С чужда помощ Челси изпълни целта, но даде жертва точно преди финала

Отборът на Челси пак ще играе в Шампионската лига, след като успя да завърши четвърти в Премиър лийг за сметка на Лестър. В среща от последния кръг лондончани загубиха с 1:2 при гостуването си на Астън Вила, но на помощ се притече Тотнъм, който срази “лисиците” с 4:2 на техен терен и така ги спря за топ 4. Пред Челси мина Ливърпул, който единствен от трите замесени в тази битка отбори си свърши работата, надвивайки Кристъл Палас с 2:0. Това обаче не е краят за “сините”, защото точно след седмица ги очаква финал в Шампионската лига срещу Манчестър Сити. Големият проблем пред лондончани е, че титулярният им вратар Едуард Менди получи травма.

Челси започна силно, но за малко да остане извън борда заради бившия си футболист Бертран Траоре. В 43-ата той вкара за 1:0 за Вила, а в 52-ата спечели дузпа, реализирана от Ануар Ел-Гази. При този резултат Лестър водеше на Тотнъм с 2:1 и това означава, че тимът от “Стамфорд Бридж” няма да се класира за ШЛ през първенството. В 70-ата Бен Чилуел върна единия гол за Челси, но по-важното беше, че междувременно “шпорите” успяха да осъществят пълен обрат до 4:2 в своя полза, което автоматично извади Лестър от сметките. Гостите на “Вила Парк” имаха претенции за две дузпи в тяхна полза за игра с ръка - по веднъж на Марвелъс Накамба и на Тайрън Мингс. Минута преди края капитанът на Челси Сесар Аспиликуета получи червен картон.

Н’Голо Канте не беше в групата на Челси, тъй като не е възстановен от травма. Кристиан Пулишич и Тимо Вернер започнаха в атака за Челси, като трябваше да бъдат подпомагани главно от Мейсън Маунт. Тами Ейбрахам също не беше в групата, макар да е здрав. Предполага се, че той вече е изиграл последния си мач за тима.

37 Астън Вила - Челси 2:1 (23-05-21)

Астън Вила завършва 11-ти, като днес не играеше за нищо. Независимо от това отборът излезе с повечето си титуляри, сред които бяха Джак Грийлиш, Оли Уоткинс, Ануар Ел-Гази и др. Рос Баркли не можеше да играе, защото е под наем точно от Челси. На стадиона в Бирмингам имаше 10 000 души, като сред тях беше и националният селекционер Гарет Саутгейт.

Челси натисна още от първата минута, но чак в 10-ата стигна до шанс. Тогава капитанът Сесар Аспиликуета центрира към Тимо Вернер, който обаче остана под топката. Малко след това Бен Чилуел засече от въздуха, но шутът му попадна право в ръцете на Емилиано Мартинес. Вила също отговори с опасна атака, но тя беше изключение, защото лондончани усилваха натиска си. Вратарят на домакините отрази изстрел и на Мейсън Маунт.

Дойде 18-ата минута, в която гостите претендираха за дузпа. Тогава Вернер не успя да засече добре топката в наказателното поле, след което тя отскочи към тялото на Марвелъс Накамба и се отби в лявата му ръка. Съдиите прецениха, че това не трябва да бъде наказателен удар.  В 24-ата Маунт направи голям пропуск след ново добро подаване на Аспиликуета.

След това Астън Вила се съвзе и имаше две положения, като особено близо до попадение беше Джон Макгин в 28-ата минута. Изненадващо Челси намали темпото и пред Едуард Менди се стигна до още шансове. Така в 43-ата гостите се оказаха изоставащи в резултата. Тогава бившият им футболист Траоре реализира след заучено изпълнение на корнер - 1:0 за Астън Вила.

За нещастие на Тухел, в стремежа си да спаси изстрела на Траоре титулярният вратар Едуард Менди получи контузия и през второто полувреме под рамката застана Кепа Арисабалага. Тази част започна с шанс за Челси, като удар на Пулишич се отклони и за малко да попадне в мрежата.

Положението на гостите се влоши в 52-ата, когато резултатът стана 2:0 след точно изпълнена дузпа от Ел-Гази. Тя беше отсъдена за препъване на Траоре от страна на Жоржиньо.

"Сините" тръгнаха смело напред и в 59-ата Вернер насочи кълбото в мрежата, но голът не беше признат заради засада при атаката. Междувременно в игра за Челси вече бяха Хаким Зиеш и Кай Хавертц, като в 68-ата германецът изпусна от 2-3 метра. Две минути по-късно обаче Челси все пак реализира. Точен беше Бен Чилуел след подаване на Пулишич, като тук на помощ на рефера се притече технологията на голлинията.

В 75-ата лондончани пак поискаха дузпа, след като Хавертц засече и отиващата към мрежата топка срещна ръката на Тайрън Мингс. И този път обаче съдиите прецениха, че това не е нарушение.

По това време Тотнъм вече беше обърнал Лестър до 3:2, което означаваше място на Челси в ШЛ. Независимо от това играчите на Тухел не спираха да нападат и в 87-ата Чилуел за малко да изравни, но Мартинес спаси удара му. Минута преди изтичането на редовното време Аспиликуета получи директен червен картон, защото умишлено удари Грийлиш в лицето с ръка, след като халфът преди това го спъна. Това се оказа последният интересен момент от двубоя.