10 от Бразилия се добраха до минимална победа

Бразилия е на полуфиналите на Копа Америка. “Селесао” се наложи с 1:0 над Чили благодарение на гол на Лукас Пакета в 46-ата минута. Халфът на Лион замени Роберто Фирмино на почивката и секунди след началото на втората част отбеляза единственото попадение в мача.

Двубоят съвсем не беше лесен за бразилците. Две минути след гола на Пакета те останаха с човек по-малко заради червен картон на Габриел Жезус. Нападателят на Манчестър Сити извърши грубо нарушение и беше изгонен. До края Чили имаше инициативата, но не успя да изравни.

Бразилия е домакин на турнира и защитава титлата си от 2019 година. Във финала тогава петкратните свветовни шампиони победиха Перу и именно "инките" ще са следващият им съперник. Полуфиналният сблъсък ще се състои на 6-и юли. Другият полуфиналист ще бъде определен от двойките Аржентина - Еквадор и Уругвай - Колумбия.

Бразилците записаха три победи и равенство в групата, което им гарантира първото място. Чили се представи доста по-неубедително и зае 4-о място в своята група, като по този начин не може да избегне ранна среща с големия фаворит за титлата.

Тите направи 8 промени в сравнение с мача срещу Еквадор, когато даде почивка на повечето титуляри. Неймар поведе атаката, подкрепян от Фирмино, Габриел Жезус и Ричарлисон. В стартовите 11 на Чили се завърна доскоро контузеният Алексис Санчес.

Чилийците имаха само една победа в последните си 16 мача срещу Бразилия, но подходиха смело и Едерсон трябваше да се намесва след удар на ветерана Едуардо Варгас в 10-ата минута. В 15-ата Ричарлисон се опита да изненада Клаудио Браво, но опитният страж внимаваше.

В средата на полувремето Неймар проби отляво и центрира, но Фирмино закъсня да засече топката. Малко по-късно Варгас на два пъти финтира Ренан Лоди и шутира по диагонала, но Едерсон пак бе на мястото си. Точно преди почивката пък Габриел Жезус стреля над вратата от удобна позиция.

Алексис видимо изпитваше проблеми и на полувремето отстъпи мястото си на Бен Бреретон. В игра за Бразилия влезе Пакета и преди да е минала и минута от появата му на терена бившият футболист на Милан откри резултата. Той опита двойно подаване с Неймар, а в опита си да им попречи Себастиан Вегас направи топката още по-удобна за Пакета, който я заби в мрежата зад Браво.

Не мина много време и Габриел Жезус вдигна високо крак срещу Еухенио Мена и го изрита, което означаваше само едно: червен картон за бразилския нападател. В 53-ата минута Ерик Пулгар можеше да изравни от пряк свободен удар, но прати топката в аут. В 62-ата пък гол на Варгас беше отменен заради засада.

При една от малкото опасни контри на "селесао" до края Неймар се отскубна от Гари Медел, но Браво парира удара му. Чили беше най-близо до гола в 69-ата минута, но прехвърлящият изстрел с глава на Бреретон среща гредата. В крайна сметка Бразилия показа стабилност в защита, не допусна гол и се класира за полуфиналите.