Португалия удари Унгария в края, Роналдо счупи още рекорди

Португалия започна по отличен начин защитата на европейската си титла. “Мореплавателите” постигнаха убедителна победа с 3:0 при гостуването си на Унгария в първия мач от група F на Евро 2020, който се изигра пред около 60 хиляди зрители. Рафаел Герейро (84') откри резултата, а суперзвездата Кристиано Роналдо (87' - дузпа, 90+2') отбеляза останалите две попадения в мача, с които стана еднолично голмайстор номер 1 в историята на европейските първенства. Това той постигна в рекордния си 39-и мач на подобен турнир, превръщайки се в първия играч, участвал в пет издания на състезанието, като има поне един гол във всяко едно от тях.

Домакините от Унгария бяха подредени в 3-5-2, като двамата нападатели бяха Адам Салай и Роланд Шалай. Гостите от Португалия играеха в 4-2-3-1, като тримата в атака бяха Бернардо Силва, Диого Жота и рекордьорът Роналдо.

В 5-ата минута Жота реши да не подаде на непокрития Роналдо, като вместо това стреля отдалече и ударът му беше избит в корнер. В 9-ата той отправи нов шут, който се оказа неточен. В 19-ата Кристиано излезе сам срещу Гулачи, като изстрелът му беше отразен, но и без това нападателят беше в засада. В 27-ата той изведе Силва в наказателното поле, но Вили Орбан успя да предотврати шут. Минута по-късно крилото на Манчестър Сити направи пропуск, а малко след това центрира към Роналдо, чийто удар с глава излезе в аут.

155 Унгария - Португалия

В 37-ата минута Адам Салай игра с глава след центриране от фал, като топката попадна в ръцете на Руи Патрисио. В 40-ата Жота стреля от чудесна позиция, но Гулачи се справи с неговия шут. В 43-ата Роналдо беше намерен непосредствено пред вратата, но вместо той да се разпише, неговият удар се оказа неточен.

В 47-ата минута Пепе стреля с глава след центриране от корнер, но Гулачи съумя да избие удара му. В 50-ата Адам Салай пробва шут от голямо разстояние, като с това не затрудни Патрисио. В 57-ата Шалай също отправи изстрел, който беше спасен от вратаря. В 62-ата Бруно Фернандеш игра с глава, но ударът му се оказа твърде слаб и завърши в ръцете на Гулачи. В 68-ата халфът опита далечен шут, който беше избит в корнер. Минута по-късно Шалай стреля, но топката мина покрай вратата. В 75-ата Адам Салай пробва воле, което се оказа много неточно. Секунди по-късно Роналдо имаше претенции за дузпа за игра с ръка на Атила Фиола, но съдията отказа да посочи бялата точка. В 80-ата резервата Шаболч Шон прати топката в противниковата врата, но при вдигнат флаг за засада.

Гостите най-после стигнаха до търсения гол в 84-ата минута, когато Герейро стреля, топката рикошира в крака на Орбан и влезе във вратата на Гулачи за 1:0 в тяхна полза.

Само две минути по-късно именно Орбан фаулира резервата Рафа Силва, с което "мореплавателите" си спечелиха дузпа. С изпълнението се зае Роналдо, който така вкара своя 10-и гол на европейско първенство.

Нападателят обаче не чака дълго за 11-ото си попадение, тъй като още в добавеното време той заобиколи вратаря и се разписа за втори път в мача за крайното 3:0 в полза на своя тим. Роналдо постигна рекордната си 12-а победа на европейско първенство, като също така със своите 36 години и 103 дни той стана най-възрастният играч с два гола в турнира, подобрявайки постижението на Андрий Шевченко (35 години и 256 дни) от Евро 2012.

Така Португалия поведе в класирането в група F с първите си три точки в турнира, а Унгария остана без актив. Другият мач от тази група за тази вечер противопоставя отборите на Франция и Германия.

УНГАРИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 0:3

0:1 Герейро (84')

0:2 Роналдо (87' - дузпа)

0:3 Роналдо (90+2')

Унгария: Гулачи, Ботка, Орбан, Атила Салай, Ловренчич, Клайнхайслер, Наги, Шафер, Фиола, Адам Салай, Шалай

Португалия: Патрисио, Семедо, Диаш, Пепе, Герейро, Перейра, Карвальо, Фернандеш, Роналдо, Жота, Бернардо Силва