Лестър постави шампиона на колене след нова груба грешка на Алисон (видео)

Шампионът Ливърпул допусна три поредни загуби в Премиър лийг за първи от ноември 2014 година. Това се случи, след като Лестър стигна до обрат и победа с 3:1 над мърсисайдци на своя "Кинг Пауър Стейдиъм" в двубой от 24-тия кръг. Всичко вървеше чудесно за тима на Юрген Клоп, който поведе в резултата в момент, в който доминираше напълно. Мохамед Салах изведе гостите с много технично изпълнение в 67-ата минута. В 78-ата обаче Джеймс Мадисън изравни от пряк свободен удар, след което Ливърпул се срина. Нова голяма грешка на Алисон Бекер стана причина за пълния обрат, узаконен с попадение на Джейми Варди (81'). Харви Барнс оформи крушението на гостите пет минути преди края. Това е първи успех на Брендън Роджърс над Ливърпул, след като северноирландецът  бе уволнен от ръководството на мърсисайдци. За последно червените допуснаха три поредни загуби в Премиър лийг именно при  Роджърс. Този резултат означава почти сигурно, че шампионите ще изпаднат от топ 4 след изиграването на останалите мачове от кръга.

Голямата новина в състава на гостите бе, че Озан Кабак, който бе привлечен в последния ден на зимния трансферен прозорец, започна като титуляр в своят дебют за Ливърпул. Негов партньор в центъра на защитата бе Джордан Хендерсън. Фабиньо пропусна двубоя заради мускулна контузия. Другата промяна, която извърши Юрген Клоп, бе, че Тиаго Алкантара остана на пейката за началото, а вместо него започна ветеранът Джеймс Милнър.
Даниел Амарти замени тежко контузения Джеймс Джъстин в състава на Брендън Роджърс. Уилфред Ндиди, Марк Олбрайтън и Джейми Варди също започнаха.

Ливърпул стартира доста по-активно. В десетата минута Хендерсън изведе много добре Салах зад гърба на отбраната на Лестър. Рикардо Перейра обаче реагира бързо и притисна египтянина, който не успя да нанесе добър удар, след което падна. Салах имаше претенции за дузпа, но те не бяха уважени. Само две минути след това голмайсторът на Ливърпул отново искаше 11-метров наказателен удар след единоборство с Рикардо. Този път контактът бе видим, но Салах падна доста леко и сигнал отново не последва.
В 16-ата минута Юрген Клоп трябваше да направи принудителна смяна, след като Милнър получи контузия. На негово място се появи Тиаго.
Минута след това отново Салах излезе на стрелкова позиция след изчистване след корнер пред вратата на Шмайхел. Ударът бе неточен.
В 20-ата минута Александър-Арнолд изведе много добре Салах, който опита да намери Мане към далечната греда, но там се намеси Амарти. Малко след това Салах пусна чудесно в наказателното поле към Фирмино, който стреля от малък ъгъл, но Шмайхел изби. В 27-ата минута стражът на Лестър отново реагира блестящо след нов удар на Фирмино, който засече от няколко метра. Тук обаче бе вдигнат флагът на лайнсмена, който маркира засада, така че дори да имаше гол, той нямаше да бъде зачетен.
В 36-ата минута дойде и първата по-добра възможност за Лестър. Барнс центрира отляво, а Варди засече с глава, но прати топката право в Алисон, който улови без проблем. Това бе и първият точен удар за домакините.
В 39-ата мърсисайдци разгърнаха много добра атака, която премина през Александър-Арнолд, Салах и Фирмино, за да стигне до отсрещния фланг, където Робъртсън стреля по земя, но топката рикошира в Амарти и излезе встрани от далечната греда.
Три минути преди почивката Лестър дочака големия си шанс през тази първа част. Дълго подаване напред от Амарти бе отклонено от Мадисън на пътя на Варди, който се стрелна на скорост и стреля, но топката срещна напречната греда. Останаха съмнения дали дали голмайсторът на Лестър не бе в положение на засада.
Точно преди почивката Варди отново се откъсна след грешка на Хендерсън, но Алисон излезе напред и спаси с крак.
В 57-ата минута и гостите удариха греда. Това се случи, след като Александър-Арнолд изпълни добре пряк свободен удар. Топката рикошира първо в стената, а след това и в напречната греда.
Ливърпул сериозно увеличи натиска и Лестър не успяваше изобщо да пренесе действията в половината на съперника. Това логично доведе до гол във вратата на "лисиците". В 67-ата минута Тилеменс сгреши при изнасянето на топката, след което Александър-Арнолд проби отдясно. Първият му опит за центриране бе блокиран, но след това десният бек направи втори. Фирмино много елегантно се завъртя, за да поеме топка между двама защитници и същевременно да я върне към Салах, който изключително технично стреля в далечния ъгъл - 0:1.
В 76-ата минута Барнс опита да влезе в наказателното поле между Алкантара и Александър-Арнолд. Бразилецът препъна съперника. Спорът бе дали нарушението бе в наказателното поле, или извън него. След намесата на ВАР бе решено, че то е пред линията и отсъждането бе за пряк свободен удар. Мадисън изпълни ниско към далечния ъгъл и топката влезе във вратата на Алисон. Попадението първоначално бе отменено заради засада на Амарти, който опита да засече и влияеше на стража на гостите. Графиките на ВАР обаче показаха, че засадата е покрита с милиметри и голът бе зачетен.

Само две минути след това "лисиците" стигнаха до пълен обрат след нова груба грешка на Алисон, който направи две такива в дербито с Манчестър Сити. Този път бразилецът излезе извън наказателното си поле, за да пресече една дълга топка, към която се бе насочил Кабак. Бранителят изглеждаше по-близо до нея и можеше да се справи, но бе повален от Алисон. Топката се озова във Варди, който я прати в опразнената врата - 2:1.
Ливърпул тотално се срина и в 85-ата минута получи трети гол. Салах този път сгреши и подари топката в центъра. След това Ндиди изведе бързо Барнс, който използва скоростта си и стреля покрай Алисон за крайното 3:1.