България отново на колене пред Уелс след гол в края (видео+галерия)

Българският национален отбор по футбол отново записа поражение. "Лъвовете" отстъпиха с 0:1 от Уелс на стадион "Васил Левски" в четвърти мач от Лигата на нациите. Единственото попадение дойде в 85-ата минута, когато резервата Джонатан Уилямс матира Николай Михайлов. Поражението е общо четвърто поредно за "трикольорите", както и трето поредно в турнира. Родните национали останаха на последно място с едва една точка от четири мача в група 4 на Лига В. По-лошото е, че България има само една победа в последните си 19 мача. Селекцията на Райън Гигс пък е водач в групата с актив от 10 точки.

Подобно на първата среща с "драконите" през септември, България отстъпи с гол в края на мача след попадение на футболист появил се от пейката. Интересното е, че тогава първото попадение в своята кариера с националната фланелка отбеляза Неко Уилямс след асистенция на Джонатан Уилямс, а днес двамата размениха своите роли, като футболистът на Ливърпул центрира, а играчът на Чарлтън отбеляза дебютното си попадение.

151 България - Уелс 0:1
"Лъвовете" опитаха след почивката да вдигнат оборотите, но така и не успяха да нанесат нито един удар в очертанията на вратата на Уелс през всичките 90 минути. Видимо изморените български футболисти нямаха тази свежест от мача с Унгария в атака, като отново допуснаха елементарни грешки в защита, които донесоха и поредната загуба.
Селекционерът Георги Дерменджиев направи четири промени от мача с
Унгария (1:3)
преди по-малко от седмица на стадион "Васил Левски", както и шест промени от мача с
Финландия (0:2)
преди няколко дни.
Николай Михайлов се завърна на вратата на "трикольорите" след 16 месеца. Капитанът "сините" не бе играл за "лъвовете" от
загубата с 2:3 в София срещу Косово през юни 2019 година
. Опитният вратар бе капитан в отсъствието на Петър Занев, Георги Костадинов и Васил Божиков.
Защитата пред него бе в състав Сисиньо, Георги Терзиев, Кристиан Димитров и Антон Недялков. Кристиян Малинов и Янис Карабельов бяха опорни халфове, а Георги Йомов и Кирил Десподов бяха двете крила, докато Тодор Неделев действаше зад Божидар Краев.
Селекционерът на гостите Райън Гигс бе направил четири промени в тима от равенството 0:0 с Ирландия, като титуляр бе талантът на Ливърпул Неко Уилямс, който прекърши
"лъвовете" с гол в 93-ата минута на мача в Кардиф (0:1) пред септември
. Уелсците имаха актив от седем точки, докато България имаше само една точка след първите три мача.
Двубоят стартира на бавни обороти, а играчите на Дерменджиев действаха предпазливо, като видимо бяха изморени от предните два мача. Тимът на Уелс стигна до две опасности пред вратата на Михайлов след центриране от корнер, но и в двата случая
Родон не уцели вратата. Остро центриране на Уилямс бе избито от Михайлов, докато "лъвовете" не успяваха да задържат топката.

Йомов два пъти получи аплодисментите на публиката с хубави финтове, но след това се забави с подаванията. Двата отбора така и не създадоха чисто положение през първите 45 минути. Бен Дейвис получи жълт картон за груб фаул срещу Малинов, който напусна на почивката.
Бразилецът също бе санкциониран, тъй като тръгна да се разправя, а след него и Карабельов получи картон. В 53-ата минута Ники Михайлов изби силен удар от фаул на Уилсън, а при следващата атака Десподов центрира опасно, но Краев остана под топката.
Димитров също получи жълт картон, а Матондо, който замени Джеймс, направи хубав пробив през трима бранители, но стреля на метър от вратата. Краев опита удар, въпреки че Карабельов чакаше подаване от по-добра позиция. Михайлов спаси нов слаб удар отдалеч, след което Десподов се опита да завърши самостоятелна акция, пращайки топката далеч от целта. Божидар Краев пък се ядоса на съотборника си, който не потърси подаване. Джонатан Уилямс влезе в 70-ата минута, което се оказа решаващ ход на Гигс.
В 74-ата минута невероятен пропуск направи Матондо. Играчът на Шалке пропусна да вкара от няколко метра. Исмаил Иса замени Краев, а "лъвовете" за първи път в мача се задържаха по-дълго в половината на гостите. Вратарят Хенеси се контузи и също бе заменен. Йомов стреля в аут с глава, след което бе заменен от Бирсент Карагарен. Неделев имаше претенции за дузпа, но такава не бе отсъдена, а при последвалата контраатака, Уелс матира България. Неко Уилямс проби отдясно и центрира остро, а връхлитащият Джонатан Уилямс изпревари Терзиев и със силен изстрел под гредата даде аванс на гостите.
Националите тръгнаха да търсят изравняване, но без свежест и идея, напълно заслужено не успяха да стигнат до голова ситуация и отстъпиха с 0:1. Това е трета поредна загуба за България от "драконите" с този резултат, четвърта от последните пет мача срещу островитяните, докато в последните шест мача срещу Уелс имаме едва един отбелязан гол. Бившият капитан Ивелин Попов донесе победата с 1:0 в Кардиф при дебюта на Лотар Матеус през 2010 година.
След месец България гостува на Ирландия и приема Финландия в последните два мача в групата.

БЪЛГАРИЯ - УЕЛС 0:1