Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Нова победа и 1/4-финал за Григор Димитров в Мелбърн

След ден на принудителна изолация Григор Димитров се завърна на корта с нова победа в Мелбърн. Най-добрият български тенисист се класира за четвъртфиналите на турнира "Мъри Ривър Оупън" с награден фонд 320 775 долара след успех с 6:4, 6:7 (5), 6:3 срещу 114-ия в световната ранглиста австралиец с руски корени Алексей Попирин.

Мачът трябваше да се играе в четвъртък, но бе отложен за днес, след като служител на хотел “Гранд Хаят”, в който са настанени голяма част от тенисистите, даде положителна проба за COVID-19. Това наложи играчите да бъдат изолирани за ден и да преминат през нови PCR тестове. Неприятната ситуация обаче не се отрази по никакъв начин на Григор Димитров, който днес излезе много спокоен на корта и показа добра, макар и на моменти колеблива игра. Той имаше възможност да приключи мача в два сета, но допусна пробив в самия край на втората част при 5:4 и 30-0 в негова полза. Последва тайбрек, в който 21-годишният Попирин взе превес. Това обаче бе всичко, което младият австралиец успя да направи срещу 19-ия в света. В решаващия трети сет Димитров демонстрира класата си и това доведе до бърза развръзка.
По-късно днес първата ни ракета отново ще излезе на корта. Негов съперник в битката за място на полуфиналите ще бъде французинът Корентен Муте, който се справи с Джеймс Дъкуорт със 7:6(4), 6:4. До момента двамата са се срещали само веднъж - на "Уимбълдън" през 2019 година, като победата бе за Муте - 2:6, 3:6, 7:6(4), 6:3, 6:1.

ПЪРВИ СЕТ

Мачът започна по най-добрия за Григор Димитров, който се възползва от слабия сервис на Попирин в тези първи минути и реализира пробив. Австралиецът имаше възможност да го върне още в следващия гейм, след като стигна до 15:40. Българинът обаче неутрализира опасността и затвърди пробива си, повеждайки с 2:0. В 3-тия Попирин отново трябваше да отразява точка за пробив, но този път сервисът му помогна да се измъкне от трудната ситуация и да запише първи гейм на сметката си. Последва двойна размяна на сервис-геймове, като ключов бе осмият, в който Димитров бе притиснат до стената, но спаси две брейк точки и продължи да поддържа преднината си в резултата, а накрая затвори и сета в своя полза с 6:4.

ВТОРИ СЕТ

Попирин откри втория сет, спечелвайки на подаването си. Той изоставаше с 15:30, но обърна гейма с ас и още две отлични разигравания. В следващия Григор имаше известни затруднения на свой сервис, мина през 30:30 и 40:40, но все пак откри сметката си - 1:1. Последва нов гейм за Попирин, а четвъртият бе критичен за Димитров. За да стигне до успеха, той трябваше да отрази цели четири точки за пробив. Той обаче се мобилизира и се справи. Това му вдъхна увереност и в следващия гейм Димитров осъществи пробив, който му отвори пътя към победата - 3:2. В шестия Григор на свой ред бе изправен пред стената, след като съперникът му поведе с 15:40. Българинът обаче неутрализира и двата шанса за рибрейк с асове, изравнявайки за 40:40. Последва изящно воле на мрежата на Григор, а в следващото разиграване Попирин сбърка при ретура и така нашето момче дръпна с 4:2. Австралиецът лесно спечели следващото си подаване, но същото стори и Димитров, довеждайки резултата до 5:3 в своя полза. В 10-ия гейм Григор сервираше за спечелване на мача. Той поведе с 30:0 и беше на две разигравания от победата, но допусна неприятен обрат в ключов момент - 5:5. След размяна на геймове се стигна до тайбрек, в който Алексей бе по-прецизният от двамата. Той дръпна с 4:1, Димитров да успя да намали до 3:5, но сбъркан бекхенд в мрежата отново даде 3 точки преднина на австралиеца. Григор отрази първия сетбол с ас, а след това и вторият - 5:6. В следващото разиграване обаче 19-ият в световната ранглиста сбърка и така Алексей Попирин се върна в мача, спечелвайки тайбрека със 7:5.

ТРЕТИ СЕТ

В началото на решаващия трети сет на корта като че ли имаше само един тенисист и неговото име бе Григор Димитров. Загубеният сет мобилизира българина, той заигра далеч по-агресивно и след два пробива поведе с 5:0. Едва тогава Попирин се съвзе и успя да запише гейм на своята сметка. При това го направи в момент, в който хасковлията имаше два мачбола. Въпреки крехката си възраст австралиецът демонстрира желязна психика на прага на загубата и в следващия гейм осъществи пробив, намалявайки изоставане си на 2:5. Подемът в играта на Попирин не спря дотук и в следващия гейм той отрази още три мачбола за 3:5. След това обаче логичното се случи и в третия си сервис гейм Димитров стигна до победата след 2 часа и 24 минути игра.