В средата на август месец доц. Сандю Бешев започна двумесечна обиколка из различни градове в България за среща с планинари, читатели и любители на екстремните спортове. Целта на събитията е да им представи последната си книга "Истории за началото на планинарството в България", написана съвместно списание 360. Освен основните акценти в изключителното ценното издание, на срещите аудиторията има възможност да чуе и други интересни разкази за развитието на алпинизмът и туризмът у нас.
Другата седмица престоят срещи в София, Благоевград, Петрич, Дупница, Варна, Русе, Разград и Свищов. До този момент 87-годишния вече ветеран-алпинист, е бил в девет български града- Асеновград, Чепеларе, Смолян, Бургас, Димитровград, Карлово, Чирпан, Велико Търново и Габрово и две хижи - “Мальовица” и “Момчил юнак”. Срещите се организират благодарение на подкрепата на туристическите дружества из страната и повечето от тях се провеждат в Народни читалища, Градски и Регионални библиотеки. До края на обиколката остават още 15 дни, а всички предстоящи събития може да видите тук.
Доц.Сандю Бешев е е посветил 70 години от живота си на алпийската култура и притежава един от най-богатите архиви по темата. Наричан още Кръстникът на върхове и Хроникьорът на българския алпинизъм, има изкачени над 500 върха на три континента – Европа, Азия и Южна Америка. На 15 от върховете доцентът е дал български имена. Привилегията да станеш кръстник на върхове се дава само на онзи, стъпил за пръв път на тях.
Използвайки тази възможност, доцентът е нарекъл с името България два върха – един в Кавказ и друг в Кордилерите. На Пловдив пък е кръстил три върха – в Памир, Кавказ и Монголия. Неколкократно е катерил в Татрите, Алпите, Кавказ, Памир. Има изкачвания и на върховете на Андите и в Монголия. Освен това, доцентът е бил 7 пъти на Монблан (4810 м), 7 на Елбрус (5642 м) и 45 пъти на Олимп. За Олимп – “върхът на боговете”, “тронът за Зевс” той има написани и книги.