Нидерландия сътвори ново голово шоу и се натресе на САЩ, Бразилия пощади 10 от Замбия

Женският национален отбор на Нидерландия по футбол продължава невероятното си представяне в Токио 2020.

След като в първия си мач “лалетата” победиха Замбия с рекордното 10:3, днес те сътвориха погром с 8:2 над Китай в последния си двубой от груповата фаза на турнира. Така с досегашните си 21 попадения представителките на Ниската земя поставиха олимпийски рекорд по отбелязани голове на един турнир, подобрявайки постижението на американките от 16 попадения през 2012-а. По два гола днес вкараха Линет Беренстейн (37’, 45+2’) Лике Мартенс (47’, 70’) и Вивиан Миедема (65’, 76’), а по едно попадение отбелязаха Шанис ван де Санден (12’) и Виктория Пелова (71’), чиято майка е българка. Шаншан Уанг (28’) и Януен Уанг (69’) се разписаха за азиатките. Така нидерландките отиват на четвъртфиналите като победителки в група F с актив от 7 точки и впечатляващата голова разлика от 21:8. Там обаче ги очаква световният шампион САЩ, който ги победи на финала на Мондиал 2019. Китайките пък напускат състезанието само с 1 спечелен пункт, отредил им последната позиция в групата.

В другия двубой от нея Бразилия надви Замбия с минималното 1:0, въпреки че очакванията бяха за по-убедителен успех. Андреса Алвес вкара единственото попадение в двубоя от пряк свободен удар в 19-ата минута, а пет по-рано Лушомо Мвеемба получи директен червен картон, оставяйки африканките с човек по-малко на терена. С тази победа бразилките завършиха на второто място в групата със 7 спечелени пункта, което им гарантира участие на четвъртфиналите. Замбийките останаха на третата позиция само с 1 точка в актива си. Това означава, че те отпадат от турнира, а Австралия от група G се класира за елиминациите като един от двата най-добри трети отбора със своите 4 пункта в груповата фаза.

Четвъртфинали на олимпийския турнир по футбол за жени (мачовете ще се изиграят на 30 юли):