Най-накрая България успя да спре черната серия

Най-накрая България прекъсна черната си серия без успех в официален мач, която стартира ноември 2019 година. “Лъвовете” надвиха с 1:0 Литва в пети мач от световните квалификации в група “С”. Автор на победното попадение стана Ивайло Чочев, който влезе като резерва и се разписа с глава в 82-ата минута. Успехът е първи под ръководството на Ясен Петров, който не познаваше такъв в първите си седем мача начело на тима, в които срещна и много сериозни противници.

“Трикольорите” имаха едва една победа в последните си 16 мача - контролата срещу тоталния аутсайдер Гибралтар, като сред тях имаше цели десет поражения. Последната победа в официален мач за България бе срещу Чехия (1:0) при отказването на Ивелин Попов, когато със същия резултат нашият тим победи на националния стадион.

Националите заслужиха трите точки, като сериозни пропуски на Кирил Десподов попречиха на тима да се разпише още по-рано. Николай Михайлов пък бе изгонен от скамейката след изразяването на радостта си от гола.

Президентът на БФС Борислав Михайлов се завърна на трибуните за първи път от загубата с Англия през 2019 година, а точно зад него в ложата се бе настанил Димитър Бербатов, който пристигна със Стилиян Петров и Мартин Петров. Интересното е, че двамата за първи път са на едно място публично, след като Бербо се кандидатира за президентското място във федерацията.

Опашки за билети пред касите за мача с Литва

Селекционерът Ясен Петров направи три промени от равенството с европейския шампион Италия (1:1) преди няколко дни във Флоренция.

52 България - Литва 1:0

Иван Турицов замени Андреа Христов, Кристиян Малинов смени Петър Витанов, който пропусна мача, а Тодор Неделев се завърна от първата минута за "лъвовете" след пауза от 11 месеца (Уелс 0:1). Той бе плеймейкър вместо Доминик Янков.

Георги Георгиев, който направи много силен мач срещу “Скуадра адзура” бе вратар, а Турицов, Петко Христов, Валентин Антов и Антон Недялков бяха бранители. Капитанът Георги Костадинов и Кристиян Малинов бяха опорни халфове в схемата 4-2-3-1, а Кирил Десподов и Георги Йомов бяха по двата фланга, докато Неделев бе зад Атанас Илиев.

Двубоят започна пред няколко хиляди зрители на “Васил Левски”, а други 1000 стояха на опашки на касите, за да влязат и да подкрепят националите. Още във 2-ата минута пробив на Десподов и центриране отляво не бе засечено от никой. Първият удар бе в 15-ата минута, когато Малинов стреля малко над горната греда. Явно напрежението от задължителната победа влияеше на избраниците на Петров, които трудно организираха атаки към вратата на противника.

В 31-ата минута България пропусна отлична възможност да поведе в резултата. След рикошет топката попадна у Илиев, който веднага намери набиращия скорост Десподов, той надбяга двама противници и сам срещу вратаря насочи топката в долния ляв ъгъл, но със сетни усилия Шектус изби и топката излезе на сантиметри в корнер.

Активният Десподов пробва без успех два удара от въздуха след центрирания на Йомов и Илиев. След грешка на Шактус в изнасянето топката попадна в Десподов, който центрира към Малинов, а халфът опита удар с пета, но той буквално облиза дясната греда на гостите в 39-ата минута.

На почивката гостите направиха една смяна, докато българите продължиха със същите 11. В 48-ата минута Петко Христов на шпагат изби топката от краката на Казлаускас, който беше готов да стреля сам срещу Георгиев. Удар от фал на Неделев бе блокиран от противниковия вратар в 51-ата минута. Георгиев трябваше да блокира изстрел на Баравякас, а малко по-късно Неделев и Костадинов отстъпиха местата си на Димитър Илиев, който взе капитанската лента, и Ивайло Чочев.

Играта определено не вървеше на България, но въпреки това страхотно подаване на Митко Илиев матира защитата на гостите и остави бързия Десподов сам срещу вратаря Шеткус. Капитанът на Литва отново показа страхотен рефлекс и подобно на първата част изби в ъглов удар за нещастие на играча с №11 на България. Това стана в 74-ата минута и след това на терена влезе и Спас Делев, за да може да бъде усилена атака на “лъвовете”.

Родният тим продължи да атакува и Митко Илиев стреля от добра позиция, но Шеткус отново спаси. В 82-ата минута обаче Ивайло Чочев вдигна публиката на крака. Халфът скочи най-високо при центриране от фал и с глава прати топката във вратата на гостите за 1:0.

Това бе негово четвърто попадение с екипа на България от 26 двубоя и първо от близо 4 години, след като не се бе разписвал от равенството с Люксембург (1:1) през октомври 2017 година.

Радостта в щаба на “лъвовете” бе толкова огромна, че след нея реферът изгони Николай Михайлов от пейката с директен червен картон. Най-вероятно заради неприлични реплики.

В оставащите минути България можеше да вкара и още един гол, но първо Атанас Илиев не засече центриране на Десподов, а ново подаване на Митко Илиев бе пропиляно от 11-ката на нашите, който нямаше ден, но отново се отчете с асистенция, което е достатъчно, както каза и самият той още в часовете преди мача.

В сряда Петров ще пробва доста нови играчи в контролата с Грузия, а след месец е визитата на Литва, където ще се търсят първи три точки и далеч от София.

Досега възпитаниците на “трикольоите” имаха  две равенства срещу Северна Ирландия (0:0) и срещу Италия (1:1), както и две поражения - от Швейцария (1:3) и от Италия (0:2).