболотний свърши добра работа в наказателното поле и подаде на Еджуке, но той също не уцели вратата.

Към края на мача силите на ЦСКА свършиха, а Зенит контраатакуваше опасно. В последните секунди на добавеното време Артьом Дзюба събра около себе си двама защитници и изведе влезлия малко по-рано Мостовой, който затвърди победата на тима, воден от Сергей Семак.