Олимпиадата в Япония започва на фона на цял куп проблеми, пише в заглавие на анализ по темата в. "Вашингтон пост". Американското издание отбелязва, че според скорошни социологически проучвания голяма част от японското общество е против провеждането на Олимпийските игри в момент, когато нова вълна на пандемията от коронавируса връхлита страната. Един от основните спонсори на спортното събитие - компанията "Тойота", също не е много ентусиазирана за провеждането на игрите, а нейните висши ръководители ще пропуснат днешната церемония по откриването им.
Изданието посочва, че японското политическо ръководство също е подложено на кръстосан огън. Олимпиадата трябваше да послужи като витрина за успехите на азиатския икономически гигант. Вместо това разочарованието от реакцията срещу пандемията на правителството на премиера Йошихиде Суга нараства на фона на бавната ваксинация и неотдавнашния ръст на инфекциите, който наложи въвеждане на четвърто поред извънредно положение в Токио - града домакин на Олимпиадата. Затова на спортните събития няма да се допускат зрители, а сред японците нарастват опасенията, че пристигащите от целия свят спортисти могат да допринесат за разпространението на коронавируса.
Японски официални лица и организатори от Международния олимпийски комитет (МОК) гарантират за спазването на строгите си протоколи за повече от 15 000 спортисти и 70 000 служители, помощен персонал и представители на медиите, дошли за игрите. Десетки пристигащи обаче са с положителен тест за коронавирус. Американското издание цитира думите на Шигеру Оми, водещият японски съветник по COVID-19, който каза миналия месец, че просто "не е нормално" държава да организира игрите в разгара на пандемия.
Изданието отбелязва, че вместо възможността да използва игрите като повод да изтъкне мястото на Япония в света, Суга трябва да заеме отбранителна позиция, отричайки, че Япония е под натиска от МОК да проведе Олимпиадата, която вече бе отложена с една година.
Самият МОК рискуваше да загуби милиарди долари, ако игрите отново бяха отложени. "Вашингтон пост" посочва, че съществува и възможност японските избиратели да свалят Суга от власт на парламентарните избори по-късно тази година. Това може да стане, ако слабите резултати на издигналата го Либерално-демократическа партия - барометър за нагласите на избирателите, се повторят и на национално ниво след тези на местните избори в Токио по-рано този месец.
Това са спортистите, които ще представят България на Олимпийските игри в Токио 🥇
Според изданието обществените нагласи в Япония в момента се влияят най-силно от широко разпространеното недоволство от провеждането на Олимпиадата в разгара на нова вълна на пандемията.
Откриването на непопулярните олимпийски игри в Токио наближава на фона на горчивина и тъга, пише в заглавие в."Индипендънт". Остават догадки за това, как биха могли да изглеждат игрите при нормални условия. Най-печалното е, че наистина няма да разберем как Токио би придал уникален образ на тези олимпийски игри, отбелязва в коментар по темата британското издание.
Британският вестник посочва, че да бъдеш репортер в Токио тази седмица означава да работиш в състояние на постоянна карантина дори извън задължителната тридневна изолация в хотелска стая, която в момента е наложена на хилядите представители на медии, пристигнали в понеделник и вторник. Ако, както и за мнозина, това е първото ви пътуване до Япония, придвижването из града дава усещането за тази специфична привилегия да се загубите дълбоко в олимпийското шоу, с неповторимата му атмосфера, отбелязва изданието.
25 случая на COVID-19 в Токио 2020 през последното денонощие
Британският в. "Файненшъл таймс" пише че откриването на Олимпиадата в Токио е белязано от скандали, като отказа на бившия японски премиер Шиндзо Абе да присъства на церемонията по официалното откриване и уволнението на директора на тази церемония заради шега с Холокоста.
Организационният комитет уволни директора на церемонията на откриването само ден преди провеждането й, след като в социалните мрежи се появиха кадри, на които той се шегува с Холокоста, отбелязва британското издание. С уволнението на Кентаро Кобаяши церемонията по откриването потъва в още по-голям хаос, след оставката на композитора Кейго Оямада заради скандал за негови подигравки към съученици инвалиди, когато е бил юноша.
Като цяло обаче подготовката за откриването на Олимпиадата в Токио вече е напълно завършила и се провеждат последни репетиции за официалната церемония по откриването, която се очаква да бъде различна от всичко правено досега, отбелязва британското издание.