Лукаку поведе Белгия към убедително начало

Ромелу Лукаку отбеляза два гола, а Белгия спечели с 3:0 срещу Русия в първия си мач от група В на Евро 2020. Срещата се игра в Санкт Петербург, но и това не помогна на руснаците, които бяха тотално надиграни от един от фаворитите за титлата. Лукаку откри резултата в 10-ата минута, а в 34-ата влезлият като резерва Тома Мюние удвои аванса на белгийците. Малко преди края нападателят на Интер се разписа за крайното 3:0.

Белгийците очаквано имаха предимство във владееното на топката от началото, но съперникът им започна добре в първите минути. Още в десетата минута обаче Лукаку даде преднина на "червените дяволи". Мертенс бе оставен да напредне и да прати топката към нападателя. Семьонов не се справи с центрирането, а Лукаку се завъртя и прецизен удар прати топката в далечния ъгъл. Нападателят на Интер вкара шести гол в последните си осем мача. За него това е 61-о попадение за националния отбор, където е рекордьор по голове.

Руснаците опитаха да отговорят бързо и стигнаха до добра ситуация. След ъглов удар Марио Фернандес стреля с глава, но не затрудни особено Кутроа. Малко по-късно Оздоев също стреля, но покрай вратата. След добрия период на домакините Белгия имаше възможност да удвои аванса си. Торген Азар получи отлично подаване от Лукаку, но вратарят Шунин излезе навреме и скъси ъгъла, като отрази изстрела.

91 Белгия - Русия 3:0

В 25-ата минута тежък сблъсък в средата на терена доведе до напускането на Тимоти Кастан. Той и Далер Кузяев влязоха безкопромисно в единоборството във въздуха. Руснакът продължи известно време с превързана глава, но трябваше да напусне терена. На негово място влезе Денис Черишев, а Кастане бе заменен от Тома Мюние.

Тази смяна оказа решаващо значение, тъй като няколко минути по-късно Мюние бе в прегръдките на съотборниците си, а Белгия водеше с 2:0. След центриране на Азар вратарят на Русия не се намеси добре и само отклони топката към крака на Мюние, който я прати в мрежата.

Проблемите на руснаците се увеличиха и преди края на първото полувреме на Черчесов му се наложи да прави втора смяна, като опитният Юри Жирков също напусна терена. Белгийците имаха тотален контрол, а в самия край на първата част можеха да увеличат аванса си. Първо удар на Тилеманс бе блокиран, а след това Караско стреля над вратата.

След почивката отборът на Черчесов направи опит да се върне в мача. Ударна Зобнин от границата на наказателното поле мина над вратата. Руснаците владееха повече топката в сравнение с първото полувреме, но една от причините за това бе фактът, че Белгия намали темпото и остави инициативата на съперника. Въпреки това "червените дяволи" имаха контрол върху случващото се на терена.

Наставникът на домакините извади Чершиев в 63-ата минута, въпреки той влезе като резерва през първата част. Малко по-късно на терена се появи и Еден Азар, който замени Мертенс. Вертонген пък имаше проблем в глезена и също бе заменен. Руснаците не успяваха да създадат положения, а белгийците пестяха сили за следващите мачове.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА

Малко преди края Белгия използва пролука в защитата на съперника и стигна до трети гол. Мюние мина централната линия и пусна топката напред към Лукаку, който отново демонстрира, че се намира в блестяща форма.

БЕЛГИЯ - РУСИЯ 3:0
1:0 - Лукаку (10)
2:0 - Мюние (34)
3:0 - Лукаку (88)