100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:7

Новобранец триумфира на старта на сезона във Формула 2

Новозеландецът Лиам Лоусън (Hitech) започна по перфектен начин своята кариера във Формула 2, след като триумфира в първото спринтово състезание на пистата „Сахир“ в Бахрейн.

Пилотът от академията на Ред Бул стартира от третата позиция и с перфектно потегляне пое водачеството още преди първия завой и не го изпусна нито за секунда до карирания флаг. Втори след великолепно каране се класира Джехан Дарувала (Carlin), който използва своя опит със сликовете на Пирели и се справи по перфектен начин с тяхната деградация. Индиецът, който също е част от академията на Биковете, имаше много по-високо темпо от Лоусън в заключителните турове, но въпреки използването на системата DRS не успя да се справи в новозеландецът.

Последен на подиума днес се качи Дейвид Бекман (Charouz), който също направи своя дебют във Формула 2 през днешния ден. Германецът потегли втори, но груба грешка в средата на първата обиколка го смъкна на трето място зад стартиралия първи Тео Поучер (ART). Малко по-късно Бекман стана жертва на високото износване на гумите и бе изпреварен от Дарувала, а Поучер отпадна след техническа повреда малко след средата на дистанцията от 23 обиколки.

По-късно днес е предвидена второ спринтово състезание със същата продължителност, като то ще се проведе след квалификацията във Формула 1 под изкуственото осветление на „Сахир“. В него от първа позиция ще потегли естонецът Юри Випс (Hitech), който се изкачи с цели 12 позиции в първата надпревара за сезона. Той остана десети във вчерашната квалификация, което щеше да му донесе пол-позишъна за днешното първо състезание, но бе пратен в дъното на стартовата решетка заради технически проблеми с неговия болид. Все пак третият пилот от академията на Ред Бул се възползва от конфигурацията на „Сахир“, която позволява сравнително лесни изпреварвания и си осигури старт от първото място по-късно днес като завърши десети. Компания на първата редица ще му прави германо-албанският новобранец в шампионата Лирим Зендели (MP Motorsport), който взе двете бонус точки за най-бързата обиколка в днешното състезание.

На втората редица по-късно днес ще застанат Дан Тиктъм (Carlin) и Гуан-Ю Джоу (UNI-Virtuosi). Британецът финишира седми в първия спринт, но бе наказан с пет секунди заради предизвикването на инцидент с Ричард Вершоор (MP Motorsport) още в самото начало на надпреварата и така загуби една позиция спрямо Джоу. Китаецът, който спечели квалификацията вчера и ще потегли от пол-позишън в утрешното основно състезание, направи една сигурно състезание, в което се опази от неприятности, за което бе възнаграден с две точки.

От пето място по-късно днес ще потегли шестият от първата надпревара Кристиан Лунгард (ART), а шестата и седмата позиции ще бъдат заети от пилотите на Prema Оскар Пиастри и Роберт Шварцман. Двамата имаха невероятно битка за четвъртото място в заключителните етапи на първия спринт, в която триумфът бе за руския пилот от академията на Ферари.

Втората спринтова надпревара на „Сахир“ е предвидена за 18:40 часа българско време днес. Утре от 13:50 ще се проведе и основното състезание, което ще е с дължина от 32 обиколки и ще включва задължително влизане в бокса за смяна на гуми.

Снимки: Gettyimages