Левски Лукойл спечели надлъгването с Балкан в Ботевград (видео)

Отборът на Левски Лукойл записа третата си поредна и общо 13-а победа от началото на сезона в Националната Баскетболна Лига. Момчетата на старши треньора Константин Папазов спечелиха голямото дерби на 16-ия кръг срещу Балкан (Ботевград) с крайното 81:76 (19:19, 20:18, 19:18, 23:21) в "Арена Ботевград". По този начин Левски Лукойл взима реванш от своя съперник за поражението в зала "Универсиада" през декември с 66:68.

Чрез победата"сините" се бетонират на втората позиция в класирането преди началото на третото завъртане в шампионата. Столичани временно се изкачиха до лидерското място, но след като Рилски спортист изиграе двубоя си срещу Берое в понеделник, Левски Лукойл ще застанат втори с 13 победи и 3 загуби. Серията от три поредни успеха на Балкан приключи и шампионите остават на трета позиция с актив от 10 победи и 5 поражения.

Треньорът на домакините Йовица Арсич не можеше да разчита на контузените Станимир Маринов, Крис Минков, Здравко Христов и Марин Маринов в днешния мач. За Левски Лукойл отсъстващи бяха Асен Великов и Йордан Минчев, но дебют за тима направи новопривлеченият център Кийт Бенсън, който записа 7 точки, 8 борби и 5 фаула за 18 минути.

Двубоят бе равностоен в първите три части, но в последната Левски Лукойл показа по-точен мерник и се измъкна на 10 точки аванс. "Сините" допуснаха цели 10 грешки повече от своя съперник - 19 срещу 9, но бяха много по-ефективни в стрелбата си с цели 67% от зоната за две точки срещу 54% за Балкан.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима предложиха нискорезултатно начало на срещата, като единствено Христо Захариев и Николай Грозев намериха мрежичката в първите около 3 минути на мача - 2:2. Домакините пропуснаха първите си четири стрелби от тройката, а след това и капитанът им Димитър Димитров седна принудително на пейката заради бързи два фаула - 4:7 за Левски Лукойл. Тройка на Тасич увеличи аванса на гостите на пет точки при 7:12, но чудесна далечна стрелба на Сияни Чеймъбрс и забивка на бърза атака на Грозев изравниха резултата - 12:12.

В този момент на паркета се появи и новият център на "сините" Кийт Бенсън, който обаче също си изкара два бързи фаула. Ботевградчани натиснаха газта в следващите минути и поведоха в резултата с три точки след пробив на Божидар Аврамов - 16:14. Венцислав Петков обаче също отговори с тройка, но отново Аврамов бе точен отдалеч за 19:17. Последният кош в частта бе дело на Тайрън Бразелтън, който вкара със сирената за 19:19.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Балкан започна втората четвърт далеч по-силно от своя съперник и записа серия от 6 поредни точки, за да излезе напред с 27:21 след нова тройка на Чеймбърс. Именно в първите минути на периода Кийт Бенсън натрупа третото си лично нарушение и седна на пейката на "сините". Проблемите с фауловете попречиха и на треньорския щаб на Балкан, тъй като Димитров също допусна третото си лично нарушение. Столичани реагираха на ранния щурм на "зелените" и стопиха дефицита си на само две точки - 27:25 при 5 минути на таблото.

Лошите минути на шампионите продължиха и след грешка на Давонтей Джордан, съотборникът му Тауан Ейджи бе санкциониран с неспортсменско нарушение - 9 поредни точки за Левски Лукойл и 27:30 в полза на "сините". Последваха няколко грешки в нападение от страна и на двата отбора, преди Божидар Аврамов да спре серията на гостите - 29:30. Ейджи изравни резултата по 32 при оставащи 2 минути до края на полувремето, но Левски Лукойл вдигна оборотите и се измъкна на четири точки пред своя съперник - 35:39. Божо Аврамов пък наниза последната стрелба за полувремето, за да върне своя тим на две точки от Левски Лукойл - 37:39.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Левски Лукойл даде ударно начало на третата част и отбеляза шест поредни точки, за да поведе с най-голямата си разлика в мача - 8 точки при 37:45 в полза на тима на Тити Папазов. Проблемите на Балкан продължиха с пълна сила и тимът имаше само две точки в първите пет минути игра от второто полувреме - 39:48 в полза на Левски Лукойл. Все пак влизането на Тауан Ейджи раздвижи нападението на "зелените", но гостите продължаваха също да трупат точки на своя актив - 46:54.

Балкан се съвзе, върна се на пет точки разлика, а в същия момент тежкото крило на "сините" Райън Райт напусна мача с пет лични нарушения - 51:56. Перфектна тройка на Сияни Чеймбърс даде нужната увереност на домакините, които се приближиха на само 3 точки разлика от своя съперник - 55:58.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Балкан пропусна две възможности в началото на последната четвърт и впоследствие пропуските им бяха наказани от тройка на Бразелтън за 57:63. Кийт Бенсън изригна в следващите минути и вкара 6 поредни точки за Левски Лукойл, за да увеличи актива на тима на 60:69. Данило Тасич пък отбеляза феноменална тройка, за да донесе първата двуцифрена преднина на "сините" в мача - 62:72 и оставащи 5:22 на часовника. Играчите на Балкан пропуснаха ключови стрелби в следващите 60 секунди, но все пак Сияни Чеймбърс върна разликата на 7 точки след кош и фаул - 65:72 при 4:14 на таблото.

Домакините не успяха да се възползват от грешка на "сините" и Бразелтън наниза още две точки за своя тим - 65:74. Божо Аврамов върна един кош за Балкан - 67:74, а след това ботевградчани получиха нова възможност да се доближат в резултата след петото лично нарушение на Кийт Бенсън в мача. Давонтей Джордан наниза тройка за 70:74 с 1:54 на часовника, но Данило Тасич не сбърка от наказателната линия за 70:76. Лековата грешка на Бразелтън позволи на Ейджи да се разпише на бърза атака и разликата отново да стане 4 точки - 72:76 при 55 секунди.

Бразелтън пък отбеляза един от двата си наказателни, получени след фаул на Джордан - 72:77 с 37 секунди. Отново Ейджи бе точен, за да направи разликата три точки, а след грешка на домакините Божидар Аврамов пропусна тройка за изравняване. Чавдар Костов пък не сгреши от линията и успокои редиците на "сините" - 74:79 с 21 секунди на часовника. До края на мача Балкан изгуби шансове за обрат и Левски Лукойл изтръгна успеха с крайното 76:81.

Данило Тасич отново бе лидер за Левски Лукойл с 27 точки и 9 борби. Чавдар Костов остана с 16 точки и 8 борби, а Христо Захариев се разписа с 14 точки и 6 асистенции.

За Балкан Сияни Чеймбърс бе най-резултатен с 18 точки, Давонтей Джордан вкара 17 точки и взе 6 борби, Тауан Ейджи завърши с 15 и 9 борби, а Божидар Аврамов отбеляза 13 точки и овладя 5 топки.

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 18, Давонтей Джордан 17, Николай Грозев 4, Димитър Димитров 2, Дарко Балабан 5 (Тауан Ейджи 15, Божидар Аврамов 13, Денислав Вутев 2, Мариян Хубанов)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 14, Чавдар Костов 16, Христо Захариев 6, Райън Райт 4, Данило Тасич 27 (Кийт Бенсън 7, Венцислав Петков 7, Николай Михайлов, Константин Тошков)