Йоренте и Суарес пратиха Атлетико на 6 точки пред Барса (видео)

Водачът в Ла Лига Атлетико Мадрид увеличи на 6 точки преднината си пред втория Барселона. Отборът на Диего Симеоне изигра отложения си мач срещу Атлетик Билбао и го спечели с 2:1. Маркос Йоренте и Луис Суарес отбелязаха головете за "дюшекчиите", които се оказаха в ролята на догонващи след попадение на Икер Муниан в 21-ата минута. Йоренте изравни с глава в края на полувремето, а в началото на втората част Суарес се разписа от дузпа. За Чоло това е победа номер 309 начело на Атлети и той подобри рекорда на легендарния Луис Арагонес.

Атлетико спечели само един от предишните си 4 шампионатни мача, но игра силно в дербито с Реал Мадрид, въпреки че в края изпусна победата. "Дюшекчиите" не можеха да си позволят нов разочароващ резултат, още повече че насреща им беше съперник, който навлезе в добра форма. Баските записаха 5 поредни двубоя без загуба в Ла Лига, а освен това се класираха за финала в турнира за Купата на краля.
Диего Симеоне отново не можеше да разчита на контузения Хосе Хименес. Жоао Феликс зае мястото на Анхел Корея до Луис Суарес, а в средата на терена отново започнаха Коке, Тома Льомар, Маркос Йоренте и Яник Ферейра-Караско. Защитната четворка пред Ян Облак оформиха Киърън Трипиър, Фелипе, Стефан Савич и Марио Ермосо.

Най-сериозният отсъстващ в състава на гостите беше централният бранител Иниго Мартинес. Марселино Гарсия Торал пусна в атака Иняки Уилямс и Раул Гарсия, който се изправи срещу бившия си отбор. В халфовата линия на баските действаха Икер Муниаин, Микел Весга, Унай Лопес и Алекс Беренгер.
В първите минути Атлетико постави гостите под натиск, но до Суарес не достигаха удобни пасове в наказателното поле. Жоао Феликс се връщаше по-назад, за да помага при организирането на атаките, а най-активен беше Ферейра-Караско по левия фланг.

В средата на полувремето баските започнаха по-уверено да задържат топката и пренесоха действията в противниковата половина. Няколко атаки на тима от Билбао завършиха с неточни центрирания, но първият удар към вратата на Облак се превърна в гол. Иняки Уилямс се измъкна отдясно и центрира по тревата към Муниан, който не уцели добре топката, но точно това заблуди стража на Атлетико и той не реагира - 0:1.
Отговорът на домакините беше изстрел по диагонала на Ферейра-Караско, но Унай Симон внимаваше. Мадридчани се мъчеха в средата на терена и комбинациите им не се получаваха. Суарес в дълги периоди от полувремето оставаше изолиран, a Йоренте бъркаше при повечето си отигравания.

В 41-ата минута Атлетик Билбао имаше шанс да вкара втори гол, но силният удар на Раул Гарсия беше блокиран. Вместо това, Атлетико изравни в добавеното време на първата част с попадение на Маркос Йоренте. Основната заслуга за гола беше на Льомар, който центрира по перфектен начин от самата аутлиния, а след удар на Йоренте с глава топката леко се отклони от футболист на гостите и влезе във вратата.
Домакините излязоха напред в 51-ата минута с гол от дузпа на Суарес. Самият уругваец си спечели наказателния удар, след като финтира Унай Нунес и принуди играча на Атлетик да го фаулира. Изпълнението на Суарес от бялата точка беше безкомпромисно и той се разписа за 18-и път през сезона.

"Дюшекчиите" се успокоиха и заиграха с повече увереност. Симеоне направи двойна смяна, като пусна Саул Нигес и Анхел Корея на местата на Льомар и Феликс. В 71-ата минута Суарес намери свободния Ферейра-Караско, който не овладя добре топката и пропусна да реши всичко в двубоя. След корнера отбитата топка беше посрещната от Корея, но той я прати в аут.
Симеоне реши да извади и Луис Суарес, за да вкара Лукас Торейра и това беше ясен знак, че мадридчани ще бранят аванса си. Марселино също прибегна към смените и на терена се появиха Унай Венседор, Андер Капа, Асиер Вийялибре и Йон Морсийо.

Атлетико в няколко ситуации контраатакува опасно при числено предимство, но Ферейра-Караско и Йоренте не съумяха да го завършат с гол. Гостите нямаха ясна идея как могат да изравнят и опитваха единствено центрирания от двата фланга.

Баските обаче получиха своя шанс в добавеното време, когато Унай Нунес беше оставен непокрит след поредното центриране и отправи удар, но право в ръцете на Ян Облак. В самия край на мача Атлетик имаше статично положение, от което не се възползва и победата остана за домакините.
В следващия кръг Атлетико ще гостува на Хетафе, а на Атлетик Билбао предстои мач у дома срещу Селта.