Трудна задача пред ЦСКА - София в реванша след успеха на Ботев (Пловдив) в София - на живо от "Колежа" със съставите на двата отбора

Националният отбор на САЩ по баскетбол продължава с уверена стъпка към полуфиналите на Олимпийските игри в Токио. Звездната селекция на Грег Попович триумфира в дербито срещу Испания и елиминира световните шампиони след 95:81 (19:21, 24:22, 26:20, 26:18) в "Сайтама Супер Арена" в японската столица. Съперник на американците във фазата преди финала ще е Австралия, като двубоят ще се проведе в четвъртък от 7:15 часа българско време.

12 САЩ развали магията на Рики Рубио и отново изхвърли Испания от Олимпийските игри

САЩ продължава да е кошмарът на испанците на Олимпийски игри. "Янките" елиминират иберийците от борбата за златото на пети пореден планетарен форум, след като сториха същото в Атина 2004 (102:94 на четвъртфиналите), Пекин 2008 (118:107 на финала), Лондон 2012 (107:100 на финала) и Рио 2016 (82:76 на полуфиналите).

Американският суперсъстав отново бе предвождан от своя лидер Кевин Дюрант, който имаше основна роля за страхотната игра и натрупаното предимство на тима му в края на втората и началото на третата четвърт. Суперзвездата на Бруклин Нетс наниза 29 точки за 31 минути игра при 10/17 стрелба от полето.

От другата страна на полето силни аплодисменти за представянето си заслужава Рики Рубио. Лидерът на Испания буквално остави сърцето си на паркета в "Сайтама Супер Арена", след като записа изключителните 38 точки за само 27 минути игра, което е 47% от общия брой точки на целия испански тим. При стрелбата си новият гард на Кливланд Кавалиърс бе 13/20, включително 4/7 от тройката и 8/8 от наказателната линия.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

И двата тима започнаха мача с известно колебание в действията си, присъщо за мач с такъв залог. Американците обаче набързо успяха да увеличат оборотите и да си спечелят разлика от 7:2 след първите две минути и половина игра, благодарение на Джрю Холидей и Кевин Дюрант. "Ла Фурия" не им остана длъжна и реагира мигновено с две поредни хубави атаки, завършени от Виктор Клавер и Рики Рубио, чрез които Испания намали до 7:6.

"Янките" обаче успяха да спрат серията на своя съперник и се измъкнаха на шест точки аванс в резултата чрез тройка на Дюрант за 14:8. Опитните испанци обаче не се даваха толкова лесно и отново се доближиха в резултата чрез силни индивидуални изяви на своя лидер Рики Рубио, който наниза пет поред и върна разликата на само две точки при 17:15.

Впечатляващата игра на Рубио запали искрата в отбора на иберийците и те успяха да затворят частта с още една страхотна серия на своята сметка, чрез която излязоха за първи път напред в резултата. Серхио Люл бе авторът на последния кош за откриващия период, оформил 19:21 в полза на Испания.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна много силно в офанзива за двата отбора0 които си разделиха 10 точки още в първата минута игра. Както и в мача срещу Чехия от груповата фаза, американците отново използваха добро включване от пейката на Зак ЛаВийн, който върна преднината в актива на своя тим - 26:24. В следващите две минути обаче САЩ цялостно загуби своя ритъм и изпусна няколко отворени стрелби, докато испанците наказаха грешките им и поведоха с 26:29.

"Ла Фурия" продължаваше да доминира на паркета в "Сайтама Супер Арена" и след кошове на Виктор Клавер и Серхио Ернандес, както и чрез няколко страхотни защити, тимът на Серджо Скариоло поведе с 9 точки при 29:38. Световни шампиони увеличиха серията си с още две точки, за да излязат за първи път в мача с двуцифрен аванс при 29:40, преди щурмът им да бе спрян от добавка на Бам Адебайо, който сложи край на наказателната акция на европейците.

Американците вдигнаха нивото в двете фази на играта и намалиха дефицита си наполовина, но все още стрелбата им от тройката куцаше и те бяха отбелязали само 4 от 16-те си опитани стрелби от далечно разстояние. Все пак резултатът вече беше 36:41 в полза на Испания. В този момент големият лидер на САЩ Кевин Дюрант напомни за огромната си класа и собственоръчно намали разликата в резултата до само две точки при 41:43. Серията на звездите от НБА достигна седем поредни точки за край на частта, след като Зак ЛаВийн изригна с мощна забивка към коша на испанците, за да оформи пълното равенство след 20 минути игра - 43:43.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Американският състав влезе с познатата увереност в третата четвърт и набързо успя да си върне преднината в мача чрез кошове на Бам Адебайо и Кевин Дюрант за 47:43. Пропуските на испанците в откриващите минути от частта натежаха и те вече се оказаха назад в резултата с 8 токи след нови две точни стрелби отдалеч на САЩ, дело на Дюрант и Девин Букър, образували 53:45 в полза на "янките".

Американският отбор нямаше спиране в частта, като след третата поредна тройка на Кей Ди и поредната успешна бърза акция преднината на 15-кратните олимпийски шампиони достигна 11 точки при 60:49. Испания нямаше кош от игра в първите шест минути от второто полувреме, докато от другата страна реализирането на точки беше като детска игра за САЩ и тимът на Грег Попович вече имаше 16-точков актив в резултата при 65:49.

"Ла Фурия" намери отговор чрез голямата си звезда на турнира Рики Рубио, но силите му не стигаха за нещо повече от съкращаване на разликата с три точки в следващите няколко минути - 69:56 за американците. Все пак иберийците успяха да намерят правилната формула в самия край на частта и след две тройки на Рубио и Серхио Родригес разликата падна до шест точки при 69:63, какъвто бе и резултатът преди началото на решителната последна четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Заключителната част започна оптимистично за отбора на Испания, който намали изоставането си на само четири точки след първия кош в мача на Усман Гаруба. Веднага след това обаче американците отвърнаха с пет поредни точки от страна на Деймиън Лилард, който помогна на своя тим да вземе аванс от 8 точки при 74:66.

Серията на "янките" се увеличи още повече, след като Джейсън Тейтъм върна двуцифрената разлика на светлинното табло с успешна стрелба от тройката за 77:66. Световните шампиони отново влязоха в много сериозна дупка, изкопана лично от Тейтъм, който увеличи разликата в резултата на 15 точки при 81:66. Рики Рубио обаче отказа да се предаде пред силата на САЩ и бе в основата на всяко следващо точно нападение на европейския тим, който успя да се завърне в мача и да стопи разликата до 8 точки при 83:75.

Американските суперзвезди обаче бяха повече от категорични в офанзивен план и успяваха да отговарят мигновено на магическите действия на Рубио, а след пет поредни точки на Джрю Холидей резултатът сочеше 92:79 при 2 минути до края на мача.

Кевин Дюрант наниза 29 точки за победителите, Джейсън Тейтъм добави 13 точки за 17 минути, с 12 точки и 5 асистенции приключи Джрю Холидей, Деймиън Лилард вкара 11, а 10 точки добави Зак ЛаВийн.

Освен впечатляващия Рубио и неговите 38 точки, Серхио Родригес реализира 16, докато Уили Ернангомес остана с 10 и 10 борби.

САЩ: Деймиън Лилард 11, Девин Букър 9, Джрю Холидей 12, Кевин Дюрант 29, Бам Адебайо 5 (Джейсън Тейтъм 13, Зак ЛаВийн 10, Дреймънд Грийн 4, Крис Мидълтън 2, Джеръми Грант)

ИСПАНИЯ: Рики Рубио 38, Руди Фернандес, Алберто Абалде, Виктор Клавер 8, Марк Гасол (Серхио Родригес 16, Уили Ернангомес 10, Серхио Люл 6, Усман Гаруба 3, Пау Гасол, Алекс Абринес)

Снимки: Gettyimages