Бургас, морето, здравето

Бургас, морето, здравето

В рамките на три дни (23-25.06) в Експозиционен център Флора Бургас се проведе практически семинар “Здравословен и социален спорт“. Младежите, които присъстваха, успяха да се докоснат до редица експерти, треньори и любители, които разказаха и предадоха своя вдъхновяващ опит за здравословния начин на живот, спорта, физическата активност и социално-отговорното поведение.

Първият ден на обучението

Практическият семинар започна с амбициозна програма и желание – младежите да получат информация и знание от самото начало. Стартирахме активно с първия лектор – Янчо Стойчев, треньор към ПК “Бриз- Бургас”. Това, което Янчо Стойчев успя да предаде на младежите, се свързваше с ключово качество, което е необходимо за изграждането на кариера, независимо от сферата – дисциплина. Трансферът на умения, надграждането им и реализирането в различни сектори на живота е от съществено значение за младежите днес.

Вторият лектор беше Йован Атанасов, преминал през школовката на шотокан, той отделя от времето си, за да е спортен ментор на младежите в карате клуб „Цанев-Бургас“, както и да се включва в различни форми на обществени дейности. Интересът му към ценности в карате шотокан доведе до дискусия за постоянството. Това общо, а и специфично спортно качество, може да намери приложение в много сфери на живота, но неговата същност – надграждане, учене, развитие, приложение с постепенно и постоянно темпо, е ключово за бойните спортове и изкуства.

Следобедната сесия беше под егидата на Вели Аслан, наричан от някои „Бургаският самурай“. Част от работата му е свързана с Академия „Хикари“, където основната насока е изграждането на личности, а не само състезатели по джу джицу. Сесията, която той реши да проведе, включваше – медитация, същностно познание и дишане. Демонстрирайки някои дихателни практики и водейки разговор с младежите на базата на ценности, спорт и здраве, част от които са в сферата на джу джицу философията, Вели успя да ангажира младежите.

Вторият ден от обучението

Практическият семинар продължи с идеята да се надградят уменията на младежи и те да опознаят темата за здравословния начин на живот, спорта и социално-отговорното поведение през различна призма.

Първият лектор, Нейко Решовски е отдал живота си на просветителско дело като учител по български език и литература, а преди няколко години Нейко преобръща своя живот, като след здравословен проблем решава да премине пътя „Камино“ със своята съпруга. Наученото, а именно – обръщането към себе си, към здравето, но не само физическото, е част от най-важния урок, който младежите трябва да научат – съзнателният и отговорният начин на живот. Пътят на сем. Един от съветите на г-н Решовски към младежите беше те да бъдат отговорни – към своите интереси, стремежи и цели, като не забравят, че здравето не включва само тялото, а и съзнанието.

Вторият лектор беше председателят на клуба – Димо Бенев. Темата, която будеше интерес за младежите, беше свързана с неговия спортен път, а именно: от младеж с наднормено тегло и множество вредни навици, през състезател по силов трибой, шампион от републикански и международни първенства, през медалист от състезания по културизъм, участник в ултрамаратони, а сега и спортен лектор и ментор. Преследването на здравето трябва да е съзнателно и да носи удоволствие, а не да е свързано с крайности, като употреба на вредни за здравето субстанции.

Темата за доброволчеството се прехвърлиха и към следващия лектор – Мирослав Калудов. Миро е съорганизатор на един от най-успешните бегачески фествивали „Бъргас рън“, който се провежда през последните години в Бургас. Представянето на възможностите за учене чрез спорт, включително изграждане на контакти, участието в социални инициативи (пробягването на дистанции в подкрепа на социални каузи), както и доброволчеството са ключови за изграждането на социално-отговорно поведение сред младежите. Именно социалната среда на спорта е тази, която е устойчива и е гарант за активния начин на живот и социално-отговорното поведение далеч от вредни въздействия.

Поканата за участие в инициативи беше отправена и от Краси Наумов – атлет, състезател, треньор по ветроходство към яхт клуб „Порт Бургас“. След като взе подиума Краси разказа за дружбата в морето и за ролята на спорта в изграждането на качества и умения. Спортният дух, ценности и среда превръщат спорта в семейство, в среда, която помага на всеки участник в трудни момента. По думите на Краси, ветроходството е здраве, приятелство, отговорност и физическа активност.

Финалният ден от практическия семинар

Практическият семинар пристъпи и в третия си, финален ден, но с амбицията той да продължи духа на предишните два – активен, интересен, здравословен и социален.

Подиумът беше предоставен на Борислава Маринова - учредител и създател на FitGirls, която може да бъде определена като „мотивираща, млада и активна“ в сферата на младежта и младежките дейности. Опитът, който успя да сподели на другите младежи, беше свързан с това те да са проактивни, да приемат ограниченията от пандемията като възможност – тренировките и развиването на умения, свързани със спорта, са възможни и онлайн, а най-важно е желанието.

Следващите лектори бяха на висота, не само поради техните спортни постижения, които са международно признати, но и поради тяхното отношение към младежите. Ученето чрез действие, добротворчеството и осъзнаването на връзката – тяло, душа, ум, включително чрез колективни техники, беше ключово. Гергана и Албена Брънзови са имена, които рядко имат нужда да бъдат представяни, но най-същественото е не само тяхното професионално портфолио, а и личният пример и гражданска и социална ангажираност. Опитът, който те успяха да представят, и подходът, който сякаш докосна всички младежи, бяха най-ценното, което те успяха да представят. Тяхната цел беше да активират младежите , да ги накарат да осъзнаят някои ценности и да обърнат поглед към себе си - своите стремежи, цели и мечти, както и връзката на АЗ-ът с другите около нас. Социалната страна на нашия живот, взаимоотношенията (вътрешни и външни), както и изграждането на отговорно поведение, започват от самата личност и се транспонират в средата. Практическото приложение на принципите за здравословен и социален спорт/начин на живот понякога изглежда прекалено сложно и трудно за реализиране, но истината е, че дейностите трябва да започнат от самите младежи, много често – задавайки първия въпрос сами на себе си. След това е мрежата на хора, които имат опит и умения, за да подобрят техните умения и да ги насочат в лабиринта на това – как да бъдат по-добри, активни и отговорни в обществото. Именно това е, което ние искаме и вярваме, че можем да постигнем.

Проект "Здравословен и социален спорт" (НПИМД-Н2-Т4-026/2021) на Спортен клуб "Фар" - Бургас с вх.номер 09-00-264/27.01.2021г и договор 25-00-34/24.03.2021 г се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на младежта и спорта във връзка с изпълнение на Направление 2, тема 4 от Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2021 г

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти