Трима капитани, четирима дебютанти и първа точка за България

Националният отбор на България спечели първата си точка в световните квалификации, след като завърши 0:0 при гостуването на Северна Ирландия. “Лъвовете”, които удържаха домакините през цялата среща, можеха да стигнат до успеха в 91-ата минута, но вратарят на островитяните с отличен рефлекс спря Димитър Илиев. Преди това обаче късметът беше на страната на “трикольорите”, след като гредата в 22-ата минута спаси Наумов, а в началото на втората част и младият страж спаси вратата ни с добър рефлекс.

Цели четирима дебютанти стартираха мача, като дълго чаканото подмладяване изглежда започна, тъй като дебютираха 23-годишният Наумов, 22-годишните Петко и Андреа Христови, както и 24-годишният Вутов. Трима футболисти бяха капитани на България в този двубой. Титулярният такъв Георги Костадинов стартира мача, но след травмата му Кирил Десподов взе лентата, а през втората част третият капитан на състава Димитър Илиев игра с лентата, която получи на почивката от крилото на Лудогорец.

“Трикольорите” стартираха кампанията с две поражения на стадион “Васил Левски” срещу големите фаворити в група - Швейцария (1:3) и Италия. За Северна Ирландия това бе първо домакинство и общо втори мач в квалификациите за Катар 2022. На старта те отстъпиха с 0:2 на “Скуадра адзура” в Парма, а преди няколко дни загубиха с 1:2 от САЩ в приятелски двубой.

33 Северна Ирландия - България 0:0

Селекционерът Ясен Петров направи шест промени от загубата с Италия (0:2), а също така заложи на четирима пълни дебютанти. Това бяха вратарят Даниел Наумов, братята близнаци Андреа Христов и Петко Христов, както и Антонио Вутов. Кирил Десподов и Георги Йомов пък се завърнаха от първата минута. Останалите играчи бяха Валентин Антов, Момчил Цветанов, Георги Костадинов, Ивайло Чочев и Андрей Гълъбинов.

Бившият капитан на младежите Наумов бе вратар, а тримата защитници бяха други трима представители от последната генерация на младежите - Антов, П. Христов и А. Христов. Георги Йомов бе десен халф-бек, а Момчил Цветанов ляв халф-бек. Чочев и Костадинов бяха вътрешните халфове, докато Вутов бе плеймейкър зад Гълъбинов и Десподов.

Селекционерът на домакините Йън Бараклъф заложи на Пийкок-Фарел на вратата. Балард, Джони Евънс, Каткарт и Люис бяха четиримата защитници в схемата 4-4-2. Далас, МакНеър, Савил и капитанът Стивън Дейвис, който изигра рекорден за цяла Великобритания 126-и мач с националната фланелка, бяха халфовете. Уайт и Магенис водеха атаката.

На празните трибуни на стадион “Уинзор Парк” в Белфаст българите, които играха отново с резервния си червен екип, поискаха дузпа за игра с ръка на Евънс след опит на Десподов да се освободи от него. Реферът Игал Фрид даде знак играта да продължи, тъй като ръката му бе прилепена.

Първият удар в мача бе на Магетис в 10-ата минута, когато не успя да затрудни Наумов с глава. Малко по-късно, в 17-ата минута, гол на домакините бе отменен заради нарушение на Далас срещу Цветанов. Играчът на домакините фаулира футболиста на Локомотив (Пд), след което подаде на Магенис и той реализира отблизо, но вече играта беше спряна.

В 21-ата минута Магенис финтира с лекота Андреа Христов, а след това с хубаво центриране намери Далас. Последният стреля с глава в горната греда на Наумов.

Домакините бяха доста по-активни и се опитваха да пресират българите, като не позволяваха на родните национали да играят много с топката и да организират атаки. Магенис с глава пропусна в 25-ата минута. В 33-ата минута след центриране от фаул удар с глава на Антов мина над горната греда. Поредната неприятна новина за Петров бе, че капитанът Костадинов получи травма и трябваше да бъде заменен принудително от Петър Витанов. Десподов взе лентата за оставащите минути до почивката, а след това тя отиде на ръката на Димитър Илиев в началото на втората част, когато звездата на “смърфовете” замени Вутов.

Отлично спасяване на Наумов в 47-ата минута след изстрел на Уайт запази резултата 0:0. Натискът на островитяните продължи, но без да бъдат създавани чисти положения пред вратата на “лъвовете”. Много борба и почти никакви положения нямаше в следващите 30 минути, а Карагарен, Занев и Атанас Илиев замениха Йомов, Цветанов и Гълъбинов. Ивайло Чочев бе моторът на тима и се видя, че класата му определено липсваше на тима през последните две години.

Резервата на домакините Макгин пропусна най-добрата възможност за "зелените" в 74-ата минута. Отново той можеше да стане герой, но в 83-ата минута защитата на България се справи и се стигна само до пореден ъглов удар.

Невероятен рефлекс на Пийкок-Фарел спаси Северна Ирландия в 91-ата минута. Димитър Илиев стреля с глава след центриране от корнер на Десподов, но стражът на домакини демонстрира класа и изби. Именно това бе най-чистото положение за България в мача, а секунди преди края Атанас Илиев също не успя да се разпише с глава.

За съжаление България не успя да стигне до победата в последните секунди, но срещата справедливо завърши наравно, тъй като домакините бяха по-активни през почти целия мач. Хубавата новина е, че тимът не допусна гол и бе даден шанс на млади футболисти. Освен споменатите вече дебютанти сред титулярите бяха 20-годишният Антов, който водеше защитата, 23-годишният Йомов и 24-годишният Десподов. Няма да е лесно на Ясен Петров. Предстои много работа, но има млади футболисти, с които ако се работи, може да бъде изграден боеспособен тим. Разбира се, че класиране в Катар 2022 е мираж, но целта е тимът да изглежда по-добре и да може да постига победи в предстоящите мачове срещу отбори, като днешния противник, носейки поне малко радост на нацията през следващите години.

Представителният тим на България остана без победа в официален мач от ноември 2019 година, а в последните 25 срещи има едва две победи и цели 39 допуснати гола. Пораженията в този период пък са цели 15, а днешната среща е пета поредна далеч от София, в която не успяваме да се разпишем. Интересното е, че последното попадение е на Ивелин Попов именно в Ирландия при поражението с 1:3 в Дъблин през септември 2019 година. Днешният противник на "лъвовете" пък записа 13-и пореден мач без успех.

СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ -БЪЛГАРИЯ 0:0
СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ (4-4-2): 1. Пийкок-Фарел, 4. Балард, 5. Джони Евънс, 20. Каткарт, 3. Люис , 8. Дейвис, 14. Далас, 17. МакНеър, 6. Савил, 18. Уайт, 21. Магенис
Селекционер: Й. Бараклъф
БЪЛГАРИЯ (3-5-2): 1. Даниел Наумов, 2. Петко Христов, 22. Андреа Христов, 4.Валентин Антов, 17.Георги Йомов, 21.Момчил Цветанов, 7.Георги Костадинов, 18.Ивайло Чочев, 8.Антонио Вутов, 11.Кирил Десподов, 9.Андрей Гълъбинов
Селекционер: Я. Петров
Жълти картони: П.Христов, Антов, А. Илиев - Б,  Макнеър, Савил - СИ
СЪДИЯ: Игал Фрид (Израел)
СТАДИОН: "Уиндзор Парк", Белфаст