Триумф за академията на Алпин и в основното състезание от Ф2 в Бахрейн

Гуан-Ю Джоу (UNI-Virtuosi) донесе втора победа за академията на Алпин от началото на сезона във Формула 2, след като триумфира в основната надпревара на пистата „Сахир“ в Бахрейн.

Китайският състезател потегли от първата позиция, която си заслужи с успеха си в петъчната квалификация, като заложи на първа серия от обиколки с твърдите сликове на Пирели. Заради този си стратегически избор той загуби няколко позиции в първия стинт спрямо пилоти, които стартираха с меките гуми, но това му донесе огромно предимство в заключителните етапи.

Джоу направи своето задължително спиране в бокса точно в средата на надпреварата, а само обиколка по-късно на трасето бе обявен период с виртуално кола за сигурност. Причина затова прекъсване в състезанието бе спрелият автомобил на Джанлука Петокоф (Campos) в зоната за сигурност на първи завой. Бразилецът бе принуден д спре след като пожарогасителят в неговия автомобил се активира. Обявяването на периода с виртуален сейфти кар съвпадна и с влизането в бокса на лидера след първия стинт и победител във вчерашното второ спринтово състезание Оскар Пиастри (Prema), като това му позволи да запаси своята позиция на пистата спрямо пилотите, които спряха преди него.

Заради нуждата кран да влезе в границите на трасето за да бъде отстранен болидът на Петокоф, на трасето бе изкаран и същинският автомобил за сигурност, като това промотира Маркус Армстронг (DAMS) до лидерската позиция. Новозеландецът все още не бе направил своето посещение при механиците и се възползва по максимален начин от забавянето на темпото на трасето. Същото направи и Ричард Вершоор (MP Motorsport), който се нареди трети, точно зад Пиастри, но бе първият пилот в колоната с меките сликове на Пирели.

При рестарта Пиастри пое водачеството, благодарение на въздушната струя зад Армстронг на дългата старт/финална права. До края на първия сектор и Вершоор бе пред новозеландеца, а в началото на 20-я от общи 32 тура, пилотът на MP Motorsport изпревари и Пиастри за първото място. Три обиколки по-късно австралиецът загуби позиция и от Джоу, на когото му бяха нужни още пет обиколки за да догони и изпревари Вершоор за лидерството.

До края на надпреварата Вершоор се смъкна до четвъртата позиция зад Дан Тиктъм (Carlin) и победителят от вчерашния първи спринт Лиам Лоусън (Hitech), които се справиха по по-добър начин с износването на меките сликове. Пиастри от своя страна не завърши надпреварата след като се удари с Тиктъм на втори завой, при изпреварването на британеца три тура преди финала. Пети в днешния ден остана Армстронг, а шестото място бе за Джехан Дарувала (Carlin).

Седми финала пресече Роберт Шварцман (Prema), който въпреки наказание с минаване през пит лейна успя не само да влезе в зоната на точките, а да вземе и двете допълнителни за най-бързата обиколка. Наказанието си руснакът си заслужи след като още в четвъртия завой на надпреварата той се блъсна с Рой Нисани (DAMS), което изпрати израелския пилот в стената и вън от състезанието. Последните три места в зоната на точките бяха заети от Тео Поучер (ART), Фелипе Другович (UNI-Virtuosi) и Матео Нанини (HWA).

Така след края на първия от общо осем кръга за сезона във Формула 2 лидер в класирането при пилотите с актив от 41 точки е Джоу, втори с 30 е Лоусън а топ три с 28 затваря Дарувала. Следващият кръг за сезон 2021 във Формула 2 ще се проведе между 20 и 22 май по улиците на Монте Карло.

Снимки: Gettyimages